Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Detaliści zapłacą więcej! Nowe kary za marnowanie żywności w Polsce

Polska intensyfikuje wysiłki na rzecz walki z marnowaniem żywności, proponując zmiany legislacyjne skierowane do sprzedawców detalicznych. Wyższe kary okazują się nieuchronne!

Detaliści zapłacą więcej! Nowe kary za marnowanie żywności w Polsce
Zdj.: depositphotos.com

Ministerstwo Rolnictwa wprowadziło projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności z 2019 r., koncentrując się przede wszystkim na sprzedawcach detalicznych.

Marnujemy za dużo

Obecnie tylko 0,38% marnowanej żywności trafia do organizacji non-profit w celu redystrybucji. Proponowane przepisy mają na celu zwiększenie tego odsetka poprzez zwiększenie odpowiedzialności sprzedawców detalicznych.

Sprzedawcy detaliczni będą musieli uiszczać wyższe opłaty za marnowanie żywności, a za nieprzestrzeganie przepisów grozić będą wyższe kary.

Zgodnie z nowymi przepisami opłata za marnowanie żywności wzrośnie z 10 do 50 groszy za kilogram. Przepisy doprecyzowują również definicję “marnowania żywności”, tak aby obejmowała ona zarówno odpady aktywne, jak i zaniedbania.

Kogo obejmą nowe sankcje prawne?

Zdj.: pixabay.com
kostki czekolady
Surowce rolne są stanowczo zbyt drogie, aby je marnować

Nowe przepisy będą miały zastosowanie do sprzedawców detalicznych i hurtowych o powierzchni sprzedaży powyżej 250 metrów kwadratowych.

Eliminuje to poprzednie kryterium oparte na przychodach i poszerzając zakres prawa, aby objąć więcej punktów sprzedaży detalicznej i łańcuch dostaw żywności.

Pomimo tych wysiłków, detaliści odpowiadają za mniej niż 7% marnotrawstwa żywności w Polsce. Konsumenci odpowiadają za 60%, a producenci rolni i przetwórcy za 30%.

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że cały łańcuch dostaw żywności powinien być odpowiedzialny i podkreślają potrzebę edukacji konsumentów.

W odpowiedzi ustawodawstwo zawiera przepisy dotyczące obowiązkowych kampanii edukacyjnych. Detaliści będą narażeni na grzywny w wysokości 5 000 złotych, jeśli nie przeprowadzą tych kampanii.

Inicjatywa ta podkreśla zaangażowanie rządu w podnoszenie świadomości na temat marnowania żywności.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.