FinlioFinanse osobisteSąd Apelacyjny w Warszawie ma kluczową decyzję w sprawie afery Amber Gold
Sąd Apelacyjny w Warszawie ma kluczową decyzję w sprawie afery Amber Gold
Sąd Apelacyjny w Warszawie jest bliski podjęcia kluczowej decyzji w sprawie afery Amber Gold, głośnego oszustwa finansowego w historii III RP. Czytaj więcej, aby poznać szczegóły!
Sprawa dotyczy pozwu grupowego przeciwko Skarbowi Państwa złożonego przez 204 osoby, które poniosły straty finansowe w związku z inwestycjami w spółkę prowadzoną przez Marcina P.
SETKI POSZKODOWANYCH
Powodowie twierdzą, że odpowiednio wcześnie podjęte działania organów ścigania mogły zapobiec poniesionym przez nich stratom finansowym.
Sąd Okręgowy w Warszawie początkowo orzekł na korzyść powodów, zasądzając na ich rzecz ponad 20 milionów złotych. Sąd uznał odpowiedzialność deliktową Skarbu Państwa, badając zaniechania prokuratury począwszy od grudnia 2009 roku.
Sąd ustalił, że zwłoka prokuratury w żądaniu dokumentów od spółki miała istotne konsekwencje. Stwierdził, że gdyby prokuratura działała zgodnie z procedurą karną, spółka prawdopodobnie zaprzestałaby działalności między lutym a marcem 2011 roku, uniemożliwiając ludziom inwestowanie oszczędności w produkty spółki.
Skarb Państwa nie składa obroni, stąd apelacja
Apelację złożył reprezentant pokrzywdzonej grupy oraz Skarb Państwa.
Prokuratoria Generalna w swojej apelacji podniosła zarzuty kwestionujące legalność zaniechań prokuratury oraz związek przyczynowy pomiędzy postawieniem zarzutów Marcinowi P. a zaprzestaniem działalności Amber Gold.
Sąd może ustanowić precedens co pociągania instytucji państwowych do odpowiedzialności za ich zaniechania.
Decyzja ta będzie uważnie obserwowana przez ekspertów prawnych, społeczność finansową i polską opinię publiczną, wpływając na zaufanie do instytucji państwowych i ochronę inwestorów w Polsce.
Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.
Dyskusja (0 komentarzy)
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.