Cena złota wzrosła do bezprecedensowego poziomu, przekraczając 2300 USD za uncję trojańską i osiągając historyczne nominalne maksimum! Poznaj okoliczności tej szczególnej hossy!
Wzrost ten rozpoczął się w połowie lutego, a ceny wzrosły o prawie 17% w mniej niż dwa miesiące i o 4,8% w samym kwietniu. Rajd nabrał tempa po tym, jak ceny złota denominowane w dolarach wybiły się z trzyletniego zakresu konsolidacji.
Analitycy przypisują wzrost cen złota oczekiwaniom na poluzowanie polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną.
Ceny złota w Polsce również zbliżają się do nominalnego rekordu. Zróżnicowany popyt na złoto pochodzi od banków centralnych, dużych instytucji, traderów przewidujących spadki stóp procentowych oraz chińskich konsumentów zaniepokojonych zwrotami z aktywów i deprecjacją waluty.
Obecny wzrost cen złota może być związany z unikalnym zjawiskiem obserwowanym na rynku, w którym cena złota odbiegała od stóp procentowych Rezerwy Federalnej.
Taka sytuacja historycznie ma miejsce, gdy stopy procentowe są niskie lub oczekuje się ich gwałtownego spadku, co skłania niektórych inwestorów do obstawiania potencjalnego “twardego lądowania” gospodarki.
Konsensus rynkowy sugeruje, że Fed zainicjuje cięcia stóp procentowych już w czerwcu, pomimo inflacji indeksu cen konsumpcyjnych (CPI) przekraczającej 3%.
To korzystne środowisko dla metali szlachetnych jest dodatkowo wspierane przez dane historyczne pokazujące, że nawet przy oficjalnej inflacji CPI, realna wartość złota pozostaje niezrównana od 1980 roku.
Niepewność związana z terminem obniżek stóp procentowych przez Fed dodatkowo komplikuje nastroje inwestorów, jeszcze bardziej podsycając popyt na złoto jako bezpieczną przystań w czasach niepewności gospodarczej.
Post discussion: 0 comments
Nobody has commented yet. Log in and be the first! Post your thoughts and start the discussion.