Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

GUS zdradza, ile tak naprawdę zarabia większość z nas. Jak wypadasz na tym tle?

GUS podał, że mediana wynagrodzeń w Polsce wyniosła 6 500 zł brutto, czyli o 21,9% mniej niż przeciętne wynagrodzenie brutto wynoszące 8 323 zł. A jak sprawa wygląda u Was?

GUS zdradza, ile tak naprawdę zarabia większość z nas. Jak wypadasz na tym tle?

Wprowadzenie danych o medianie wynagrodzeń ma na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na szczegółowe informacje o wynagrodzeniach.

Mediana wynagrodzeń

Mediana wynagrodzeń wskazuje, że połowa pracowników zarabia mniej, a druga połowa więcej. Statystyka ta ujawnia dysproporcje w dochodach zależne od płci, wieku i wielkości firmy.

Przykładowo, mężczyźni zarabiali medianę w wysokości 6 740,66 PLN, czyli o 448,54 PLN więcej niż kobiety. Ile z tego trafia na IKE lub IKZE, to inne pytanie.

Jeśli chodzi o wiek, najwyższa mediana wynagrodzeń była w grupie wiekowej 35-44 lata, którym daleko do emerytury i wynosiła 6 834,44 PLN.

Informatycy, jak zwykle, zarabiają najlepiej

Zdj.: Depositphotos.com
jak i w co najlepiej inwestowac pieniadze
W Polsce płace są zróżniocowane

Sektor informacji i komunikacji odnotował najwyższą medianę wynagrodzeń: 10 603,12 PLN. Eksperci podkreslają jednak wpływ szarej strefy na strukturę wynagrodzeń w Polsce.

Dane podkreślają również skrajności wynagrodzeń, przy czym najniższe 10% zarabiających otrzymywało do 4 242 PLN, podczas gdy najwyższe 10% zarabiało co najmniej 13 012,14 PLN.

Rosnące koszty pracy mogą przyczynić się do wzrostu wypłat “pod stołem” w celu zmniejszenia wydatków pracodawców. Dużo zależy też od spadku inflacji.

Taka praktyka zwiększa wynagrodzenie na rękę i obniża koszty prowadzenia działalności.

Podsumowując, dane GUS podkreślają różnice w wynagrodzeniach związane z płcią i wiekiem, a także wyzwania gospodarcze związane z szarą strefą i kosztami pracy.

Polska potrzebuje kompleksowych strategii w celu przeciwdziałania nierównościom dochodowym (niektórzy ledwo wiążą koniec z końcem, inni kupują obligacje za setki tysięcy złotych) i poprawy przejrzystości płac.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.