Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Rewolucje w składzie Rady Nadzorczej JSW S.A. – są już nowe nazwiska!

Stało się to, o czym rynek spekultował od kilku miesięcy. W Radzie Nadzorczej JSW S.A. doszło do potężnych przetasowań - poznaj szczegóły tych głośnych, ministerialnych decyzji!

Opublikowano:
Rewolucje w składzie Rady Nadzorczej JSW S.A. – są już nowe nazwiska!
Zdj.: jsw.pl

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej doszło do istotnych zmian w radzie nadzorczej spółki, których dokonał Minister Aktywów Państwowych. Z dniem 13 lutego 2024 r. do rady powołano aż sześciu nowych członków, w tym Katarzynę Bilińską, Artura Kisielewskiego, Arkadiusza Mężyka, Pawła Rostowskiego, Krzysztofa Szlagę i Krzysztofa Wronę.

ciąg dalszy zmian

Zmiany te sygnalizują potencjalną restrukturyzację Zarządu Spółki.

JSW, grupa kapitałowa zatrudniająca ponad 30,8 tys. pracowników, z czego przeszło 21,1 tys. w samej JSW, wyróżnia się tym, że Skarb Państwa ma uprawnienia do powoływania i odwoływania członków rady nadzorczej bez konieczności zwoływania walnego zgromadzenia.

Ruch ten następuje po odwołaniu z dniem 12 lutego 2024 r. czterech dotychczasowych członków zarządu, w tym Haliny Buk, przewodniczącej rady nadzorczej, oraz członków Jolanty Górskiej, Alojzego Nowaka i Stanisława Pruska. Przyczyny ich odwołania nie zostały ujawnione.

Mechanizm ten jest charakterystyczną cechą statutów niektórych polskich spółek i był wykorzystywany w innych firmach kontrolowanych przez państwo, takich jak PKO BP, Orlen, Enea, PGE. Oczekuje się, że zostanie wykorzystany na nadchodzących spotkaniach w Grupie Azoty, KGHM i PZU.

Zmiany w radach nadzorczych są szeroko zakrojone

Zdj.: jsw.pl
Biurowiec JSW S.A.
Siedziba JSW S.A.

Przegląd rady nadzorczej jest częścią szerszego trendu odpolityczniania spółek państwowych.

Wcześniej w 2024 r. działająca wówczas rada nadzorcza JSW odwołała Wojciecha Kałużę ze stanowiska wiceprezesa ds. rozwoju.

Gdy nowi członkowie rady nadzorczej obejmą swoje stanowiska, interesariusze będą uważnie obserwować, w jaki sposób poprowadzą spółkę przez złożony krajobraz przemysłu surowcowego, który zmaga się ze zmiennością rynku i presją związaną z przejściem na bardziej zrównoważone źródła energii.

Ich decyzje będą miały wpływ nie tylko na rentowność spółki, ale także na politykę energetyczną kraju i dobrobyt tysięcy pracowników, którzy utrzymują się z sektora węglowego.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.