Zgodnie z oczekiwaniami naszych Czytelników, na bieżąco monitorujemy sytuację na rynku kryptowalut. Ze szczególną uwagą analizujemy nie tylko poszczególne giełdy kryptowalutowe. Przyglądamy się także zarówno czołowym, jak i niszowym, ale ambitnym projektom krypto, takim jak Casper Network lub Filecoin. W dniu dzisiejszym pora zaś niejako wrócić do głównego nurtu i spojrzeć na aktualną kondycję drugiej największej światowej kryptowaluty, czyli Ethereum!
Kurs Ethereum jest już mocno wzniesiony już ponad dołki z zeszłego roku, ale także znajduje się sporo poniżej dotychczasowego punktu ATH (wynoszącego aż ponad 4600 dolarów w listopadzie 2021 roku!). Sytuacja ta czytelnie sygnalizuje zarówno istniejące szanse, jak i pewne zagrożenia dla tej kryptowaluty. Spójrzmy zatem, jak wygląda rzeczywista sytuacja projektu stworzonego przez Vitalika Buterina pod koniec roku 2023!
Z pewnością technologie, jako nowatorskie lecz bazujące między innymi na smart kontraktach, mogą przynieść Ethereum nowe możliwości wzrostu i powiększyć niemałą i tak użyteczność tej kryptowaluty.
Kolejny ciekawy projekt dotyczy zaś logowania do stron internetowych z wykorzystaniem Ethereum. Pod koniec 2023 roku o tym rozwiązania słyszy się coraz częściej. Z pewnością fakt, że Ethereum legitymuje się potencjałem do zasilania webowych systemów logowania, może przyciągnąć nowych użytkowników do tego ekosystemu.
Dalsze, obiecujące perspektywy rysują się przed ETH za sprawą rozwiązania znanego jako proto-danksharding. Projekt ten ma na celu zwiększenie ilości przetwarzanych transakcji na blockchainie, co powinno prowadzić nie tylko do ich przyspieszenia, ale także do niższych opłat za transakcje. Na koniec warto ogólnie dodać, że na dynamikę ruchów wyceny Ethereum będzie z pewnością miał pozytywny klimat wokół Bitcoina, jako że kursy tych dwóch głównych kryptowalut są poniekąd skorelowane.
Czego obecnie można potencjalnie się obawiać pod kątem inwestowania w Ethereum?
Odnośnie zaś zagrożeń związanych z Ethereum, można wskazać przede wszystkim wpływ konkurencji. Ethereum musi konkurować z innymi projektami blockchain, takimi jak Solana, Cardano, Polkadot, Avalanche i Algorand. Te projekty mogą oferować zaś niższe opłaty za transakcje i większą liczbę transakcji na sekundę. Ethereum było poniekąd pionierem, ale to nie znaczy, że status lidera w dziedzinie smart kontraktów utrzyma na zawsze.
Z innej beczki, można jeszcze wskazać, że niektórzy inwestorzy ubolewają nad przejściem systemu Ethereum z pierwotnego proof of work na obecny protokół proof of stake (POS). Co prawda system ten uniezależnia losy kryptowaluty od procesu jej kopania i przez to jest mniej energochłonny, ale niestety – zdaniem krytyków – prowadzi do sprzecznej z ideą kryptowalut centralizacji władzy wyłącznie w rękach dominujących graczy. Zobaczymy, czy Ethereum poradzi sobie z takimi zarzutami!
Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.
Dyskusja (0 komentarzy)
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.