Start typing and search results will appear here...

PLN

Chmura to przyszłość Internetu – Tylko kto na tym zyska

Chmura to przyszłość Internetu – Tylko kto na tym zyska
Photo: Depositphotos.com

Jeżeli mielibyśmy pokusić się o wymienienie kilku najbardziej przyszłościowych i modnych haseł, związanych z rozwojem gospodarki, to z całą pewnością obok terminów takich jak: metaverse, blockchain, NFT, sztuczna inteligencja, czy biotech, znalazłby się cloud service, czyli szeroko pojmowane usługi chmurowe. Rozwój cloud computingu i tworzenie swojego rodzaju “serwerów 2.0” obserwujemy już zresztą co najmniej od dobrych kilku lat.

Rozwiązania chmurowe stanowią dzisiaj nieodłączną część naszej technicznej rzeczywistości. Czy tego chcemy, czy nie, największe światowe platformy social media, portale newsowe dostawcy usług streamingowych masowo korzystają z cloud computingu. Tradycyjne serwerownie z roku na rok będą nieubłaganie przechodzić zatem do lamusa!

Skoro zatem przechowywanie oraz przetwarzanie coraz większej ilości danych informatycznych odbywa się obecnie w formie specjalnie zaprojektowanych do tego chmur, to pod kątem prowadzenia inwestycji i gry na giełdzie, zdecydowanie warto przeanalizować, jakie spółki mogą w najbliższych latach szczególnie zyskać na kapitalizacji z uwagi na rozwój tego właśnie sektora. Jak się okazuje, zdecydowana ich większość notowana jest na giełdzie NASDAQ.

Amazon to światowy lider rynku cloud

Potężny Amazon, czyli znana wszystkim firma Jeffa Bezosa już dawno nie jest ani internetową księgarnią, ani nawet gigantycznym internetowym domem towarowym, na którym możemy znaleźć praktycznie każdy produkt. Obecnie Amazon to nie tylko dynamicznie rozwijająca się spółka mediowa, oferująca mnóstwo opcji reklamy na własnych platformach, jak i dostęp do konkurującego ramię w ramię z Netflixem oraz Disneyem Amazon Prime, ale przede wszystkim lider rozwiązań IT opartych o wykorzystanie chmury!

AWS, czyli Amazon Web Services, to nic innego jak starannie zorganizowana, niezmiernie kapitałochłonna pod względem utrzymania platforma chmurowa. Z roku na rok jest ona odpowiedzialna za coraz większy udział w liczonych w setkach miliardów dolarów przychodach firmy Amazon. Jako najstarsza tego roku oferta na rynku zdążyła zagarnąć i przywiązać do siebie bardzo dużą rzeszę stałych klientów. W dodatku przesiadka na inne, konkurencyjne rozwiązania chmurowe byłaby niezmiernie kłopotliwa pod względem informatycznym. Król w branży chmurowej jest zatem obecnie jeden i jest to niepodzielnie Amazon!

Microsoft Azure plasuje się na zasłużonym drugim miejscu

Drugie miejsce pod względem łącznych udziałów w rynku rozwiązań IT opartych o wykorzystanie cloud computingu zajmuje Microsoft, rozwijający swój własny ekosystem, funkcjonujący pod nazwą Azure. Gigant z Redmond ma pełne prawo do optymistycznego patrzenia na przyszłość segmentu cloud, zwłaszcza biorąc pod uwagę ogromne przewagi rynkowe, jakie obecnie posiada z racji komercyjnego wykorzystania Chat GPT-3.

Trzeba przyznać, że liczba stałych, dobrze płacących, korporacyjnych klientów dosłownie uzależnionych od oprogramowania dostarczanego przez Microsoft jest tak duża, iż z roku na rok możemy oczekiwać nie tylko dalszego dynamicznego rozwoju usług spod znaku Azure, ale wręcz podjęcia próby wybicia się na pierwsze miejsce na globalnym rynku!

Google aktywne na wielu polach, także w chmurze

Jeżeli analizujemy jakikolwiek sektor związany z informatyką, Internetem oraz nowymi technologiami, nie można nie wspomnieć o spółce Alphabet, której usługi chmurowe określane jako Google Cloud zajmują obecnie trzecie miejsce na świecie pod względem generowanych przychodów. Dużych szans Alphabet w dalszym rozwoju chmury należy upatrywać przede wszystkim w praktycznym zmonopolizowaniu rynku wyszukiwarek internetowych (Google) oraz przeglądarek (Chrome).

Z każdym kolejnym raportem kwartalnym jak na dłoni widać, że Google Cloud ma się naprawdę dobrze. Z pewnością kluczowy będzie dalszy skuteczny rozwój sztucznej inteligencji, takiej jak chociażby oprogramowanie LaMDA.

Rynek azjatycki ma potencjał – rzut oka na spółkę Alibaba

Mówiąc o rozwiązaniach chmurowych należy także wspomnieć o problematycznej dla wielu inwestorów spółce Alibaba. Jeżeli rynek informatyczny w Azji będzie rozwijał się bowiem w dotychczasowym tempie, to nie sposób wykluczyć, że rozwiązania chmurowe oferowane przez spółkę Alibaba mogą wkrótce uczynić z niej jednego ze światowych potentatów segmentu cloud.

Choć na bieżące wyceny tego przedsiębiorstwa duży wpływ mają uwarunkowania polityczne i niepewność związana z podejściem władz Chin do sektora IT, nie można nie zauważyć, że, podobnie jak Amazon, obecnie Alibaba to coś znacznie więcej, niż tylko ogromny sklep internetowy.

Akcje Alibaba można kupić między innymi na XTB oraz eToro. Ciekawie zapowiada się zwłaszcza konkurencja Alibaby z innym azjatyckim, prężnie rozwijającym się konglomeratem IT, jakim jest firma Tencent!

Gdzie kupić akcje?

Sprawdź recenzje sprawdzonych i wiarygodnych brokerów oferujących handel i inwestowanie w akcje.

Editor favourite

74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Pros
  • Zakup i sprzedaż akcji i funduszy ETF wolne od opłat
  • Dobra obsługa klienta
Cons
  • Większe opłaty przy mniejszych zagraniach (nie dotyczy akcji i ETF-ów)
  • Brak niektórych popularnych instrumentów finansowych – opcji, obligacji, funduszy wzajemnych
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
How did you like this article?
0
0

Author

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Read more

Share this article

You might be interested in

Post discussion: 0 comments

Join the discussion

Nobody has commented yet. Log in and be the first! Post your thoughts and start the discussion.

Reviews
TOP Brokerzy giełdowi
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.