Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

NIK rozpoczyna kontrolę w PKN Orlen w celu badania bezpieczeństwa paliwowego

Stało się: po latach, gdy NIK nie był mile widziany w Orlenie, największa polska spółka giełdowa umożliwia kontrolerom Najwyższej Izby Kontroli wykonanie wszechstronnego badania!

NIK rozpoczyna kontrolę w PKN Orlen w celu badania bezpieczeństwa paliwowego
Zdj.: depositphotos.com

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) rozpoczęła kompleksową kontrolę w PKN Orlen, największej polskiej rafinerii ropy naftowej, w celu zbadania bezpieczeństwa paliwowego spółki i ostatnich kontrowersyjnych działań.

GŁOŚNA KONTROLA NIK

Kontrola ma na celu zbadanie przejrzystości działalności Grupy Orlen. W ramach tej inicjatywy na początku przyszłego tygodnia urzędnicy NIK odwiedzą Rafinerię Gdańską.

Ten ruch NIK jest następstwem poprzedniego raportu opublikowanego w lutym tego samego roku, który nie zawierał danych Orlenu z powodu odmowy dostępu do materiałów spółki.

Odmowa ta oznaczała pierwszy raz, gdy podmiot państwowy kontrolujący znaczące zasoby odmówił nadzoru NIK, jak stwierdził Marian Banaś, szef NIK. Pomimo tego niepowodzenia, Banaś potwierdził, że kontrolerzy wrócą do Orlenu, a obietnica ta została spełniona wraz z obecną kontrolą.

Dotychczas Orlen nie pozwalał na ogólną kontrolę

Zdj.: wikipedia.org
przewodniczący NIK
Szef NIK wziął na celownik Orlen

Kontrola działalności Orlenu nie jest dla NIK nowością. Już wcześniej, za czasów prezesury Daniela Obajtka w Orlenie, urząd starał się skontrolować działania spółki w zakresie bezpieczeństwa paliwowego.

Prowadzone przez NIK śledztwo w sprawie Orlenu ma istotne znaczenie, biorąc pod uwagę znaczącą rolę spółki w polskim sektorze surowcowym i szersze implikacje dla krajowego bezpieczeństwa paliwowego.

Kontrola obejmie nie tylko wewnętrzne zarządzanie i działania administracyjne Grupy Orlen, ale także skutki finansowe jej międzynarodowych transakcji, w szczególności tych skutkujących znacznymi stratami.

Obajtek argumentował, że wpuszczenie kontrolerów NIK do Orlenu naruszyłoby prawo, biorąc pod uwagę status Orlenu jako spółki akcyjnej.

Audyt obejmie chociażby działalność Orlen Trading Switzerland, spółki zależnej zaangażowanej w kontrowersyjną transakcję. Szwajcarska spółka dokonała przedpłat na zakup ropy naftowej z Sudanu i Wenezueli, które nigdy nie zostały dostarczone, co spowodowało znaczną stratę koncernu.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.