Start typing and search results will appear here...

PLN
Logo KGHM Polska Miedź
KGH
Akcje KGHM Polska Miedź (KGH) – Notowania, aktualny kurs, wykres, jak kupić, dywidenda 2024
Twój kapitał może być zagrożony*

131,3 zł

-13 % in 7 days

Logo KGHM Polska Miedź

Akcje KGHM Polska Miedź (KGH) – Notowania, aktualny kurs, wykres, jak kupić, dywidenda 2024

Kurs akcji KGHM Polska Miedź
KGH chart

131,3 zł

-13 % in 7 days

Twój kapitał może być zagrożony*

Price and chart are illustrative.

Wykres akcji KGHM Polska Miedź

Logo KGHM Polska Miedź
KGHM Polska Miedź/KGH
Loading
Loading
Last data update:

Current data for company KGHM Polska Miedź

Kapitalizacja rynkowa N/A EBITDA N/A
Następna dywidenda P/BV (cena do wartości księgowej) N/A
Roczna dywidenda na akcję N/A P/E (cena do zysku) N/A
Stopa dywidendy N/A Zwrot z aktywów N/A
Przychód spółki N/A Zwrotu z kapitału N/A
Zysk na akcję N/A Marża operacyjna N/A
Wartość księgowa na akcję N/A Marża zysku N/A
Wartość przedsiębiorstwa N/A Cena docelowa na Wall Street N/A

Informacje o akcjach KGHM Polska Miedź (KGH)

KGHM Polska Miedź (Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi) to polska spółka górniczo-hutnicza zajmująca się przede wszystkim wydobyciem, ale również przetwórstwem srebra i miedzi.

Jest to jedna z największych firm w Polsce i jednocześnie bardzo ważny gracz w skali globalnej. Jeśli chodzi o wydobycie i przetwórstwo srebra, KGHM często wymienia się jako nr 1 (lub 2) w tej branży. W wydobyciu miedzi spółka plasuje się w pierwszej dziesiątce.

Łącznie KGHM zatrudnia ponad 34 000 osób, działa na 3 kontynentach, kontroluje około 40 milionów ton rudy miedzi i posiada 9 kopalni odkrywkowych i podziemnych na całym świecie.

Oprócz miedzi i srebra, KGHM skupia się również w mniejszym stopniu na złocie, niklu, ołowiu i innych surowcach.

Od lipca 1997 roku akcje KGHM są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Nie jest chyba zaskoczeniem, że taki gigant, którego można znaleźć pod tickerem/symbolem KGH, wchodzi również w skład głównego indeksu GPWWIG20 (największych spółek z tej giełdy pod względem kapitalizacji rynkowej). KGHM jest również częścią indeksu Respect Index Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, który zrzesza spółki o odpowiedzialności społecznej na najwyższym poziomie.

Jeśli chcesz kupować lub sprzedawać akcje KGHM (lub jakiekolwiek inne), potrzebujesz do tego brokera. Broker jest pośrednikiem, który zapewni Ci dostęp do giełdy. Przykładowo, możesz skorzystać z usług zaufanego brokera XTB. Tak na marginesie, jego akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Na GPW można handlować od poniedziałku do piątku w godziny handlu, tzn. od 9:00 do 16:50.

Jeśli na razie nie znasz się zbyt dobrze na akcjach, polecamy zacząć od przeczytania naszego obszernego artykułu na temat akcji spółek giełdowych. Dowiesz się z niego wszystkiego co potrzeba i nie potrzebujesz żadnej wcześniejszej wiedzy – jest to swego rodzaju wprowadzenie w świat akcji i inwestowania.

Treść artykułu

O spółce KGHM

Historia KGHM sięga 1961 roku. Dziś KGHM Polska Miedź należy do grona największych polskich spółek, zatrudnia około 34 tysięcy ludzi i prowadzi działalność na 3 kontynentach. Głównym przedmiotem działalności KGHM jest wydobycie srebra i miedzi oraz ich późniejsze przetwarzanie.

