Przyglądając się wybranym walorom z indeksu NASDAQ-100, nietrudno zwrócić uwagę na spółkę Nvidia. Ten producent znanych na całym świecie procesorów graficznych przykuwa wzmożone zainteresowanie ze względu na bardzo wysoką kapitalizację, znacznie przekraczającą 550 miliardów dolarów. Aby uświadomić sobie, jak wysoka jest to wycena, warto wskazać, że Nvidia jest obecnie szacowana przez rynek wyżej niż chociażby takie tuzy jak Coca-Cola, Meta Platforms, Exxon, Chevron Corporation czy Netflix!
CIEKAWE: Akcje firmy Nvidia, pomimo niezwykle ambitnej kapitalizacji tej spółki, wyceniane są wskaźnikowo według metodologii “cena do zysku” na znacznie ponad 100! Oznacza to, że rynek dalej zakłada powtarzalne, rosnące i niezachwiane wyniki finansowe spółki. Sentyment można ocenić zatem jako bardzo optymistyczny.
Zdecydowanie warto przyjrzeć się zatem, co stoi za tak znaczącym sukcesem akcji o tickerze NVDA.Okazuje się, że spektakularny sukces giełdowy firmy założonej przez Jen-Hsun Huanga to aktualnie składowa co najmniej trzech czynników:
- pozycji na rynku gamingowym,
- użyteczności do kopania kryptowalut,
- rozwoju sztucznej inteligencji.
Nvidia zawczasu opanowała prężny sektor gamingu
Pierwszy powód, dlaczego akcje przedsiębiorstwa Nvidia cieszą się tak dużym popytem ze strony uczestników rynku giełdowego, to jej silna, ugruntowana pozycja na rynku gamingowym. Każdy gracz wie, że oferowane przez Nvidię karty graficzne GeForce to z reguły najlepsze rozwiązanie przy budowaniu swojego setupu komputerowego. Ich główny konkurent, czyli spółka AMD, produkująca karty graficzne Radeon, jakkolwiek również ciesząca się zaufaniem, nie ma aż tak znaczącego udziału w rynku.
Dzięki naprawdę szerokiej ofercie zróżnicowanych cenowo, świetnie ocenianych kart graficznych spod marki GeForce, Nvidia zapewniła sobie hegemonię na rynku PC i szeroko pojętego gamingu.
Sam zaś rynek podzespołów do gier komputerowych wyceniany jest na grube miliardy dolarów.
Dzięki rzetelnie sporządzanym statystykom, publikowanym przez platformę Steam, możemy dowiedzieć się, że praktycznie wszystkie najpopularniejsze karty graficzne to dzieło Nvidii. Aktualnie najczęściej goszczącymi w naszych blaszakach kartami są bowiem GeForce GTX w modelach: 1650, 1600 oraz sporo wydajniejszy model 2600. Popyt na produkty Nvidia zgłaszany ze strony rynku PC jest zatem rzeczywiście wysoki!
Kiedy ruszyła hossa na kryptowaluty, Nvidia posłużyła górnikom
Po bliższej analizie można zauważyć, że istotną część popytu na produkty spółki Nvidia zapewnia także rynek kryptowalut. Jak powszechnie wiadomo, wiele z podstawowych projektów krypto, na czele z Bitcoinem, Dogecoinem, Litecoinem i Monero działa na zasadzie “proof of work”. Oznacza to, że ich pozyskiwanie odbywa się poprzez kopanie, czyli wykonywanie zaawansowanych obliczeń. Do tego ambitnego zadania nadają się specjalne koparki kryptowalut, budowane na podstawie połączenia mocy wielu kart graficznych. Tymczasem, najbardziej wydajne układy Nvidia GeForce sprawdzają się do tego celu wprost doskonale.
O aktualnej kondycji na rynku kryptowalut pisaliśmy w tym artykule. Początek roku na rynku kryptowalut przysłużył się polepszeniu ogólnego sentymentu, co może napędzić dalszy popyt na karty graficzne Nvidia wykorzystywane jako koparki.
Tym samym, wysokie wyceny akcji Nvidia mogą być uzasadnione nie tylko z powodu czołowego miejsca na rynku podzespołów komputerowych, ale również ze względu na popyt generowany przez rynek górników kryptowalut. W dodatku kopanie krypto jest bardzo eksploatujące dla kart graficznych, co powoduje szybkie ich zużycie i w efekcie zapotrzebowanie na nowe. Nic lepszego dla globalnego lidera produkcji takiego sprzętu nie mogło się wydarzyć, prawda?
Układy graficzne Nvidia są fundamentem rozwoju AI
Akcje Nvidia należą do najczęściej kupowanych u przeróżnych brokerów giełdowych również z powodu nowych perspektyw rozpościerających się przed tym, liczącym już okrągłe trzydzieści lat przedsiębiorstwem! Mowa tu oczywiście o rynku sztucznej inteligencji.
Okazuje się bowiem, że procesory graficzne Nvidia doskonale nadają się nie tylko na użytek gamingowy czy do kopania kryptowalut, ale również do zasilania potężnych projektów AI, takich jak chociażby rewolucyjny Chat GPT-3 czy LaMDA opracowana przez spółkę Alphabet. Zaawansowane boty działające w oparciu o skrypty uczenia maszynowego potrzebują niezrównanych mocy obliczeniowych, które zapewniają im produkty ze stajni Nvidia.
W tym miejscu zachęcamy do zapoznania się z artykułem “Komu pomoże, a komu zaszkodzi Chat GPT?”, w którym opisaliśmy, jak rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na kondycję poszczególnych spółek giełdowych.
Post discussion: 0 comments
Nobody has commented yet. Log in and be the first! Post your thoughts and start the discussion.