Informacje na temat złota
Złoto to coś, co zna chyba każda osoba na świecie. Wszyscy też zdajemy sobie sprawę z szerokiego zastosowania tego kruszcu. Ale czy wiesz, jak inwestować w złoto? Na czym polegają różnice między poszczególnymi inwestycjami w ten metal szlachetny i czego można się po nich spodziewać?
I dlaczego warto dodać złoto do swojego portfela inwestycyjnego? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w niniejszym artykule o złocie. Zapraszamy!
Treść artykułu o złocie
Podstawowe informacje o złocie
Złoto jest miękkim, żółtym metalem szlachetnym o symbolu Au (łac. aurum). Sam proces powstawania złota wiąże się głównie ze zderzeniami gwiazd neutronowych i prawdopodobnie również z eksplozjami supernowych. Dzięki tym kolizjom i eksplozjom mamy na Ziemi około 170 000 ton złota.
Co to oznacza? Ograniczone zasoby, a na dodatek powszechne wykorzystanie i rosnące ceny złota w dłuższej perspektywie, ale do tego jeszcze dojdziemy.
Największymi wydobywcami złota są Chiny z ponad 380 tonami złota rocznie (szacowane rezerwy 12 000 ton), a następnie Australia z 320 tonami (szacowane rezerwy 10 000 ton) i Rosja z 300 tonami złota rocznie (szacowane rezerwy 5 300 ton). W pierwszej piątce znajdują się również USA – 190 ton i Kanada – 170 ton. Warto zauważyć, że w Polsce wydobywa się złoto jedynie ze złóż rud miedzi w rejonie Lublina, Polkowic i Rudnej. Zarówno kopalnie, jak i huty, w której ma miejsce produkcja tego surowca, należą do KGHM.
Wykorzystanie złota
Złoto jest jednym z najbardziej pożądanych i użytecznych metali na świecie. Z uwagi na jego właściwości można z niego tworzyć cudowne wyroby, przy czym ten cenny żółty metal również bardzo dobrze przewodzi prąd, nie podlegając korozji. Te właściwości sprawiają, że jest to popularny metal na przykład w przemyśle, medycynie i produkcji innowacji technologicznych.
Prawdopodobnie żaden inny metal w historii nie był bardziej szanowany, a prawie każda rozwinięta kultura uznawała złoto za symbol władzy, piękna, czystości i sukcesu.
W dzisiejszych czasach złoto nadal zajmuje ważne miejsce w naszej kulturze i społeczeństwie. Używamy go do produkcji najcenniejszych przedmiotów, takich jak obrączek ślubnych, medali olimpijskich, pieniędzy, biżuterii, nagród, krzyży, dzieł sztuki i wielu innych.
Złoto ma bardzo szeroki zakres zastosowań. Przerwij na chwile czytanie i zastanów się, gdzie wszędzie można je wykorzystać.
Biżuteria
Prawdopodobnie jako pierwsza przyszła Ci na myśl biżuteria oraz jej tak zwane złocenie. Jeżeli jednak postanowisz kupić złotą, niepozłoconą biżuterię, będzie ona zawierać również srebro, miedź, nikiel, cynk lub pallad. Złoto ma żółty kolor, a obecnie bardzo modne jest białe złoto, którego nie można uzyskać bez różnych dodatków.
Można powiedzieć, że złoto jest używane do dekoracji już od niepamiętnych czasów – zdaniem historyków pierwsze zapisy o pozłoconych przedmiotach pochodzą z Chin, datowane na 6 000 lat p.n.e.
Obecnie nawet do 80% nowo wydobytego lub pochodzącego z recyklingu złota jest wykorzystywane właśnie do produkcji biżuterii. Jednym z powodów, dla których ten błyszczący metal jest tak popularny wśród jubilerów, są jego plastyczne właściwości – można go ciągnąć w druty, młotkować w arkusze i / lub odlewać w kształty. Czyste złoto, które jest bardzo miękkie, określane jest jako złoto 24-karatowe, ale aby zwiększyć jego trwałość, podczas tworzenia biżuterii dodaje się do niego inne metale wymienione powyżej.
Przemysł
Złoto jest szeroko stosowane w przemyśle, zwłaszcza w elektronice. Czy wiesz, że nawet Twój iPhone zawiera złoto? Telefony komórkowe zawierają około 0,034 grama złota. Prawdopodobnie najważniejszym przemysłowym zastosowaniem złota jest więc produkcja urządzeń elektrycznych. Złoto jest bardzo sprawnym przewodnikiem, który może przewodzić małe prądy bez korozji. Jednak do faktycznego wykorzystania jako przewodnik jest raczej drogie – do tego celu używa się tańszego srebra lub miedzi. Złoto jest zwykle nakładane w bardzo cienkiej warstwie na powierzchnię przewodnika.
Używa się go w złączach, stykach przełączników i przekaźników, połączeniach lutowanych, przewodach łączących i innych. Oprócz Twojego niezawodnego iPhone’a, złoto można znaleźć również w kalkulatorach i większości dużych urządzeń elektronicznych – nawet w przeciętnym komputerze stacjonarnym lub laptopie i telewizorze. Złoto jest również wykorzystywane w przemyśle szklarskim do barwienia lub bezpośredniego złocenia szkła.