Wydobycie odbywa się w 9 kopalniach (zarówno odkrywkowych, jak i podziemnych), które znajdują się na terenie Polski, Kanady, Chile i Stanów Zjednoczonych.

Photo: kghm.com
Produkcja srebra
Srebro w KGHM

Jeśli chodzi o wydobycie i przetwarzanie srebra, KGHM uważane jest za najważniejszego gracza na świecie. W branży wydobycia miedzi zaś spółka zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce, więc można ją uznać za firmę o ogromnym znaczeniu, której wpływ wykracza daleko poza granice Polski.

Oprócz miedzi i srebra, KGHM skupia się również w mniejszym stopniu na złocie, niklu, ołowiu i innych surowcach. Chodzi jednak raczej o produkty uboczne wydobycia srebra i miedzi. Na przykład, ilość złota wydobyta przez KGHM w skali roku wynosi około 100 tysięcy uncji trojańskich.

Warto zwrócić uwagę na godny podziwu rozwój tej spółki, która ciągle rośnie, skupiając się na poszukiwaniu nowych znalezisk i przejmowaniu konkurentów. Wszystko to pozwala jej osiągać przyzwoite wyniki finansowe. W latach 2017-2022 stopniowo zwiększała swoją sprzedaż i zysk. Roczna sprzedaż wynosi około 30 miliardów złotych, przy czym zysk netto w 2021 roku wyniósł 6 miliardów złotych.

Photo: Google finance
rachunek wynikow kghm
Wyniki finansowe KGHM w miliardach złotych

Spółka KGHM Polska Miedź została założona jako spółka państwowa, a Skarb Państwa do dziś jest jej największym udziałowcem. Oto lista największych akcjonariuszy KGHM:

  • 31,79% Skarb Państwa
  • 5,05% Nationale-Nederlanden OFE (NN, dawniej ING, spółka holenderska, która zajmuje się głównie usługami ubezpieczeniowymi i zarządzaniem inwestycjami)
  • 5,02% Aviva OFE (polski fundusz emerytalny)
  • 58,13% Inni akcjonariusze

Z kolei KGHM kontroluje:

  • KGHM International Ltd. – 100% spółka zależna
  • Sierra Gorda SCM – 55% spółka zależna (złoże w Chile)

Historia KGHM

Historia KGHM oficjalnie rozpoczęła się w 1961 roku, kiedy to decyzją Ministerstwa Przemysłu Ciężkiego utworzono kontrolowaną przez państwo firmę zajmującą się wydobyciem i przetwarzaniem miedzi – kopalnię Zakłady Górnicze “Lubin”.

Photo: kghm.pl
KGHM
Historia KGHM

Historia tej firmy jednak rozpoczęła się co najmniej 10 lat wcześniej, a mianowicie w 1951 roku, kiedy to powstała huta Legnica, w której wytapiano miedź z rudy wydobytej w obrębie tzw. starego zagłębia miedziowego (kopalnie Lena i Konrad). Istotny wkład wniósł również inż. Jan Wyżykowski, który odkrył złoża rudy miedzi u Lublina i w okolicach Polkowic (pole Sieroszowice). To właśnie te złoża stały się podstawą do utworzenia państwowego przedsiębiorstwa.

Po założeniu państwowej spółki do KGHM włączono dwie sudeckie kopalnie miedzi z tzw. starego zagłębia miedziowego. Były to kopalnia Lena – zamknięta w 1973 r. i Konrad – zamknięty w 1987 r.

W 1968 roku zakończono budowę kopalń Lubin i Polkowice. Jednocześnie zmodernizowano Hutę Miedzi Legnica. W tym samym roku rozpoczęto budowę Huty Miedzi Głogów, a pod koniec lat 60-tych XX wieku geolodzy odkryli nowe, jeszcze bogatsze złoża miedzi w Rudnie. W związku z powyższym nie dziwi więc tempo, z jakim szedł rozwój KGHM.

