Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Prognoza cen paliw w Polsce: czy czeka nas w końcu spadek cen?

Tankując na stacji benzynowej, możemy trzymać się obecnie za portfel. Mimo przedwyborczych zapowiedzi, ceny benzyny pozostają wysokie. Okazuje się jednak, że są widoki na obniżki.

Opublikowano:
Prognoza cen paliw w Polsce: czy czeka nas w końcu spadek cen?
Zdj.: freepik.com

Analitycy przewidują potencjalny spadek cen detalicznych paliw w Polsce, pomimo niestabilnej sytuacji międzynarodowej.

Od 4 do 10 marca 2024 r. prognozowane ceny benzyny mają oscylować w przedziale 6,96-7,09 zł za litr dla Pb98, 6,38-6,49 zł za litr dla Pb95, 6,59-6,71 zł za litr dla oleju napędowego oraz 2,86-2,93 zł za litr dla gazu ziemnego. Zagrożenie, że ceny oleju napędowego osiągną poziom 7 zł za litr wydaje się obecnie maleć.

RYNEK ŚWIATOWY

Notowania paliw rafinowanych na rynkach międzynarodowych pozostają relatywnie wysokie – benzyna na giełdzie w Nowym Jorku wyceniana jest na blisko 2,60 USD za galon, a tona oleju napędowego w Londynie kosztuje około 736 USD (bez podatków).

Na rynku ropy naftowej odnotowano minimalne zmiany, a ceny ropy utrzymują się powyżej 80 USD od połowy lutego. Najwyższa cena baryłki ropy Brent osiągnęła 84,31 USD w zeszłym tygodniu. Obecnie cena ropy Brent wynosi poniżej 83 USD.

Ceny ropy w ujęciu międzynarodowym

Zdj.: freepik.com
benzyna
Ceny benzyny wpływają na inflację

Inwestorzy na rynku ropy przyjęli postawę wyczekującą, stabilizując ceny surowca. Trwające napięcia na Bliskim Wschodzie spowodowały problemy logistyczne w regionie Morza Czerwonego, wspierając wysokie ceny ropy.

Jednak potencjalne rozmowy o zawieszeniu broni w Strefie Gazy mogą wywołać obniżkę cen na rynku ropy. Oczekuje się, że zbliżająca się decyzja OPEC+ dotycząca polityki produkcyjnej wpłynie na ceny ropy.

Analitycy spodziewają się przedłużenia dodatkowych cięć produkcji ustalonych w listopadzie ubiegłego roku, co potencjalnie może zapewnić solidne wsparcie dla wysokich cen ropy w nadchodzących miesiącach.

Warto zauważyć, że ceny paliw mogłyby być znacznie niższe bez podatków, które obecnie stanowią ponad 40% każdej złotówki pobieranej przez dystrybutora. Przykładowo, gdyby stawka VAT pozostała na poziomie 8%, to cena za litr benzyny Pb95 mogłaby wynosić ok. 5,70 zł, a oleju napędowego ok. 5,85 zł.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.