Medycyna
Złoto jest stosowane w stomatologii już od 700 r. p.n.e., kiedy to etruscy “dentyści” używali złotego drutu do mocowania zębów zastępczych w ustach swoich pacjentów. Metal ten jest stosowany w stomatologii przede wszystkim ze względu na swoje doskonałe właściwości i estetykę. Co tu dużo mówić – uśmiech z zardzewiałego drutu nie jest zbyt seksowny. Stopy złota są również wykorzystywane do wypełnień, koron, mostów i aparatów ortodontycznych, ponieważ ten metal szlachetny nie uczula i łatwo się z nim pracuje.
Środek płatniczy
Złoto jest cenne nie tylko jako biżuteria – od dawnych czasów było również wykorzystywane jako środek wymiany lub pieniądz. Pierwsze znane użycie złota w transakcjach miało miejsce ponad 6 000 lat temu, przy czym około 560 r. p.n.e. – na polecenie Krezusa, króla Lidii (dzisiejsza Turcja) wybito wtedy pierwsze złote monety.
Rzadkość, użyteczność i popyt na złoto sprawiają, że jest to towar o wysokiej wartości, trwały, przenośny i łatwo podzielny. Nawet dziś wiele rządów, osób prywatnych i instytucji jest w posiadaniu ogromnych ilości złota w wygodnej formie sztabek.
W Europie najsłynniejszą złotą monetą był złoty dukat, przy czym ze względu na jego dużą popularność można go kupić nawet dziś.
Przemysł finansowy
Jeszcze nie tak dawno złoto służyło jako podstawowy element systemu waluty złotej. Banki centralne państw musiały przechowywać fizyczne złoto w sejfach, aby zagwarantować wartość emitowanej przez nie waluty. Taki system obowiązywał niemal na całym świecie aż do I wojny światowej.
Za próbę ocalenia złota i jego roli gwaranta wartości pieniądza można uznać wprowadzenie systemu walutowego z Bretton Woods, co miało miejsce po II wojnie światowej. System ten obejmował powiązanie dolara ze złotem, przy czym pozostałe waluty były powiązane z dolarem, i to po z góry ustalonych kursach. Jednak również ten system ostatecznie się rozpadł (w 1971 roku), co położyło kres powiązaniu walut z tym metalem szlachetnym.
Aeronautyka i kosmonautyka
Złoto jest często nazywane metalem przyszłości – wystarczy wziąć pod uwagę jego zastosowanie w przemyśle lotniczym. Jeśli zamierzasz wydać miliardy na statek kosmiczny, który po starcie wyruszy w podróż, w której możliwość smarowania, konserwacji i napraw jest absolutnie zerowa, najważniejszą rzeczą jest zbudowanie go z wyjątkowo niezawodnych materiałów. Dlatego też NASA wykorzystuje złoto na setki różnych sposobów w każdym statku kosmicznym, który wystrzeliwuje poza granice naszej atmosfery. Jak widać, znaczenia złota jako metalu o naprawdę szerokim zastosowaniu nie należy lekceważyć.
Inwestowanie w złoto – Jak to zrobić?
W przeszłości tylko niewiele inwestycji dorównało złotu pod względem popularności jako zabezpieczenie przed niemal każdym rodzajem problemów, od inflacji, przez wstrząsy gospodarcze i wahania kursów walut, aż po wojnę.
Rozważając inwestowanie w złoto, nie ograniczaj się do zakupu fizycznego złota, takiego jak monety lub sztabki. Alternatywy obejmują tutaj np. zakup akcji spółek wydobywczych lub posiadających złoto giełdowych funduszy inwestycyjnych (ETF-ów). W złoto można również inwestować za pośrednictwem opcji i kontraktów terminowych.
Inwestowanie w fizyczne złoto
Dla inwestorów, którzy są bardziej przyzwyczajeni do handlu akcjami i obligacjami on-line, inwestowanie w fizyczne złoto może okazać się nie lada wyzwaniem.
Jeśli chodzi o fizyczne złoto, zazwyczaj wiąże się ono z koniecznością współpracy ze sprzedawcami poza światem brokerów. Co więcej, prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić za przechowywanie i ubezpieczenie swojej inwestycji. Trzy główne sposoby inwestowania w fizyczne złoto to: sztabki, monety i biżuteria.
- Sztabki złota: Kiedy mowa o inwestowaniu w fizyczne złoto, większość ludzi myśli o sztabach i sztabkach – małych prostokątach i większych “cegłach” przechowywanych w jakimś bezpiecznym miejscu w sejfie. Sztabki złota mają wagę od kilku gramów do 400 uncji, ale najczęściej dostępne są w postaci standaryzowanej, o wadze od jednej do dziesięciu uncji. Biorąc pod uwagę cenę jednej uncji złota, inwestowanie w złoto to dosyć kosztowna sprawa. I w przeciwieństwie do akcji, tak naprawdę nie ma sposobu na zdobycie ułamkowej części sztabki złota. Ze względu na wysoką cenę złotych sztabek, szczególnie ważne jest, aby korzystać z usług renomowanego sprzedawcy i zapłacić za dostawę – z ubezpieczeniem – lub płacić dodatkowo za przechowywanie w odpowiednim do tego celu sejfie lub skrytce depozytowej. Jeśli zdecydujesz się zainwestować w złoto w postaci sztabek, dobrym pomysłem jest również śledzenie aktualnych cen złota, aby móc wybrać odpowiedni moment na zakup – większość sprzedawców tego metalu szlachetnego aktualizuje swoje ceny w oparciu o bieżące ceny rynkowe.