W 1992 roku Janusz Lewandowski próbował sprywatyzować firmę, przeznaczając na ten cel 400 milionów dolarów. Jednak był to ponoć tylko ułamek rzeczywistej wartości firmy. Po kilku protestach Lewandowski ostatecznie wycofał się z procesu prywatyzacji.

6 grudnia 2011 roku zarządy KGHM Polska Miedź S.A. I Quadra FNX Mining Ltd. podpisały umowę, na mocy której polskie przedsiębiorstwo przejęło wszystkie aktywa kanadyjskiego kontrahenta. W 2012 roku zgromadzenie akcjonariuszy Quadra FNX Mining Ltd. wyraziło zgodę na przyjazne przejęcie (100% akcji spółki), a transakcja o wartości 2,8 miliarda dolarów ostatecznie została sfinalizowana (KGHM sfinansowało ją z własnych źródeł).

W rezultacie połączenia tych podmiotów potencjał złóż miedzi liczony jest w milionach ton.

Jednym z kluczowych aktywów KGHM International Ltd. jest złoże Sierra Gorda. Złoże to znajduje się w Chile i zawiera 1,3 miliarda ton rudy bogatej w miedź, złoto i molibden. KGHM kontroluje 55% udziałów w Sierra Gorda SCM.

Notowania akcji KGHM

Akcje KGHM notowane są na GPW od lipca 1997 roku. Na poniższym wykresie można zobaczyć, jak kształtowała się ich cena w długim okresie.

Logo KGHM Polska Miedź
KGHM Polska Miedź / KGH
Loading
Loading

Już na pierwszy rzut oka widać wysoką zmienność. Chociaż spółka szybko się rozwija i podejmuje generalnie dobre decyzje w długim okresie, zmaga się z wieloma wpływami zewnętrznymi. Akcje KGHM są bardzo podatne na zmiany globalnej sytuacji gospodarczej – na wykresie bardzo wyraźnie widać skutki globalnego kryzysu finansowego z 2008 roku czy pandemię COVID-19.

Na cenę akcji KGHM duży wpływ ma również cena miedzi, srebra i prawdopodobnie złota. Jak widać, na akcje KGHM wpływa wiele czynników, co znajduje odzwierciedlenie w ich dużej zmienności.

Dywidenda KGHM

W przypadku akcji KGHM dywidenda nie jest gwarantowana. Chociaż w 2022 roku wypłacono dywidendę w wysokości 2,42% na akcję, w latach 2013-2022 została ona wypłacona “tylko” siedem razy.

Należy zauważyć, że wypłata dywidendy jest ściśle powiązana z wynikami gospodarczymi spółki. KGHM Polska Miedź stara się wypłacać dywidendę zawsze, gdy jest to możliwe. W latach 2015-2016 spółka odnotowała stratę netto z powodu utraty wartości aktywów, ale dzięki dobrym perspektywom mimo to wypłaciła udziałowcom dywidendę.

Nie można polegać na KGHM, że z pewnością wypłaci dywidendę. Jeśli szukasz akcji, które prawdopodobnie będą wypłacać dywidendę udziałowcom w dłuższej perspektywie, szukaj w kategorii arystokratów dywidendowych i królów dywidendy, a mianowicie spółek, które wypłacają akcjonariuszom dywidendę nawet od ponad 50 lat.

Inwestycja w akcje KGHM

Inwestowanie w akcje KGHM, a w zasadzie również w akcje jakiejkolwiek innej spółki, jest dziś bardzo proste. Wystarczy Ci do tego połączenie z Internetem i pośrednik – broker, na przykład XTB. Broker XTB jest sprawdzony, renomowany, a ponadto jego akcje są również notowane na GPW.

Jeśli chcesz spekulować na cenie akcji KGHM, masz do dyspozycji dwie podstawowe opcje. Pierwsza z nich jest odpowiednia do długoterminowych inwestycji w akcje – tradycyjne, prawdziwe akcje. Druga opcja jest związana z inwestycjami krótkoterminowymi, w przypadku których trader pozostaje w pozycji tylko sekundy, minuty, najwyżej godziny (wyjątkowo nawet kilka dni). W przypadku krótkoterminowego stylu tradingu warto mieć pod ręką takie narzędzia jak dźwignia finansowa, analiza techniczna czy instrument pochodny typu CFD.

