FinlioSurowceEnergetyczna rewolucja w Polsce – fotowoltaika na czele
Energetyczna rewolucja w Polsce – fotowoltaika na czele
Krajobraz Polski coraz bardziej wypełniony jest ogniwami fotowoltaicznymi - zarówno w przydomowych, jak i wielkoskalowych elektrowniach. Najnowsze dane pokazują imponujący wzrost!
Polski sektor energii odnawialnej, w szczególności rynek fotowoltaiczny (PV), doświadczył niezwykłego wzrostu, umacniając swoją pozycję wiodącego źródła energii odnawialnej w kraju.
SPORE WZROSTY SEGMENTU OZE
Według danych Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO), w 2023 r. sektor PV odnotował znaczny wzrost nowo zainstalowanych mocy o 41% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Dane IEO za pierwszy kwartał 2024 r. ujawniły, że Polska może pochwalić się 4870 instalacjami fotowoltaicznymi o mocy powyżej 50 kW, w tym 262 dużymi farmami o mocy przekraczającą 0,5 MW. Łączna moc w tej kategorii, z wyłączeniem mikroinstalacji, osiągnęła 5,4 GW
Polska branża fotowoltaiczna osiągnęła rekordowe wyniki w 2023 r., z 80 nowymi farmami fotowoltaicznymi o łącznej mocy 0,77 GW i 1417 mniejszymi instalacjami o mocy od 50 kW do 1 MW, o łącznej mocy 1,1 GW.
Fotowoltaika nierówno rozsiana po Polsce
Zdj.: freepik.com
Ogniwa fotowoltaiczne
Rozkład instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest nierównomierny, z największą liczbą i łączną mocą zainstalowaną w województwie wielkopolskim (701 instalacji o mocy 887,84 MW), a następnie w województwach warmińsko-mazurskim i lubuskim.
Województwo warmińsko-mazurskie przoduje pod względem wielkoskalowych farm fotowoltaicznych (z których słynie między innymi spółka Columbus), z 48 farmami o mocy 233,57 MW, a za nim plasuje się województwo wielkopolskie z 34 farmami o mocy 307,49 MW i inne znaczące regiony.
Pomimo imponującego wzrostu, pojawiają się głosy ostrożności i sceptycyzmu wobec sektora PV. Krytycy wyrażają obawy co do przestarzałości obecnej technologii wraz z pojawieniem się nowszych, bardziej wydajnych technologii.
Rozwój branży fotowoltaicznej oznacza krok w kierunku bardziej zrównoważonej i odnawialnej przyszłości energetycznej, ale podkreśla również złożoność i wyzwania związane z przejściem od tradycyjnych źródeł energii do zdywersyfikowanego i przyjaznego dla środowiska portfela energetycznego.
Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.
Dyskusja (0 komentarzy)
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.