FinlioFinanse osobisteGUS zdradza, ile tak naprawdę zarabia większość z nas. Jak wypadasz na tym tle?
GUS zdradza, ile tak naprawdę zarabia większość z nas. Jak wypadasz na tym tle?
GUS podał, że mediana wynagrodzeń w Polsce wyniosła 6 500 zł brutto, czyli o 21,9% mniej niż przeciętne wynagrodzenie brutto wynoszące 8 323 zł. A jak sprawa wygląda u Was?
Wprowadzenie danych o medianie wynagrodzeń ma na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na szczegółowe informacje o wynagrodzeniach.
Mediana wynagrodzeń
Mediana wynagrodzeń wskazuje, że połowa pracowników zarabia mniej, a druga połowa więcej. Statystyka ta ujawnia dysproporcje w dochodach zależne od płci, wieku i wielkości firmy.
Przykładowo, mężczyźni zarabiali medianę w wysokości 6 740,66 PLN, czyli o 448,54 PLN więcej niż kobiety. Ile z tego trafia na IKE lub IKZE, to inne pytanie.
Jeśli chodzi o wiek, najwyższa mediana wynagrodzeń była w grupie wiekowej 35-44 lata, którym daleko do emerytury i wynosiła 6 834,44 PLN.
Informatycy, jak zwykle, zarabiają najlepiej
Sektor informacji i komunikacji odnotował najwyższą medianę wynagrodzeń: 10 603,12 PLN. Eksperci podkreslają jednak wpływ szarej strefy na strukturę wynagrodzeń w Polsce.
Dane podkreślają również skrajności wynagrodzeń, przy czym najniższe 10% zarabiających otrzymywało do 4 242 PLN, podczas gdy najwyższe 10% zarabiało co najmniej 13 012,14 PLN.
Rosnące koszty pracy mogą przyczynić się do wzrostu wypłat “pod stołem” w celu zmniejszenia wydatków pracodawców. Dużo zależy też od spadku inflacji.
Taka praktyka zwiększa wynagrodzenie na rękę i obniża koszty prowadzenia działalności.
Podsumowując, dane GUS podkreślają różnice w wynagrodzeniach związane z płcią i wiekiem, a także wyzwania gospodarcze związane z szarą strefą i kosztami pracy.
Polska potrzebuje kompleksowych strategii w celu przeciwdziałania nierównościom dochodowym (niektórzy ledwo wiążą koniec z końcem, inni kupują obligacje za setki tysięcy złotych) i poprawy przejrzystości płac.
Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.
Post discussion: 0 comments
Nobody has commented yet. Log in and be the first! Post your thoughts and start the discussion.