Opcja pierwsza: Zakup akcji KGHM

Osobiście wolimy tę właśnie opcję – tradycyjne, prawdziwe akcje, ale wybór należy do Ciebie. Kupowanie prawdziwych akcji jest łatwe, logicznie i nie wiąże się z dużym ryzykiem. Co więcej, cała sprawa jest w miarę tania, a na przykład w XTB – całkowicie darmowa.

Wystarczy mieć określoną kwotę na swoim rachunku inwestycyjnym i kupić określoną liczbę akcji (pomnożyć ich liczbę przez cenę), po czym można dokładnie określić, ile zarobisz lub stracisz w rezultacie zmiany ceny.

Editor favourite

74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Pros
  • Zakup i sprzedaż akcji i funduszy ETF wolne od opłat
  • Dobra obsługa klienta
Cons
  • Większe opłaty przy mniejszych zagraniach (nie dotyczy akcji i ETF-ów)
  • Brak niektórych popularnych instrumentów finansowych – opcji, obligacji, funduszy wzajemnych

A kiedy KGHM wypłaci akcjonariuszom dywidendę, a Ty będziesz posiadać akcje tej spółki w dniu decydującym co do jej wypłaty, dywidenda ta zostanie zaksięgowana na Twoim rachunku inwestycyjnym. To, co następnie zrobisz z tymi pieniędzmi, zależy od Ciebie. My zwykle reinwestujemy je.

Na jakich zasadach działa inwestycja poprzez zakup akcji?

Najlepiej będzie, jeśli pokażemy to na konkretnym przykładzie:

Cena akcji KGHM w listopadzie 2022 roku wynosiła 100 złotych na akcję. Za 10 udziałów zapłacimy więc 1 000 złotych.

Jeśli cena wzrośnie o 20% do 120 złotych za sztukę, nasza inwestycja wzrośnie o te same 20%. Akcje kupiliśmy za 1 000 złotych, a teraz możemy je sprzedać z zyskiem 20% – sprzedając je za 1 200 złotych, nasz zysk wynosi 200 złotych (20 złotych na każdą akcję).

Zysk ten (200 złotych) można następnie przesłać na własny rachunek w banku lub zatrzymać u brokera i reinwestować.

Opcja druga: Aktywny handel akcjami KGHM

Jeśli chodzi o aktywny handel akcjami, czyli handel, w którym czas transakcji wynosi kilka sekund, minut, godzin, a najwyżej dni, traderzy zwykle korzystają z takich narzędzi jak dźwignia finansowa czy finansowe instrumenty pochodneCFD. Można tutaj zarobić dużo pieniędzy nawet na niewielkim wzroście lub spadku kursu akcji.

Kontraktami CFD można zazwyczaj handlować u tego samego brokera co prawdziwymi akcjami. Zakup kontraktów CFD na akcje można ponownie zrealizować za pośrednictwem brokera XTB. Jednak uważaj, aby zawsze prawidłowo wybrać, czy chcesz kupić prawdziwe akcje, czy instrument pochodny – CFD.

Photo: xtb.com
Ticker KGHM na XTB
KGHM – wyszukanie tickera w platformie XTB

Jeśli nadal się wahasz, załóż sobie darmowy rachunek demonstracyjny i zacznij obracać wirtualnymi pieniędzmi (ale na prawdziwych rynkach).

Czym jest dźwignia finansowa?

Dźwignię finansową można rozumieć jako pożyczkę. Broker – za niewielką opłatą – pożycza Ci pieniądze, którymi następnie możesz obracać. Pożyczka ta pozwala kupić więcej akcji niż na ile Cię rzeczywiście stać. Pokażemy to na kolejnym przykładzie:

Zasiliłeś swój rachunek handlowy 1 000 zł (jak w poprzednim przykładzie z prawdziwymi akcjami) i dzięki magii dźwigni finansowej 1:5 możesz obracać w sumie 5 000 złotymi (pięciokrotnością tej kwoty).