- Złote monety: Najczęściej spotykane złote monety ważą jedną lub dwie uncje, ale na rynku można również kupić monety o wadze pół uncji i ćwierć uncji. Najpopularniejszym rodzajem złotych monet są jednak monety kolekcjonerskie, które w dłuższej perspektywie mogą być warte więcej niż wartość samego metalu szlachetnego – szczególnie pożądane monety kolekcjonerskie są sprzedawane z premią. Doświadczony kolekcjoner może rozważyć zakup złotych monet od innych kolekcjonerów lub z lombardów, ale znacznie bezpieczniej jest kupować złote monety od renomowanych sprzedawców posiadających odpowiednie licencje.
- Złota biżuteria: Kolejną opcją jest zakup złota, które można nosić lub które ktoś kiedyś nosił, ale zostało uszkodzone, w postaci złotej biżuterii. Inwestowanie w złotą biżuterię wiąże się jednak z dużym ryzykiem, które nie jest obecne w przypadku inwestycji w czyste złoto (sztabki). Po pierwsze, przy zakupie biżuterii należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ nie każda używana biżuteria jest sprzedawana przez renomowanych sprzedawców. Autentyczność ma znaczenie nie tylko dla Ciebie, ale także dla każdego późniejszego właściciela biżuterii. Dlatego bardzo ważne jest, aby kupować biżuterię inwestycyjną wyłącznie od renomowanych sprzedawców i uzyskać przy tym jak najwięcej odpowiedniej dokumentacji. Po drugie, inwestując w złotą biżuterię zapłacisz pewną marżę, która zależy od tego, jaka firma ją zaprojektowała i wyprodukowała. Marża ta może wynosić od 20% do ponad trzykrotności wartości surowego metalu szlachetnego. Warto również zapytać o czystość biżuterii lub procentową zawartość złota. Czystość złota oblicza się w karatach, przy czym 24 karaty to 100% złoto. Niższa czystość zmniejsza wartość topnienia biżuterii lub wartość surowych składników biżuterii, jeśli zostałyby one przetopione na czyste złoto.
Inwestycja w złoto poprzez zakup akcji spółek wydobywających złoto
Inwestowanie w akcje spółek wydobywających, przetwarzających i handlujących złotem jest znacznie łatwiejsze od kupowania fizycznego złota. Ze względu na to, że sprawa polega tutaj na kupowaniu udziałów w spółkach wydobywających ten metal szlachetny, można to zrobić za pośrednictwem brokera.
Oto kilka z najbardziej popularnych spółek z tego sektora:
- Newmont: Newmont to największa na świecie spółka wydobywająca złoto. Jej siedziba mieści się w Kolorado. Prowadzi kopalnie w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Afryce.
- Barrick Gold: Ten gigant branży wydobywców złota ma siedzibę w Toronto i prowadzi działalność w 13 różnych krajach.
- Franco-Nevada: Franco-Nevada nie posiada własnych kopalni złota. Zamiast tego kupuje prawa licencyjne od innych jego wydobywców.
Należy jednak pamiętać, że chociaż akcje spółek wydobywających złoto są skorelowane z cenami złota, to wpływ na ceny tych udziałów mają również fundamenty związane z bieżącą rentownością i kosztami każdej spółki. Oznacza to, że inwestowanie w poszczególne złote spółki zajmujące się wydobyciem tego metalu szlachetnego wiąże się z podobnym ryzykiem, jak inwestowanie w jakiekolwiek inne akcje. Pojedyncze akcje mogą wykazywać pewien stopień zmienności i nie zapewniają takiego samego poziomu pewności jak zdywersyfikowane fundusze inwestycyjne lub ETF-y.
Inwestowanie w złote fundusze ETF i złote fundusze inwestycyjne
Inwestowanie w złote ETF-y i złote fundusze inwestycyjne może zapewnić inwestorowi ekspozycję na długoterminowo stabilny metal szlachetny, jednocześnie oferując większą płynność niż fizyczne złoto i większą dywersyfikację niż pojedyncze akcje wydobywców złota. Istnieje wiele różnych rodzajów złotych funduszy. Niektóre z nich to pasywnie zarządzane fundusze indeksowe, które śledzą trendy branżowe lub cenę złota za pomocą kontraktów futures lub opcji. Na przykład fundusz SPDR Gold Shares ETF jest w posiadaniu fizycznego złota i certyfikatów depozytowych, w związku z czym jego cena dokładnie odzwierciedla wahania ceny fizycznego złota. Z kolei VanEck Vectors Gold Miners ETF to pasywnie zarządzany fundusz, który śledzi bazowy koszyk akcji spółek wydobywających i przetwarzających ten metal szlachetny.
Złote fundusze inwestycyjne, takie jak fundusz Franklin Templeton Gold and Precious Metals Fund, są aktywnie zarządzane przez profesjonalnych inwestorów. Celem tych funduszy jest osiągnięcie lepszych wyników od zarządzanych pasywnie funduszy indeksowych. Jednakże, w zamian za to pobierają one stosunkowo wysokie opłaty.
