Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Wiceprezes JSW ds. Rozwoju odwołany po skandalu politycznym!

Opublikowano:
Wiceprezes JSW ds. Rozwoju odwołany po skandalu politycznym!
Zdj.: wyborcza.pl

Wojciech Kałuża, wiceprezes ds. rozwoju Jastrzębskiej Spółki Węglowej, czołowej polskiej spółki surowcowej (ściśle: węglowej), został odwołany, sygnalizując istotną zmianę w kierownictwie firmy. Tomasz Cudny, obecny prezes JSW, przejmie obowiązki zwolnionego stanowiska do czasu powołania odpowiedniego następcy. Krótka kadencja Kałuży, która rozpoczęła się 15 grudnia 2022 roku., odbyła się po publicznej procedurze kwalifikacyjnej na stanowisko, a kandydaci byli przyjmowani do 9 grudnia.

Notatka

W latach 2018-2022 pełnił funkcję wicemarszałka województwa śląskiego, nadzorując m.in. wydziały związane z rozwojem regionalnym, transformacją, gospodarką, współpracą międzynarodową, turystyką i sportem. Jego przejście do JSW nastąpiło po kontrowersyjnej zmianie sympatii politycznych, która doprowadziła do jego rezygnacji ze stanowiska wicemarszałka 21 listopada 2022 r., po tym jak PiS utracił większość w sejmiku województwa.

Dymisja Kałuży przyciągnęła uwagę opinii publicznej, a premier Donald Tusk i minister aktywów państwowych Borys Budka odnieśli się do jej znaczenia. Tusk podkreślił koniec upolityczniania wszystkiego i standardów etycznych, podczas gdy Budka określił Kałużę jako “symbol najgorszego w PiS”. Kariera polityczna Kałuży naznaczona była jego przejściem z Koalicji Obywatelskiej (KO) do Prawa i Sprawiedliwości (PiS), co znacząco wpłynęło na układ sił w sejmiku województwa śląskiego. Teraz przyszły z kolei dające się przewidzieć konsekwencje…

Zmiany kadrowe w JSW pokłosiem wyniku wyborów

Zdj.: jsw.pl
Szyb górniczy
Działalność JSW S.A. to wydobycie węgla

Ostatnie zmiany w JSW są częścią szerszych zmian kadrowych w polskich spółkach węglowych i innych państwowych podmiotach, nadzorowanych przez nowo utworzone Ministerstwo Przemysłu, które zarządza sektorem “gospodarki złożami kopalin“.

Ministerstwo Przemysłu skupi się na różnych kwestiach, w tym nominacjach, podczas gdy Ministerstwo Aktywów Państwowych, kierowane przez Borysa Budkę, jest odpowiedzialne za inicjowanie zmian poprzez walne zgromadzenia i rady nadzorcze.

Notatka

W tyle głośnej dymisji Jastrzębska Spółka Węglowa zmaga się z wieloma problemami, w tym z malejącą ceną surowców oraz trudnościami z wydobyciem spowodowanymi pożarem na ich największej kopalni, czyli KWK Pniówek, o czym niedawno pisaliśmy..

Zmiany te odzwierciedlają zaangażowanie rządu w postulowane odpolitycznienie przedsiębiorstw państwowych i zapewnienie, że nominacje będą oparte na kwalifikacjach zawodowych, a nie na powiązaniach politycznych, w celu poprawy standardów etycznych i przejrzystości w kluczowych sektorach gospodarki. Tak przynajmniej definiuje opisany wyżej ruch nowy rząd. Zobaczymy, jak dalej potoczą się losy JSW, której akcje należą do najchętniej rozgrywanych u rozmaitych brokerów – zarówno w formie tradycyjnej, jak i poprzez kontrakty CFD.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.