Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

mBank planuje znaczące zmiany w cenniku opłat, wywołując duże kontrowersje!

Gdy praktycznie wszystko wokół nas drożeje, trudno się dziwić, że i w górę idę ceny usług bankowych. Konsternację wywołało jednak, jak mBank określił grupę docelową obciążonych...

Opublikowano:
mBank planuje znaczące zmiany w cenniku opłat, wywołując duże kontrowersje!
Zdj.: mbank.pl

mBank, duża instytucja finansowa w Polsce, zamierza wprowadzić znaczące zmiany w swoim cenniku opłat, co wywołuje kontrowersje wśród klientów. Bank przypisuje te zmiany wzrostowi cen towarów i usług, co ma wpływ na koszty obsługi.

Pojawiły się jednak obawy dotyczące nierównego traktowania, ponieważ zmiany wydają się dotyczyć wyłącznie polskich klientów, zwalniając jednocześnie obywateli Ukrainy z podwyższonych opłat.

PODWYŻKI W MBANKU

Nadchodzące zmiany w mBanku spowodują podwojenie opłat za niektóre usługi, takie jak wypłaty gotówki z bankomatów Euronet i Santander Bank Polska, które wzrosną z 2,50 zł do 5 zł.

W sieci bankomatów mBanku i Planet Cash minimalny próg darmowych wypłat wzrośnie ze 100 zł do 300 zł, a za kwoty poniżej nowego limitu będzie pobierana opłata w wysokości 2,50 zł. Dodatkowo usługa cashback w kasach sklepowych będzie kosztować 2 zł za transakcję.

To zróżnicowane traktowanie wywołało krytykę na forach internetowych, a wiele osób mówiło o dyskryminacji. W odpowiedzi na pytania, Emilia Kasperczak, ekspert ds. relacji z mediami w mBanku, wyjaśniła, że rozbieżności mają podstawy prawne.

Komisja Nadzoru Finansowego wydała w marcu 2022 r. rekomendację dotyczącą usług bankowych dla uchodźców z Ukrainy, zgodnie z którą za prowadzenie ich rachunków nie powinny być pobierane żadne opłaty.

Jak sytuację tłumaczy mBank?

Zdj.: mbank.pl
płatność zbliżeniowa
mBank słynie z oferty mobilnej

Kasperczak wyjaśnił, że konta dla obywateli Ukrainy są zarządzane podobnie do Podstawowych Rachunków Płatniczych wprowadzonych przez UE w celu zapewnienia bezpłatnego dostępu do podstawowych usług bankowych.

Konta te są bezpłatne i mają na celu zwalczanie wykluczenia finansowego. Oferują one ograniczony zakres usług, a zgodnie z polskim prawem obywatele Ukrainy posiadający legalne miejsce zamieszkania w Polsce są uprawnieni do otwierania rachunków na porównywalnych warunkach.

Notatka

Warto zauważyć, że mBank nie jest osamotniony w podnoszeniu opłat. Podobne zmiany zapowiedziały również inne polskie banki, takie jak Credit Agricole czy BNP Paribas.

Podwyżki opłat mają na celu skierowanie klientów w stronę bardziej opłacalnych kanałów obsługi i są konsekwencją zmian prawnych prowadzących do wyższych kosztów obsługi gotówki.

W związku z wejściem w życie nowych opłat, warto zapoznać się ze zmianami i rozważyć dostępne opcje w celu zminimalizowania ich wpływu na swoją działalność.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.