Pamiętaj również, że podobnie jak w przypadku akcji wydobywców złota, nie kupujesz samego złota, a jedynie papier wartościowy, który teoretycznie jest zabezpieczony długiem lub kapitałem spółek wydobywczych lub kontraktami futures i opcjami na fizyczne złoto. Oznacza to, że wartość złotych funduszy inwestycyjnych i ETF-ów może nie do końca odpowiadać cenie rynkowej złota, a inwestycje te mogą nie radzić sobie tak dobrze, jak samo fizyczne złoto.
Inwestowanie w złoto za pośrednictwem kontraktów terminowych i opcji
Spośród wszystkich sposobów inwestowania w złoto, za najbardziej ryzykowny można uznać handel kontraktami terminowymi lub opcjami, będący formą inwestowania spekulacyjnego. Kontrakty terminowe i opcje są instrumentami pochodnymi, co oznacza, że ich wartość opiera się w całości na cenie aktywów bazowych.
Kontrakt terminowy (futures) to umowa kupna lub sprzedaży papieru wartościowego po ustalonej cenie w określonym dniu, niezależnie od aktualnych warunków rynkowych. Z kolei kontrakt opcyjny to umowa, która daje jej posiadaczowi możliwość kupna lub sprzedaży papieru wartościowego, jeśli osiągnie on określoną cenę w określonym dniu lub przed nim. Aby inwestować w kontrakty terminowe lub opcje, należy posiadać konto u brokera oferującego te instrumenty, co nie dotyczy wszystkich brokerów na rynku.
Po założeniu rachunku pozwalającego handlować opcjami lub kontraktami terminowymi, można je kupować i sprzedawać bezpośrednio za pośrednictwem platformy inwestycyjnej. Większość platform za wszystkie transakcje z opcjami i kontraktami terminowymi pobiera prowizję, która różni się w zależności od liczby kupowanych lub sprzedawanych kontraktów.
Osoby, które zdecydują się inwestować w złoto za pośrednictwem opcji lub kontraktów terminowych, muszą aktywnie monitorować swoje inwestycje, aby móc sprzedać, zrolować lub wykonać swoje opcje przed ich wygaśnięciem. Ponadto każda z tych opcji standardowo obejmuje pewien stopień dźwigni finansowej, więc inwestorzy, którzy nadużywają ich i ponoszą straty na rynku, mogą gwałtownie zwiększyć swoje straty – a nawet wymazać swoje konto handlowe.
Cena złota – wykres (rozwój w czasie)
Cena złota podawana jest w uncjach trojańskich i dolarach. 1 uncja trojańska (oz) równa się 31,1035 grama. Zatem wyszukiwanie cen złota w stylu “cena złota za gram”, chociaż matematycznie możliwe, jest niezbyt odpowiednie i nieco mylące. Wykres ceny złota, który można zobaczyć poniżej, jest również w dolarach i podaje cenę za jedną uncję.
Oczywiście rynek dostosował się do wysokiej wartości tego drogiego kruszcu, w rezultacie czego można dziś kupić nawet sztabki inwestycyjne o wadze 1 grama, ale koszt ich produkcji jest bardziej odzwierciedlony w cenie i taka sztabka jest bardziej ozdobą niż inwestycją, więc pamiętaj, że złoto jest ważone w uncjach, a walutą bazową jest dolar.
Jak widać na powyższym wykresie, podczas gdy cena złota w dłuższej perspektywie wciąż rośnie, od czasu do czasu doświadcza też znacznych wahań. Zacznijmy od stosunkowo niedawnej sytuacji, która miała miejsce w 2020 r., kiedy to złoto osiągnęło swój dotychczasowy szczyt cenowy (październik 2023 r.). W marcu tego roku wybuchła pandemia koronawirusa, na rynkach finansowych pojawiła się znaczna niepewność, a złoto zaczęło spełniać swoją rolę bezpiecznej przystani, gdy jego cena po raz pierwszy w historii przekroczyła 2000 USD za uncję. Podobny rozwój wydarzeń możemy zaobserwować, jeśli spojrzymy dalej w historię.
W latach 2007-2011 złoto osiągnęło cenę, która ostatecznie została przekroczona dopiero w pandemicznym roku 2020. Należy zauważyć, że lata te w uderzający sposób odzwierciedlają rozwój globalnego kryzysu gospodarczego. I rzeczywiście, wzrost wartości złota był spowodowany właśnie tym kryzysem. Co więcej, jak być może pamiętasz, kryzys ten został wywołany przez amerykańskie obligacje hipoteczne, które były niewystarczająco zabezpieczone.
Inwestorzy zaczęli martwić się o swoje inwestycje, zastanawiając się, gdzie ulokować wolne środki. Złoto było logicznym wyborem, ponieważ od niepamiętnych czasów było uważane za środek przechowywania wartości, jego ilość na Ziemi jest ograniczona i posiada wiele wyżej wymienionych zastosowań. Złoto jest często określane jako bezpieczna przystań, do której wszyscy płyną w czasach niepewności.
Ale niestety, jak pokazuje cena złota i wykres, przesadni popyt doprowadził do powstania bańki cenowej. Liczba inwestorów, którzy polegali na złocie, była po prostu zbyt duża, w rezultacie czego cena tego metalu szlachetnego rosła bez uzasadnionego powodu. Ogromną nadwyżkę popytu nad podażą spowodował po prostu strach, który ogarnął cały rynek.
