Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Jak wzrost płac wiosną 2024 roku wpłynie na twoją karierę? To musisz zobaczyć!

Dobre wieści z gospodarki! Płace rosną w dwucyfrowym tempie, z nawiązką odrabiając ubytek siły nabywczej wynagrodzeń nadwątlony wysoką inflacją minionych lat. Poznaj obecne dane.

Opublikowano:
Jak wzrost płac wiosną 2024 roku wpłynie na twoją karierę? To musisz zobaczyć!
Zdj.: depositphotos.com

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym miesiącu średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw odnotowało znaczny wzrost o 5,4% w porównaniu z poprzednim miesiącem.

SKĄD WZIĄŁ SIĘ WZROST PŁAC

Wzrost ten można przypisać różnym czynnikom, w tym podwyżkom wynagrodzeń i wydawaniu różnego rodzaju premii, takich jak:

  • nagrody motywacyjne,
  • premie roczne i kwartalne,
  • premie świąteczne, nagrody jubileuszowe,
  • płatności za nadgodziny i odprawy emerytalne,

z których wszystkie przyczyniają się do ogólnego pakietu wynagrodzeń.

Oczekuje się, że wzrost ten zrównoważy utratę siły nabywczej doświadczoną w 2022 i 2023 roku, a trend ten utrzyma się w 2024 roku.

Ponieważ jednak firmy borykają się ze słabszymi warunkami finansowymi, spełnienie rosnących oczekiwań finansowych pracowników może stać się coraz większym wyzwaniem dla pracodawców.

Liczba etatów spada, ale bezrobocie jest niskie

Zdj.: freepik.com
pieniądze
Mamy dwucyfrowy wzrost płac!

Jeśli chodzi o zatrudnienie, liczba etatów w sektorze przedsiębiorstw jest niższa niż rok wcześniej, a od stycznia zmniejszyła się o 14 500 miejsc pracy.

Oczekuje się stopniowego wzrostu popytu na pracowników w nadchodzących miesiącach, wraz z poprawą aktywności gospodarczej.

Podczas gdy płace rosną, zapewniając bufor przed inflacją i wcześniejszą erozją siły nabywczej, spadek liczby zatrudnionych i przewidywane spowolnienie wzrostu płac wskazują na ostrożne podejście inwestycyjne firm w niepewnych czasach.

W miarę jak polska gospodarka wykazuje odporność poprzez wzrost wynagrodzeń, należy skupić się na znalezieniu równowagi między potrzebą konkurencyjnego wynagrodzenia w celu przyciągnięcia i zatrzymania talentów a zmieniającymi się warunkami gospodarczymi.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.