Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Sensacyjne prognozy – dolar może spaść do najniższego poziomu od lat

Opublikowano:
Sensacyjne prognozy – dolar może spaść do najniższego poziomu od lat
Zdj.: depositphotos.com

Ekonomiści Domu Maklerskiego BNP Paribas przewidują, że jeśli obecny poziom wsparcia zostanie przełamany, dolar może spaść do najniższego poziomu od września 2021 roku i potencjalnie kontynuować spadek nawet o dodatkowe 15 groszy. Prognozują nawet, że w ciągu najbliższego roku dolar może stracić na wartości blisko 24 grosze, osiągając nawet 3,70 zł, co byłoby najniższą wartością od czerwca 2021 roku.

Zdj.: wikipedia.org
Rada Polityki Pieniężnej
Siła PLN leży w jastrzębiej polityce RPP

Na tę niedźwiedzią prognozę częściowo wpływają wydarzenia polityczne w Polsce, gdzie opozycja utworzyła nowy rząd pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska. Rynek forex pozytywnie zareagował na wyniki wyborów, napędzany nadziejami, że nowa administracja szybko otrzyma fundusze unijne w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Czynnikiem sprzyjającym jest również polityka monetarna, przy oczekiwaniach, że Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe o co najmniej 75 punktów bazowych w przyszłym roku. Jeśli Narodowy Bank Polski utrzyma obecne stopy procentowe, może to jeszcze bardziej wzmocnić złotego w stosunku do dolara w średnim okresie.

Prognozy kursu USD/PLN

Eksperci prognozują, że do końca pierwszego kwartału 2024 r. kurs USD/PLN może oscylować wokół 3,95 zł, a do końca czerwca może osiągnąć poziom 3,84 zł. Ich prognozy sięgają do końca 2024 r., kiedy to kurs może osiągnąć poziom 3,70 zł.

Notatka

Dolar amerykański, najczęściej wymieniana waluta na świecie, odnotował ostatnio znaczny spadek w stosunku do polskiego złotego. Na dzień 26 grudnia 2023 r. kurs wymiany wynosił 3,9281 PLN za 1 USD, co oznacza znaczną deprecjację od historycznych maksimów ustanowionych 28 września 2022 r., kiedy dolar był wyceniany na ponad 5,06 PLN.

Potencjalny spadek wartości dolara ma istotne implikacje dla traderów i inwestorów. Ponieważ rynek dostosowuje się do tych prognoz, ważne jest, aby osoby zaangażowane w rynki finansowe były na bieżąco informowane i odpowiednio dostosowywały swoje strategie.

Dolar, służący jako oficjalna waluta nie tylko Stanów Zjednoczonych, ale także kilku innych krajów i terytoriów, z biegiem czasu zmieniał swoją wartość.

Dolar pozostaje główną walutą międzynarodową, z ponad 2 bilionami dolarów w obiegu. W lipcu 2022 r. dolar osiągnął parytet z euro po raz pierwszy od 2002 r., co oznacza, że jeden dolar był równy jednemu euro.

Jednak ostatni trend był mniej korzystny dla dolara. Jak wskazywaliśmy, od 4 października do 15 grudnia bieżącego roku dolar spadł o ponad 53 grosze (centy). Wyprzedaż sprowadziła kurs poniżej 3,92 zł, jednego z najniższych poziomów od września 2021 roku.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.