Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Paweł Borys dołącza do MCI Capital! Zmiana po latach w PFR

Po latach spędzonych na kierowaniu kluczowym dla polskiej gospodarki PFR, Paweł Borys przechodzi do sektora prywatnego. Dowiedz się, czym będzie się zajmował ten znany menedżer.

Opublikowano:
Paweł Borys dołącza do MCI Capital! Zmiana po latach w PFR
Zdj.: flickr.pl

Paweł Borys, wieloletni prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), dołączy do zespołu inwestycyjnego MCI jako partner zarządzający, od 8 kwietnia 2024 roku.

Ogłoszenie nowej roli Borysa nastąpiło po okresie oczekiwania, który rozpoczął się w połowie listopada ubiegłego roku, kiedy Borys dał jasno do zrozumienia, że nie będzie ubiegał się o ponowne powołanie na stanowisko prezesa PFR po wygaśnięciu kadencji obecnego zarządu z końcem 2023 roku.

Ten ruch oznacza znaczącą zmianę dla Pawła Borysa, który stoi na czele PFR od samego jego powstania.

Pomimo jego zamiarów ustąpienia, poszukiwania jego następcy w PFR napotkały nieoczekiwane opóźnienia. Początkowo żaden kandydat nie zgłosił się w pierwszym naborze, a fundusz przeszedł spod nadzoru premiera do Ministerstwa Aktywów Państwowych, a nowy konkurs na stanowisko ruszył dopiero w tym miesiącu.

Przejście z segmentu publicznego do sfery prywatnej

Zdj.: pfr.pl
Polski Fundusz Rozwoju
Znany logotyp PFR

W międzyczasie Borys nadal kierował PFR, co opisał jako sytuację komplikującą jego plany zawodowe, ale niezbędną do zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania funduszu i profesjonalnego przekazania obowiązków.

Jego zaangażowanie w PFR pozostaje niezachwiane, ponieważ stwierdził, że “będzie nadal wykonywał swoje obowiązki z takim zaangażowaniem, jakby miał pozostać przez kolejne 20 lat”.

Przejście Borysa do MCI Capital jest swego rodzaju powrotem do domu, biorąc pod uwagę jego rozległe doświadczenie w funduszach inwestycyjnych.

DOŚWIADCZENIE EKONOMICZNE

Przed kierowaniem PFR i pełnieniem funkcji dyrektora w PKO BP, Borys zajmował stanowiska takie jak prezes AKJ Investments, szef inwestycji w Deutsche Asset Management i DWS oraz główny ekonomista w austriackim Erste Bank w Polsce.

MCI Capital, kierowany i kontrolowany przez Tomasza Czechowicza, który zajmuje 89. miejsce na liście 100 najbogatszych Polaków Forbesa, jest graczem w sferze private equity od ponad ćwierć wieku.

Na koniec pierwszego półrocza 2023 r. wartość aktywów netto MCI wynosiła około 2 mld zł, z inwestycjami w kilka spółek, w tym eSky i IAI, wycenianych odpowiednio na ponad 0,5 mld zł i około 440 mln zł. W portfelu znajdują się również znane e-sklepy, takie jak Answear i Morele.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.