Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

JSW ogłasza stan siły wyższej po pożarze w kopalni Pniówek

Opublikowano:
JSW ogłasza stan siły wyższej po pożarze w kopalni Pniówek
Zdj.: jsw.pl

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. (czyli znane i lubiane przez handlujących na giełdzie przedsiębiorstwo górnicze), wiodący producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej, ogłosiła stan siły wyższej po niedawnym pożarze w kopalni Pniówek. Ten termin prawny zwalnia obie strony z odpowiedzialności lub zobowiązań w przypadku wystąpienia nadzwyczajnego zdarzenia, na które strony nie mają wpływu. Deklaracja siły wyższej jest jasnym wskaźnikiem powagi sytuacji.

JSW poinformowała tym samym interesariuszy oraz otoczenie rynkowe o konsekwencjach tej deklaracji, przedstawiając wpływ na objęte nią zobowiązania.

Niekontrolowany ogień, wykryty 6 grudnia, był spowodowany pożarem endogenicznym, który jest częstym zjawiskiem w górnictwie węgla kamiennego. Zazwyczaj wiąże się on z emisją gazów, możliwym zadymieniem i podwyższoną temperaturą, bez otwartego ognia. Siedmiu pracowników firmy zewnętrznej zostało bezpiecznie ewakuowanych z tunelu, nie odnotowano żadnych obrażeń. Spółki surowcowe są narażone na występowanie tego rodzaju zdarzeń.

Notatka

Oczekuje się, że incydent ten spowoduje spadek produkcji węgla o około 350 tys. ton w 2024 r., co wymaga rewizji oczekiwań operacyjnych na nadchodzący rok.

Pożary to ryzyko górnicze, które trzeba mieć na uwadze

Zdarzenie siły wyższej w kopalni Pniówek podkreśla nieodłączne ryzyko związane z wydobyciem węgla, w tym możliwość wystąpienia pożarów endogenicznych, które mogą znacząco wpłynąć na poziom produkcji.

Zdj.: jsw.pl
KWK Pniówek
Pniówek to największa kopalnia JSW S.A.

W miarę jak JSW S.A. będzie radzić sobie z następstwami pożaru w Pniówku, spółka prawdopodobnie skupi się na zapewnieniu bezpieczeństwa, ocenie pełnego zakresu szkód i opracowaniu strategii wznowienia normalnej działalności przy jednoczesnym wypełnianiu zobowiązań wobec klientów i interesariuszy.

Incydent ten podkreśla również wyzwania stojące przed przemysłem węglowym, w którym względy bezpieczeństwa i wydajność produkcji muszą być zrównoważone w środowisku, które może być nieprzewidywalne i niebezpieczne. Podobne wyzwania stoją przed firmami takimi jak Lubelski Węgiel Bogdanka, czy Bumech S.A.

Rynek będzie uważnie monitorował bieżące analizy i aktualizacje JSW, aby ocenić długoterminowe konsekwencje incydentu w Pniówku dla zdolności produkcyjnych i wyników finansowych spółki. Zarówno inwestorzy, jak i obserwatorzy branży będą poszukiwać sygnałów, w jaki sposób spółka planuje zaradzić niedoborom produkcji i wszelkim strategicznym zmianom, które mogą wyniknąć z tego incydentu.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.