Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Polski rynek energetyczny: wysokie ceny hurtowe i zwrot ku energii odnawialnej

Polski rynek energetyczny znajduje się w skomplikowanej fazie charakteryzującej się wysokimi hurtowymi cenami energii elektrycznej i zwrotem w kierunku energii odnawialnej.

Polski rynek energetyczny: wysokie ceny hurtowe i zwrot ku energii odnawialnej
Zdj.: Depositphotos.com

Według danych Komisji Europejskiej z drugiego kwartału tego roku, Polska znajduje się w pierwszej trójce krajów o najwyższych hurtowych cenach energii elektrycznej w Europie, po Irlandii i Włoszech.

Dlaczego energia jest droga

Wysoki koszt energii elektrycznej w Polsce jest w dużej mierze spowodowany zależnością od elektrowni węglowych, które ponoszą znaczne koszty emisji dwutlenku węgla.

Koszty te dodają około 93 PLN do ceny energii elektrycznej, co stanowi 18% całkowitego kosztu przy szczytowej wydajności.

W starszych elektrowniach o sprawności poniżej 40%, takich jak Elektrownia Dolna Odra, koszty emisji mogą stanowić nawet połowę ceny energii elektrycznej.

Pod koniec października węgiel stanowił 52,1% produkcji energii w Polsce, z czego węgiel brunatny i kamienny stanowiły odpowiednio 20,1% i 32%.

Nie ma innej drogi – inwestujmy w OZE!

Zdj.: lw.com.pl
Kopalnia Bogdanka z lotu ptaka
LWB dostarcza węgiel do elektrowni

W polskim miksie energetycznym faktycznie zauważalne jest już przesunięcie w kierunku energii odnawialnej.

We wrześniu 2024 r. po raz pierwszy węgiel nie stanowił co najmniej 50% produkcji energii w Polsce, dzięki rosnącemu udziałowi źródeł odnawialnych, który osiągnął 32,3%. Udział energii wiatrowej wyniósł 17,5%, a energii słonecznej 13,5%.

Kluczowe jest pytanie, kiedy ruszy u nas atom i co z umową społeczną z górnikami?

Pomimo tych postępów, Polska nadal nie posiada potencjału w zakresie energii jądrowej, a pierwsza elektrownia ma zostać uruchomiona około 2040 roku.

Polski rząd aktywnie poszukuje sposobów na zrównoważenie rynku energii, w tym proponowanej nowelizacji ustawy o produkcji morskiej energii wiatrowej.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.