Teraz możesz więc kupić nie 10, lecz 50 akcji KGHM po cenie 100 złotych.

Jeśli – podobnie jak w poprzednim przykładzie – cena udziałów wzrośnie o 20%, ze 100 zł do 120 zł na akcję, Twój zysk wyniesie ponownie 20 złotych na jedną akcję. Tym razem jednak masz nie 10, a 50 udziałów, czyli 50×20 = 1 000 złotych.

Dźwignia finansowa pozwoliła Ci osiągnąć pięciokrotnie wyższy zysk, przy jednoczesnym podwojeniu środków na Twoim rachunku inwestycyjnym. Dlaczego więc nie handlować tylko z dźwignią? Przecież to super! A co, jeśli włożymy w to więcej pieniędzy?

Dokładnie tak działa trading na dźwigni, ale uwaga! To, co dotyczy zysku, dotyczy również potencjalnej straty. Masz pięciokrotnie więcej udziałów, a więc również Twoja potencjalna strata jest pięciokrotnie wyższa.

Ponadto, otwierając transakcje na dźwigni, należy również brać pod uwagę opłaty, których w ogóle nie uwzględniamy w naszych przykładach. W handlu lewarowanym po prostu należy zapłacić za pożyczone pieniądze, za dźwignię. W przeciwieństwie do tego, prawdziwe akcje można trzymać zupełnie za darmo.

Gdzie kupić akcje KGHM?

Do zakupu prawdziwych akcji i kontraktów CFD potrzebny jest broker. W naszym przypadku wybraliśmy sprawdzonego dostawcę tych usług – XTB, które ma ogromną liczbę klientów nie tylko z Polski, w tym wielu członków naszej redakcji.

Z technicznego punktu widzenia do składania zleceń handlowych potrzebne jest połączenie z Internetem, konto u brokera i oczywiście odpowiedni sprzęt.

Dla nas, Polaków, dostęp do GPW jest naprawdę łatwy. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku klientów zagranicznych tak nie jest. Udostępnienie akcji z konkretnego kraju może wymagać przesłanie określonego dokumentu na adres obsługi klienta, a sam proces udostępnienia może zająć 2-3 dni robocze.

Zawsze sprawdzaj z wyprzedzeniem, czy broker rzeczywiście oferuje instrumenty inwestycyjne, których szukasz. Jeśli ma je w ofercie, ale nie widzisz ich we własnej platformie handlowej, skontaktuj się z obsługą klienta. Być może będziesz w stanie rozwiązać to poprzez wypełnienie dodatkowego formularza, tak jak w XTB.

Akcje KGHM notowane są na GPW. Handel na tej giełdzie ma miejsce od poniedziałku do piątku, od 9:00 do 16:50.

Photo: xtb.com
KGHM u brokera XTB
Akcje spółki KGHM w platformie XTB

Prowizja w XTB wynosi 0% w przypadku miesięcznego obrotu poniżej 100 000 euro. W przypadku handlu kontraktami CFD opłaty są wyższe – zależą od długości transakcji i zastosowanej dźwigni finansowej.

Kim jest broker?

Broker jest pośrednikiem, który zapewnia inwestorom dostęp do papierów wartościowych – na giełdę. Bez niego my, inwestorzy detaliczni, nie mielibyśmy dostępu do giełdy, gdyż wartości naszych transakcji po prostu nie są dla niej interesujące. Co tu dużo mówić – nie jesteśmy funduszem inwestycyjnym ani międzynarodową firmą.

Pośrednik ten gromadzi nasze zlecenia i zapewnia ich wykonanie, a czasami może również stanąć w pozycji naszego kontrahenta.

My w Finlio.pl gorąco polecamy usługi wspomnianego już kilkakrotnie brokera XTB. Zapraszamy do przeczytania naszej recenzji XTB, aby wyrobić sobie własną opinię. Otwierając rachunek w XTB, można handlować akcjami KGHM zarówno w tradycyjny sposób, jak i jako kontraktami CFD z wykorzystaniem dźwigni finansowej.

