Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Sensacyjna inicjatywa: Polski rząd wprowadza wakacje ZUS!

Opublikowano:
Sensacyjna inicjatywa: Polski rząd wprowadza wakacje ZUS!
Zdj.: nowiny.pl

Polski rząd opracowuje projekt mający na celu zapewnienie ulgi przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą poprzez tak zwane “wakacje ZUS“, pozwalające właścicielom firm na czasowe zawieszenie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, gdy ich firma jest nieaktywna (na przykład ze względów urlopowych). Premier Donald Tusk wspomniał o tej inicjatywie, dostrzegając potrzebę odpoczynku wśród przedsiębiorców.

Notatka

Propozycja wakacji ZUS będzie miała zapewne zastosowanie wyłącznie do składek na ubezpieczenie społeczne, z wyłączeniem składek na ubezpieczenie zdrowotne. Korzystając z wakacji od ZUS, uzbieramy mniejsze oszczędności na koncie emerytalnym przynależnym do ZUS.

Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Hetman wskazał, że program ma zostać wdrożony do 2025 roku, z możliwością wprowadzenia w drugiej połowie 2024 roku. Jednak w budżecie na obency rok brakuje obecnie rezerwy finansowej na ten cel ze względu na ograniczenia czasowe w jego przygotowaniu. Rząd współpracuje z Ministerstwem Finansów i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, aby dokładnie obliczyć koszty programu.

Ile będą trwać wakacje od ZUS-u?

Zdj.: zus.pl
Oddział ZUS
Jedna z wielu polskich placówek ZUS

Propozycja legislacyjna, opublikowana w rządowym harmonogramie prac legislacyjnych, przewiduje okres wakacji ZUS trwający do trzech miesięcy.

W tym czasie przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będą mogli poinformować ZUS o zamiarze niepodlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i nieopłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy przez okres do trzech miesięcy kalendarzowych w ciągu roku.

Program ma na celu zaradzenie rosnącym obciążeniom publicznoprawnym dla przedsiębiorców, oferując tymczasowe zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców opłacających składki za siebie.

Ponowne objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi nastąpi automatycznie po okresie urlopowym. Wakacje od ZUS były wyraźnie wspominane w kampanii wyborczej, więc nic dziwnego, że rząd relatywnie szybko przystąpił do ich wdrażania.

Wakacje ZUS nie powinny zaprzepaścić chorobowego

Ważnym aspektem propozycji jest to, że skorzystanie z urlopu ZUS nie wpłynie na uprawnienia przedsiębiorcy do zasiłku chorobowego, pod warunkiem opłacania składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przez okres co najmniej 90 dni. Proponowane rozwiązanie będzie dobrowolne i dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, niezależnie od sposobu rozliczania podatku dochodowego. Projekt ma zostać przyjęty w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Notatka

ZUS to nie jedyne źródło zabezpieczenia emerytalnego. Koniecznie zapoznaj się z naszym kompleksowym poradnikiem, jak oszczędzać pieniądze na starość!

To innowacyjne podejście do składek na ubezpieczenie społeczne może przynieść znaczne korzyści przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, zapewniając im większą elastyczność i przestrzeń finansową w okresach uśpienia działalności. Pokazuje to zrozumienie wyzwań stojących przed właścicielami małych firm, szczególnie w okresie niepewności gospodarczej lub wahań sezonowych.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.