Napięcia geopolityczne wpływają na globalne rynki finansowe
Globalne rynki finansowe doświadczają obecnie dużej zmienności, głównie ze względu na grośby eskalacji konfliktu między Izraelem a Iranem. Zobacz, jak ten kryzys wpływa na rynek!
Napięcia między Izraelem a Iranem przyspieszyły globalną ucieczkę kapitału do bezpieczniejszych aktywów, powodując umocnienie dolara i osłabienie rynków akcji.
Indeks S&P 500 w USA stracił w poniedziałek 1,2%, pogłębiając korektę. Podobnie indeks WIG20 w Polsce spadł o 1,4% do 2419 punktów we wtorek rano, odzwierciedlając negatywne nastroje rynkowe.
Globalne pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych jest bacznie obserwowane, para USD/PLN testuje dolną część istotnej strefy oporu (4,06-4,09), a EUR/PLN przełamuje średnioterminową linię trendu spadkowego w okolicach 4,31 zł.
Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła mocniej od prognoz, co sugeruje, że największa gospodarka świata nie tylko opiera się recesji, ale wręcz ma się dobrze.
Pozwala to Fed na utrzymanie stóp procentowych bez konieczności ich obniżania w celu stymulowania gospodarki. Rynek obstawia obecnie obniżkę stóp procentowych począwszy od września, z możliwością jednego lub dwóch cięć po 0,25 punktu procentowego do końca roku.
Zmiana oczekiwań doprowadziła do wyprzedaży amerykańskich obligacji skarbowych, a rentowności 10-letnich obligacji osiągnęły 4,63%, najwyższy poziom od połowy października 2023 roku.
Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.
Post discussion: 0 comments
Nobody has commented yet. Log in and be the first! Post your thoughts and start the discussion.