Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Dolar wyraźnie spada! Jakie konsekwencje ma ten ruch czołowej waluty?

Czasy, gdy za dolara płacono okrągłe pięć złotych minęły na dobre. Obecnie coraz częściej przyzwyczajamy się do "trójki z przodu" na kantorowych tablicach... pytanie, co dalej?

Opublikowano:
Dolar wyraźnie spada! Jakie konsekwencje ma ten ruch czołowej waluty?
Zdj.: pexels.com

Dolar amerykański, symbolizowany przez znak $, pozostaje kluczowym graczem w globalnej gospodarce, a jego wartość w stosunku do innych walut służy jako istotny wskaźnik kondycji gospodarczej. Obecnie generalnie dolar ciągle się osłabia!

Obecnie kurs dolara na rynku forex oscyluje w okolicy poziomu 3,92 w stosunku do złotego, odzwierciedlając bieżące wahania na rynkach walutowych.

Rezerwa Federalna, znana również jako FED, jest odpowiedzialna za politykę pieniężną kraju w odniesieniu do dolara. Obecnie w obiegu znajduje się ponad 2 biliony dolarów w gotówce. Warto dodać, że w lipcu 2022 roku dolar osiągnął parytet z euro po raz pierwszy od 2002 roku. Te czasy już jednak za nami.

Osłabienie dolara ma dalekoidące skutki

Zdj.: pexels.com
bitcoin na tle dolara
Bitcoin stanowi wyzwanie dla dolara

Słabość dolara może mieć daleko idące konsekwencje dla handlu międzynarodowego i polityki gospodarczej krajów na całym świecie.

Niektórzy, widząc jak ich dolarowe oszczędności realnie się kurczą, mogą przychylniej patrzeć na kryptowaluty, takie jak Bitcoin, czy Ethereum.

Osłabienie dolara nie jest mile widziane przez eksporterów, takich jak JSW S.A., a poniekąd również i CD-Projekt. Dobrze działa za to na firmy kupujące za granicą i sprzedające w Polsce, jak chociażby CCC.

Słaby dolar to spadek zysków eksporterów, za to dobra wiadomość dla firm zaopatrujących się w USA.

Kurs wymiany dolara w stosunku do walut takich jak polski złoty jest uważnie obserwowany zarówno przez inwestorów, jak i decydentów, służąc jako barometr nastrojów gospodarczych i trendów rynkowych.

Ponieważ globalny krajobraz finansowy nadal ewoluuje, rola dolara i polityka pieniężna Fed pozostaną pod obserwacją. Uczestnicy rynku będą uważnie obserwować, jak dolar zachowuje się na tle zmian geopolitycznych, stosunków handlowych i rozwoju sytuacji gospodarczej.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.