Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Szok i niedowierzanie w branży! Czy kredyt 0 procent umrze śmiercią naturalną?

Plan polskiego rządu dotyczący wprowadzenia rewolucyjnego kredytu mieszkaniowego z oprocentowaniem 0%, znanego jako program kredyt na start, stoi przed poważnymi wyzwaniami!

Opublikowano:
Szok i niedowierzanie w branży! Czy kredyt 0 procent umrze śmiercią naturalną?
Zdj.: pexels.com

Sukces jego wdrożenia zależy od wsparcia politycznego, które obecnie wydaje się chwiać. Inicjatywa ta ma na celu uczynienie własności mieszkaniowej bardziej dostępną dla polskich obywateli, zwłaszcza kupujących po raz pierwszy, ale musi pokonać przeszkody, aby osiągnąć ten cel.

BRAK KONSENSUSU

Minister finansów Andrzej Domański otwarcie mówił o niepewnym losie propozycji kredytu 0%, zwłaszcza po tym, jak Szymon Hołownia, lider partii Polska 2050, wyraził niechęć do poparcia planu.

Stanowisko Hołowni może znacząco zmniejszyć szanse na realizację projektu, gdyż poparcie jego partii jest kluczowe dla jego uchwalenia. Domański podkreślił znaczenie tego politycznego wsparcia, stwierdzając: “Jeśli Szymon Hołownia zdecyduje, że jego partia nie poprze kredytu 0%, szanse na realizację tego projektu radykalnie spadną”.

Program#naStart“, opracowany w kwietniu 2024 r., jest obecnie w trakcie konsultacji międzyresortowych i społecznych. Ma on zastąpić dotychczasowy 2% bezpieczny kredyt i rodzinny kredyt mieszkaniowy, łącząc wsparcie finansowe w postaci dopłat do spłat kredytów.

Czy tani kredyt napompowałby ceny nieruchomości?

Zdj.: pixabay.com
hipoteka
Kredyty hipoteczne są obecnie rekordowo drogie

Opinia publiczna w tej sprawie jest jednak podzielona. Krytycy twierdzą, że oferowanie pożyczek 0% może zawyżyć ceny nieruchomości, ostatecznie wykluczając osoby o średnich dochodach i pozostawiając najbiedniejszych z jeszcze bardziej wygórowanymi kosztami mieszkaniowymi.

Sugerują oni, że państwo powinno skupić się na budowaniu przystępnych cenowo mieszkań na wynajem. Z pewnością uderzyłoby to w deweloperów, takich jak Develia oraz Dom Development, których akcje notowane są na naszej GPW.

Bez konsensusu politycznego rewolucyjny kredyt mieszkaniowy z oprocentowaniem 0% pozostaje spornym i niepewnym przedsięwzięciem.

Inni są rozczarowani osiągnięciami rządu, powołując się na niespełnione obietnice i zwiększając sceptycyzm wokół nowej inicjatywy kredytów mieszkaniowych.

Biorąc pod uwagę uwarunkowania polityczne, nadchodzące miesiące będą miały decydujące znaczenie dla tego, czy marzenie Polaków o bardziej dostępnym mieszkaniu stanie się rzeczywistością, czy też pozostanie nieuchwytnym celem.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.