Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Raport NIK wskazuje na kontrowersje po fuzji Orlenu i Lotosu

Ogłaszane jako sukces poprzedniej ekipy rządzącej połączenie Orlenu i Lotosu znalazło się pod lupą NIK! Kontrolerzy wskazują, że można mieć zastrzeżenia co do tej transakcji!

Raport NIK wskazuje na kontrowersje po fuzji Orlenu i Lotosu
Zdj.: depositphotos.com

Niedawna fuzja polskich gigantów naftowych Orlen i Lotos wywołała kontrowersje po raporcie Najwyższej Izby Kontroli wskazującym, że Lotos został sprzedany za około pięć miliardów złotych mniej niż wynosiła jego wartość rynkowa.

Czy zatem doszło do niegospodarności i jedną z ważniejszych polskich spółek surowcowych, zajmujących się rafinacją ropy naftowej sprzedano Saudom oraz Węgrom po prostu stanowczo zbyt tanio?

Niepublikowany jeszcze raport NIK wywołał powszechną dyskusję, sugerując, że sprzedaż aktywów Lotosu była znacznie zaniżona.

Wielu analityków giełdowych powtarza obecnie obawy o wycenę transakcji i jej wpływ na akcjonariuszy mniejszościowych i Skarb Państwa. Dokładne szczegóły umowy sprzedaży pozostają jednak poufne, więc dużo tu spekulacji.

Czy cofnięcie połączenia Orlenu i Lotosu jest w ogóle możliwe?

Zdj.: orlen.pl
rafinacja ropy naftowej
LOTOS to prężna rafineria ropy

Eksperci prawni i analitycy rynku energetycznego sugerują, że odwrócenie fuzji teoretycznie byłoby możliwe, gdyby w sądzie udowodniono, że sprzedaż aktywów Lotosu była wynikiem przestępstwa.

Takie odwrócenie wiązałoby się jednak ze znacznymi kosztami odszkodowań dla nabywców aktywów Lotosu, w szczególności Saudi Aramco i węgierskiej spółki MOL.

Analizuje się także poziom wpływu lub jego brak, jaki służby antykorupcyjne mogły mieć na podejmowane decyzje, pomimo zaproszenia do współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych.

Lotos przestał istnieć jako odrębny podmiot, a jego aktywa zostały częściowo wchłonięte przez Orlen, a częściowo sprzedane.

W obliczu wciąż oficjalnie nieopublikowanego raportu NIK i obietnicy wyciągnięcia konsekwencji przez premiera, pełne skutki i przyszłość fuzji Orlen-Lotos pozostają niepewne.

Kontrowersje te uwypukliły złożoność i potencjalne ryzyko związane z dużymi transakcjami w sektorze energetycznym, podkreślając znaczenie przejrzystości i należytej staranności w ochronie interesów narodowych.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.