Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Wzrost cen paliw w Polsce – olej napędowy najbardziej podrożał

Odwiedzając stację benzynową, można łapać się za portfel! Wszystko za sprawą podwyżek cen paliw, jakie obecnie obserwujemy. Sprawdź, jak kształtują się ceny diesla i benzyny!

Opublikowano:
Wzrost cen paliw w Polsce – olej napędowy najbardziej podrożał
Zdj.: depositphotos.com

Najnowsze dane analityków rynku ropy wskazują na znaczny wzrost cen paliw w całej Polsce, przy czym najbardziej podrożał olej napędowy. Gwałtowny wzrost cen ropy naftowej, dotykający obecnie już ceny 80 USD za baryłkę, jest główną przyczyną wzrostu zarówno hurtowych, jak i detalicznych cen paliw.

Aktualne stawki minimalne

W Polsce ceny oleju napędowego wzrosły o 11 groszy na litrze, osiągając średnio 6,54 zł, podczas gdy benzyna Pb95 podrożała o 9 groszy, osiągając 6,34 zł za litr. Dodatkowo o 3 grosze wzrosła cena autogazu (gaz ziemny), którego średnia wynosi obecnie 2,92 zł za litr.

Na dynamikę cen na rynku paliw w Polsce wpływają globalne ceny surowców oraz notowania krajowej waluty na rynku forex. Ostatni wzrost cen ropy wpłynął zarówno na producentów, jak i konsumentów.

W przypadku producentów doprowadziło to do korekty cen hurtowych, co przełożyło się na ceny detaliczne na stacjach paliw. Dla konsumentów oznacza to wzrost kosztów tankowania pojazdów.

Ceny paliw różne w zależności od rejonu Polski

Zdj.: orlen.pl
Stacja PKN Orlen
Dominująca pozycja Orlenu pozwala tej spółce kształtować ceny paliwa

Na uwagę zasługują regionalne dysproporcje w cenach paliw. W województwie lubuskim można znaleźć najtańszą benzynę 95-oktanową w cenie 6,22 zł za litr.

Z kolei województwo łódzkie oferuje najniższe ceny oleju napędowego i LPG, wynoszące odpowiednio 6,44 zł i 2,79 zł za litr. Województwo śląskie notuje również taką samą cenę za autogaz.

Jednak nie wszystkie regiony korzystają z niższych cen. W województwie podlaskim najdroższa jest benzyna 95-oktanowa – litr za 6,44 zł. Najwyższe ceny oleju napędowego są na Mazowszu i wynoszą 6,61 zł za litr.

Ceny benzyny na stacjach są różne w różnych miastach, niemniej ostatnio zanotowaliśmy spore ich wzrosty.

Obecna sytuacja stanowi wyzwanie dla kierowców i budzi obawy o szersze implikacje gospodarcze. Wyższe koszty paliwa mogą prowadzić do wzrostu kosztów transportu i produkcji, przyczyniając się do presji inflacyjnej w różnych sektorach gospodarki.

Biorąc pod uwagę zmienność rynku ropy naftowej i możliwość dalszych zmian cen, konsumenci powinni uważnie monitorować te trendy. Wpływ rosnących kosztów paliwa wykracza poza indywidualne budżety, wpływając na ogólne koszty życia i stabilność gospodarczą regionów i krajów.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.