Bańka cenowa prędzej czy później musiała pęknąć. Spójrzmy na powyższy wykres – cena złota wzrosła ponad trzykrotnie w ciągu 4 lat, a jednak mimo to wszędzie mówi się, że złoto jest konserwatywne, że jego zadaniem jest pokryć inflację i że można od niego oczekiwać stopy zwrotu na poziomie około 4% rocznie.
Korekta po prostu musiała nadejść i nadeszła w momencie, gdy gospodarka ponownie zaczęła się ożywiać, a z sektora przemysłowego napływały już pozytywne wyniki. Dla wielu inwestorów był to sygnał do sprzedaży i ponownego zainwestowania w akcje, obligacje i inne instrumenty inwestycyjne. Sytuacja uległa odwróceniu, gdy nagle pojawiła się ogromna nadwyżka podaży nad popytem.
Wiele osób postrzega tę korektę jako coś nieuczciwego, jako manipulację rynkiem, ale tak nie jest. Tak właśnie działa rynek – kiedy w grę wchodzą emocje, mogą one negatywnie przełożyć się na cenę, która przez pewien czas może nie odpowiadać rzeczywistości. I tak właśnie się stało.
Jednocześnie można zauważyć, że cena złota nie wzrosła zbytnio nawet po kryzysie i korekcie. Tak, to prawda, ale w grę wchodzą jeszcze dwie inne zmienne, a mianowicie dolar amerykański i gospodarka USA.
Umocnienie się dolara powinno doprowadzić do spadku ceny złota. Jednakże generalnie tak się nie dzieje (z wyjątkiem drobnych wahań), a złoto ponownie jest w dobrej kondycji.
Konieczne jest spojrzenie na rozwój ceny złota w dłuższej perspektywie, ponieważ ten metal szlachetny jest inwestycją długoterminową, przez co należy rozumieć nie okres jednego roku, ale co najmniej 5 lat, a raczej nawet 10 lat lub więcej.
Cena złota jest rzeczywiście bardzo stabilna – w dłuższej perspektywie jest to jedno z najbezpieczniejszych aktywów na rynku, ale mimo to nadal jest to inwestycja i wiąże się z nią pewne ryzyko. I nawet jeśli to ryzyko – w porównaniu na przykład z akcjami – jest minimalne, nadal ono istnieje.
Oprócz kryzysu z 2008 r. jest jeszcze jedna znacząca anomalia, a mianowicie rozpad systemu walutowego z Bretton Woods, kiedy to cena złota w zaledwie kilka miesięcy odnotowała dziesięciokrotny wzrost.
Sytuacja ta miała jednak uzasadnienie, a mianowicie właśnie koniec systemu walutowego z Bretton Woods, który pozwalał bankom centralnym na wymianę dolara za złoto po stałym kursie (a kurs ten nagle się rozluźnił).
Koniec systemu walutowego z Bretton Woods oznaczał rozluźnienie cen nie tylko złota, ale także walut. Stałe kursy wymiany załamały się, a złoto zaczęło podlegać wpływowi podaży i popytu. Z tych powodów każdy inwestor powinien wiedzieć, jak działał system walutowy z Bretton Woods i że załamał się on w 1971 roku.
Cena złota i jej wahania są często powiązane z ceną srebra i ewentualnie Bitcoina. W obu przypadkach możemy mówić o korelacji. Historycznie rzecz biorąc, cena srebra i złota jest skorelowana, przy czym korelacja ta jest nawet wyższa niż 70%, a zatem w większości przypadków, gdy cena złota rośnie, to rośnie również cena srebra. Jednak srebro jako takie jest bardziej metalem przemysłowym – jest mniej rzadkie, tańsze, a zatem w pozostałych 30% jest pod większym wpływem przemysłu. Nawiasem mówiąc, srebru również poświęcamy podobny artykuł i omawiamy je szczegółowo.
Drugą opcją jest inwestycja w Bitcoin, który nawiasem mówiąc nazywany jest cyfrowym złotem. Korelacja jest tutaj dobrze obserwowalna, ale w porównaniu do srebra nie trwa tak długo, co jest raczej logiczne – Bitcoin jest wciąż stosunkowo młodym instrumentem inwestycyjnym.
W każdym razie Bitcoin – podobnie jak złoto – cieszy się dużą popularnością i jego całkowita ilość jest ograniczona, a zatem również on jest uważany za odpowiedni środek do walki z inflacją i bezpiecznego pomnażania pieniędzy.
Wielu bardziej staroświeckim inwestorom złoto wydaje się oferować większy poziom zabezpieczenia, zwłaszcza w swojej fizycznej formie. I nic w tym dziwnego. Niemniej jednak, Bitcoin jest dla niego współczesną alternatywą.
Czynniki wpływające na cenę złota
Niektóre czynniki zostały już wspomniane w poprzedniej części tekstu, więc przypomnijmy je o dodajmy do nich nowe. Podstawowymi czynnikami wpływającymi na cenę złota są dolar i amerykańska gospodarka. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli gospodarka ma się dobrze, a dolar się umacnia, cena złota będzie spadać. Jeśli zaś gospodarka nie ma się dobrze, cena złota prawdopodobnie wzrośnie. Złoto jest uważane za bezpieczną przystań, więc w czasach koniunktury inwestorzy wybierają takie instrumenty jak akcje, powracając do złota w czasach niepewności.
Oczywiście na cenę wpływają również (nowe) złoża złota lub niefortunne wydarzenia w postaci wypadków oraz innych katastrof związanych z podmiotami zaangażowanymi w jego wydobycie i przetwarzanie. Należy brać pod uwagę cały proces, a zatem również opodatkowanie złota, ograniczenia w eksporcie, imporcie itp. W Europie nie jesteśmy przyzwyczajeni do takich praktyk, ale trzeba mieć na uwadze, że największym producentem tego metalu szlachetnego są Chiny. Wszelkie usterki w chińskiej produkcji miałyby globalny wpływ na cenę tego drogiego kruszcu.
W przypadku złota należy przede wszystkim monitorować cykl gospodarczy i jego fazy (boom, recesja), siłę dolara amerykańskiego i kondycję finansową jego wydobywców (jak również wszelkie strajki, wypadki, nowe odkrycia itp.).
Jak i gdzie można handlować złotem?
Złoto można kupić w postaci fizycznej. Można w tym celu skorzystać z usług niektórych sklepów jubilerskich lub internetowych. Produkty w ofertach sprzedawców złota obejmują różnej wielkości złote sztabki, jak również złote monety, które mogą mieć również wartość kolekcjonerską. Cena złota zmienia się dosłownie z sekundy na sekundę w zależności od cen światowych. Należy więc uważać nawet przy zakupie fizycznego złota, ponieważ cena złota dzisiaj może nie być taka sama jutro, a nawet za godzinę. Sklepy internetowe regularnie aktualizują swoje ceny.
Zakup złota inwestycyjnego, czyli sztabek i monet, to bardzo przyjemna sprawa – można je mieć zawsze pod ręką i je oglądać, ale trzeba też pomyśleć o ich bezpiecznym przechowywaniu, co może przynieść inwestorowi dodatkowe koszty. Z drugiej jednak strony, jest to dosłownie czysta inwestycja w złoto.
O ile nie chodzi Ci o doświadczenie uczucia wynikającego z posiadania prawdziwego złota, możesz handlować nim on-line w postaci opcji, kontraktów terminowych, kontraktów CFD lub ETF-ów. Zaletami takiego podejścia są łatwość i szybkość zakupu – nie musisz martwić się o przechowywanie kruszcu i możesz go sprzedać w ciągu kilku sekund w zaledwie kilka kliknięć. Kolejną zaletą jest również możliwość handlu na dźwigni finansowej, co daje większy potencjał zysku, ale oczywiście również strat. Jeśli nie wiesz, czym jest dźwignia finansowa, zapoznaj się z naszym artykułem na jej temat.
Jeśli zdecydujesz wybrać drogę zakupu złota on-line za pośrednictwem platformy inwestycyjnej, to najprawdopodobniej zainwestujesz w kontrakty CFD i fundusze typu ETF. Kontrakty CFD są kontraktami na różnicę kursową, zawieranymi pomiędzy Tobą a Twoim brokerem. Broker zobowiązuje się zapłacić Ci różnicę między ceną otwarcia i zamknięcia pozycji pomnożoną przez odpowiedni wolumen (w grę wchodzi również dźwignia finansowa).
Sposób, w jaki broker przygotuje się do spekulacji oraz czy faktycznie coś kupi, czy nie, zasadniczo zależy wyłącznie od niego. Jeśli chodzi o ETF-y, to inwestujesz w fundusz, który jest powiązany z instrumentem bazowym, w naszym przypadku złotem, a tym samym dokładnie replikuje jego wartość. Chociaż fundusze ETF wydają się bezpieczniejsze, gdyż ich cena jest powiązana i “zabezpieczona” aktywem bazowym w ich posiadaniu (złotem), o ile wybierzesz brokera o dobrej reputacji, możesz spokojnie wybrać nawet opcję kontraktów CFD.
Inną opcją inwestowania w złoto są kontrakty opcyjne, które dają Ci prawo (nie obowiązek) do wykonania kontraktu na wcześniej określonych warunkach (w zależności od tego, czy cena porusza się w korzystnym dla Ciebie kierunku, czy nie). Chyba ostatnią już opcję stanowi rynek kontraktów terminowych (czym są kontrakty terminowe?), który jednak podlega bardzo surowym regulacjom, obowiązują na nim standaryzowane wolumeny i jest trudno dostępny dla drobnych inwestorów. Co więcej, zarówno opcje, jak i kontrakty terminowe mają z góry określoną datę wygaśnięcia, w którym to momencie kontrakty te muszą zostać odnowione.
Polecani brokerzy CFD
Editor favourite
- Zakup i sprzedaż akcji i funduszy ETF wolne od opłat
- Dobra obsługa klienta
- Większe opłaty przy mniejszych zagraniach (nie dotyczy akcji i ETF-ów)
- Brak niektórych popularnych instrumentów finansowych – opcji, obligacji, funduszy wzajemnych
Na przykład w XTB można handlować złotem w postaci kontraktu CFD z dźwignią finansową na poziomie 1:20. Ilość potrzebnych do tego pieniędzy zależy od ceny rynkowej kruszcu i wolumenu transakcji (minimalna wartość transakcji wynosi 0,1 lota). Wszystko jest łatwe do obliczenia (patrz “Przykład transakcji z CFD ze złotem” poniżej), ale jeszcze łatwiej jest otworzyć wykres złota, kliknąć opcję wprowadzenia zlecenia handlowego i wszystko spokojnie sprawdzić (szczególnie depozyt zabezpieczający, spread i prowizję):
Aby zobaczyć daną tabelkę i wypróbować handel “na brudno”, załóż sobie darmowy rachunek demonstracyjny.
To samo można również zrobić w platformach wielu innych brokerów, takich jak Plus500 itp. Patrząc na ich opłaty, przekonasz się, że są one w zasadzie takie same. Nawet Plus500 oferuje rachunek demonstracyjny do wypróbowania wszystkiego za darmo.
Dlaczego warto zainwestować właśnie w złoto?
Złoto posiada historię pełną udokumentowanych zwrotów, które w bardzo długim horyzoncie przewyższają inflację, a na dodatek jest ono płynne i niezbyt skorelowane z innymi klasami instrumentów inwestycyjnych – akcjami i obligacjami, co czyni je bardzo skutecznym środkiem do dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.
Jakie są najważniejsze pozytywne cechy złota?
- Stopa zwrotu: Złoto w pewnych okresach osiąga lepsze stopy zwrotu od inwestycji w akcje i obligacje.
- Płynność: Kupując określone rodzaje aktywów opartych na złocie – ETF-y, fundusze, kontrakty terminowe – można łatwo zamienić je na gotówkę.
- Niski poziom korelacji: Cena złota często zachowuje się inaczej niż akcje i obligacje, co oznacza, że gdy ich cena rośnie, wartość złota może spadać lub odwrotnie.
Ponadto złoto oferuje inne potencjalne korzyści:
- Dywersyfikacja: Ponieważ złoto jest generalnie nieskorelowane z innymi aktywami, może pomóc w dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, co oznacza, że portfel inwestora stanie się mniej podatny na wszelkiego rodzaju wahania rynkowe.
- Defensywny magazyn wartości: Inwestorzy często uciekają się do złota, gdy dostrzegają zagrożenie dla gospodarki, co czyni je inwestycją o charakterze defensywnym.
Chociaż główne zalety złota jako inwestycji są dosyć imponujące, należy pamiętać, że inwestycja w złoty kruszec – jak wszystkie inne inwestycje – nie jest wolna od ryzyka i charakteryzuje się również pewnymi wadami.
Chociaż złoto czasami osiąga dobre wyniki, nie zawsze jest jasne, kiedy je kupić. Ponieważ złoto samo w sobie nie generuje przepływów pieniężnych, trudno jest określić, kiedy jest tanie. Inaczej jest w przypadku akcji, gdzie istnieją wyraźniejsze sygnały oparte na zyskach spółek.
Ponieważ złoto nie generuje przepływów pieniężnych, inwestorzy – o ile chcą osiągnąć zysk – muszą również polegać na tym, że ktoś inny zapłaci za nie więcej niż oni. W przeciwieństwie do tego, osoby posiadające udziały w złotych firmach – na przykład w spółkach-wydobywcach złota – mogą czerpać korzyści nie tylko z rosnącej ceny tego metalu szlachetnego, ale także z faktu, że spółka zwiększa swoje zyski. Istnieje więc wiele sposobów inwestowania w złoto i czerpania z niego zysków.
Inwestowanie w złoto zdecydowanie nie jest dla każdego, a wielu inwestorów woli stawiać na firmy, które zarabiają pieniądze, zamiast polegać na tym, że ktoś inny zapłaci za ten błyszczący metal więcej pieniędzy. Jest to jeden z powodów, dla których legendarni inwestorzy, tacy jak Warren Buffett, ostrzegają przed inwestowaniem w złoto i zamiast tego zalecają kupowanie firm cechujących się wysoką stopą zwrotu z zainwestowanego kapitału. Co więcej, posiadanie akcji spółek lub udziałów w funduszach giełdowych jest łatwe, przy czym udziały te są wysoce płynne, więc w razie potrzeby można szybko zamienić swoją pozycję na gotówkę.
Jaką strategię wybrać, jeśli chcę handlować złotem?
Tutaj oczywiście wszystko zależy od tego, na rodzaj inwestycji w złoto się zdecydujesz. Jeśli chodzi o złoto inwestycyjne (monety lub sztabki), zaleca się trzymanie złota przez długi czas i zachowanie spokoju podczas krótkoterminowych wahań jego ceny.
Jeżeli postanowisz handlować złotem on-line za pośrednictwem brokera, to zaleca się skorzystanie z narzędzi analizy technicznej oraz ich uzupełnienie o analizę fundamentalną. Nie martw się, to nic skomplikowanego – wszystko wyjaśnimy Ci w naszej akademii szkoleniowej. A jeśli coś nie jest Ci jasne, to po prostu zapytaj w komentarzach.
Przykład transakcji z CFD ze złotem
Brokerzy zazwyczaj pozwalają handlować tylko określonymi wolumenami, które zwykle nazywane są lotami. Jeśli chodzi o towary giełdowe, zawsze trzeba wiedzieć, co oznacza lot – zwykle 1 kg, ale może to być 100 uncji, 300 uncji itp. W przypadku kontraktu CFD u brokera XTB, 1 lot na złoto jest równy 100 uncjom złota.
Minimalna wartość transakcji wynosi 0,1 lota, czyli 10 uncji złota. Weźmy na przykład, że cena złota wynosi obecnie 1800 dolarów na uncję – wartość kontraktu wynosi wtedy 18 000 dolarów. Przy dźwigni finansowej na poziomie 1:20 do zakupu potrzeba nam 20× mniej środków, to znaczy 900 dolarów, które stają się naszym depozytem zabezpieczającym. Teraz można upewnić się, że obliczenia są prawidłowe – XTB pokaże je przed zrealizowaniem transakcji.
Za miesiąc cena złota będzie o 50 USD wyższa. Oznacza to 50 dolarów zysku na uncję × 10 uncji = 500 dolarów. Innymi słowy, zysk w wysokości 500 dolarów przy wkładzie na poziomie 900 dolarów = zysk 55,5%!
Brzmi nieźle, ale bądź bardzo ostrożny, gdyż możesz równie łatwo stracić wszystkie pieniądze.
Dźwignia finansowa to broń obosieczna. Jeśli zamierzasz handlować przy użyciu dźwigni finansowej i chcesz dokonać transakcji długoterminowej, złoto idealnie nadaje się do tego celu, ale upewnij się, że Twoja pozycja ma wystarczająco dużo miejsca na ruch w dół i że dźwignia nie spowoduje niepotrzebnej utraty całego Twojego kapitału. Podczas gdy w perspektywie krótkoterminowej można spokojnie handlować nawet jednym lotem, to w dłuższej perspektywie trzeba wybrać na przykład tylko 0,2 lota, właśnie dlatego, aby mieć odpowiedni bufor bezpieczeństwa w przypadku niekorzystnej zmiany ceny. W każdym razie, nie zapomnij o stop lossie i oczywiście o realizacji zysków.
Jak zacząć handlować złotem?
Teraz wiesz już wszystko, co trzeba i być może nawet otworzyłeś rachunek demonstracyjny u jednego z wyżej wymienionych brokerów. O ile tak, to gratulujemy – jest to zdecydowanie właściwe posunięcie. Jeżeli zdecydujesz się spekulować złotem za pośrednictwem kontraktów CFD, załóż rachunek rzeczywisty – możesz to zrobić na przykład w XTB lub eToro. Zasil je odpowiednimi środkami… i do dzieła!
W przypadku funduszy ETF można polecić na przykład brokera Lynx. A jeśli jesteś naprawdę bardzo konserwatywny i uważasz złoto za bezpieczną przystań dla swoich wolnych pieniędzy, wybierz fizyczne złoto – sztabki i monety. Chociaż w takiej inwestycji nie ma dźwigni finansowej, a kupno i sprzedaż są bardziej skomplikowane, fizyczne złoto to po prostu fizyczne złoto.
Podsumowanie – czy warto inwestować w złoto?
Zdecydowanie warto. Ale uwaga, nie oznacza to, że powinieneś natychmiast zainwestować w ten metal szlachetny wszystkie swoje oszczędności! Złoto idealnie nadaje się do ograniczania ryzyka i dywersyfikacji, przy czym warto trzymać w nim część swoich wolnych środków. Jak pokazują powyższe wykresy i informacje, cena złota rośnie w dłuższej perspektywie i są ku temu powody.
Jeśli zdecydujesz się na konserwatywną inwestycję w fizyczne złoto, to powinieneś być świadomy faktu, że raczej nie wzbogacisz się na nim – po prostu tylko odłożysz pieniądze, podobnie jak na koncie oszczędnościowym. Autor niniejszego artykułu jest w posiadaniu złotej sztabki inwestycyjnej (oraz kilku srebrnych monet inwestycyjnych).
Co tu dużo mówić – jest to bardzo ładne i można to postrzegać jako pewien bufor. Ponadto ewentualna wymiana na pieniądze może zająć trochę czasu i jest bardziej skomplikowana niż w przypadku zwykłego konta oszczędnościowego, co pozwala uniknąć pochopnych decyzji.
W przypadku złota polecamy zakup co najmniej jednej uncji trojańskiej. Uncja trojańska i jej wielokrotności są standaryzowane na całym świecie, łatwo wymienialne i mają minimalne koszty bicia.
Zakup fizycznego złota cieszy oko i reprezentuje bezpieczny sposób na przechowywanie bogactwa. Z kolei inwestowanie w złoto za pośrednictwem kontraktów CFD i funduszy ETF daje możliwość prawdziwego zarobku, szczególnie z uwagi na zastosowanie efektu dźwigni finansowej. O ile będziesz monitorować jego cenę i dasz złotu wystarczająco dużo swobody, na przykład na ocknięcie się z ewentualnych ataków niedźwiedzi, ten metal szlachetny dosłownie wynagrodzi Cię złotem. Tysiącletnia historia, ograniczona podaż złota i stabilny popyt są czymś, czym nie mogą pochwalić się żadne akcje, obligacje ani fundusze, a przynajmniej o ile nie mają bezpośredniego związku ze złotem.
Inne źródła informacji:
- Should You Invest In Gold? Here’s What Experts Say (Sakshi Denis, 2018)
Post discussion: 0 comments
Nobody has commented yet. Log in and be the first! Post your thoughts and start the discussion.