Czy warto zainwestować w akcje KGHM? I na co warto zwracać uwagę w przypadku tej spółki?

KGHM jest jedną z największych polskich firm, a ponadto jednym z największych graczy na świecie w branży wydobycia srebra, miedzi oraz przetwórstwie tych surowców.

Historia KGHM sięga 1961 roku, przy czym obecnie spółka ta prowadzi działalność na 3 kontynentach, zatrudnia ponad 34 tysięcy ludzi i posiada 9 kopalni odkrywkowych i podziemnych, które znajdują się na terenie Polski, Kanady, Chile i Stanów Zjednoczonych.

Photo: kghm.com
lokalizacje KGHM
KGHM na świecie

Oprócz miedzi i srebra, KGHM skupia się również w mniejszym stopniu na złocie, niklu, ołowiu i innych surowcach. Chodzi jednak raczej o produkty uboczne wydobycia srebra i miedzi. Na przykład, ilość złota wydobyta przez KGHM w skali roku wynosi około 100 tysięcy uncji trojańskich.

Nie dziwi fakt, że akcje KGHM cieszą się zainteresowaniem inwestorów z całego świata. Oczywiście spółka wchodzi również w skład głównego indeksu Giełdy Papierów Wartościowych w WarszawieWIG20, a nawet jest jedną z największych spółek z tego indeksu.

Warto zwrócić uwagę na wyniki KGHM, które w latach 2017-2022 stopniowo zwiększało swoją sprzedaż i zysk. Roczna sprzedaż wynosi około 30 miliardów złotych, przy czym zysk netto w 2021 roku wyniósł 6 miliardów złotych. Z kolei w 2022 roku spółka wygenerowała aż 33,8 miliardów złotych przychodów przy zysku netto na poziomie 4,7 miliardów złotych.

Jednak nic nie jest tak idealne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. KGHM jest w 31,79% własnością państwa. Samo w sobie może to nie stanowić problemu (choć ogólnie spółki państwowe generalnie nie są zbyt dobrej jakości), ale jeśli spojrzymy na kurs akcji, zobaczymy dużą zmienność.

W przypadku akcji KGHM niełatwo przewidzieć dalszy rozwój. Ceny akcji tej spółki reagują nie tylko na wyniki ekonomiczne i strategie firmy, ale także na globalną sytuację gospodarczą, rozwój cen miedzi, srebra i złota. Należy również wspomnieć regulacje co do wydobycia i wyniki projektów mających na celu znalezienie nowych złóż.

KGHM to z pewnością interesująca spółka – gigant o ogromnym potencjale, ale i ryzyku (wynikającym ze zmienności). Akcje tej spółki polecilibyśmy raczej tylko bardziej doświadczonym traderom. Jeśli jednak chcesz wejść w ich posiadanie, mimo że jesteś początkującym, warto rozważyć inwestycję w indeks WIG20.

Czy akcje KGHM przypadły Ci do gustu? Czy zamierzasz w nie zainwestować? 

Więcej informacji o KGHM Polska Miedź (KGH)

Nazwa firmyKGHM Polska Miedź
TickerKGH
Oficjalna strona internetowahttps://kghm.com/pl/inwestorzy
Data założenia1961
SektorSurowce
BranżaMetale i wydobycie
Dywidendy
Wypłaca dywidendę
Przychody
Wycena
Rentowność
Wydajność
Opinie analityków
Podział
Rate stock KGHM Polska Miedź
1
0

Author

Pod tym profilem artykuły i recenzje publikują autorzy Finlio.pl oraz inni redaktorzy lub goście niebędący stałymi autorami.

Share this article

Post discussion: 0 comments

Join the discussion

Nobody has commented yet. Log in and be the first! Post your thoughts and start the discussion.

Reviews
TOP Brokerzy giełdowi
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.

Stocks that might interest you: