Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Spadają ceny gazu w Europie i Azji! Co to oznacza dla konsumentów?

Rynek surowcowy cechuje się dużą zmiennością - nie inaczej jest z gazem ziemnym. Ostatnimi czasy obserwujemy intensywne spadki cen tego nośnika energii. Poznaj aktualną sytuację!

Opublikowano:
Spadają ceny gazu w Europie i Azji! Co to oznacza dla konsumentów?
Zdj.: depositphotos.com

Rynki energetyczne w Europie i Azji przechodzą obecnie znaczące zmiany ze względu na wyjątkowo ciepłe temperatury i zwiększone dostawy gazu, zwłaszcza z Norwegii. Ma to wpływ na obniżające się notowania surowców.

Na europejskich giełdach towarowych ceny gazu odnotowały znaczną obniżkę, z 2% spadkiem na rynku europejskim. W holenderskim hubie TTF ceny tego surowca dla kontraktów marcowych i kwietniowych spadły odpowiednio o 1,98% i 1,92%.

Wpływ na ceny gazu przypisuje się również zwiększonym dostawom z Norwegii, przy czym dostawy gazu z norweskich gazociągów wzrosły o 2 miliony metrów sześciennych dziennie, osiągając łącznie 346 milionów metrów sześciennych.

Europejskie magazyny gazu pękają w szwach

ilustracja gazu ziemnego

Magazyny gazu w całej Europie są obecnie dobrze zaopatrzone, a ich poziom zapełnienia na dzień 10 lutego wynosił 67%.

Kraje takie jak Niemcy, Czechy, Szwecja, Dania, Słowacja i Węgry mają poziom zapasów przekraczający 70%, a Austria i Hiszpania przekraczają 80%.

Eksperci przewidują, że do końca sezonu grzewczego bilans magazynowy przekroczy średnią pięcioletnią.

Wahania na rynku energii odzwierciedlają szerszy obraz gospodarczy, w którym przeplatają się dynamika podaży i popytu, wydarzenia geopolityczne i czynniki sezonowe. Wielu rozgrywa zatem zmienność poprzez kontrakty terminowe.

Ponieważ rynek nadal dostosowuje się do tych zmiennych, zarówno inwestorzy, jak i konsumenci pozostają czujni, monitorując trendy, które nieuchronnie wpłyną na ceny energii, a w konsekwencji na globalną gospodarkę.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.