Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Koniec sporu w JSW! Dwuczęściowa premia zamiast stałej podwyżki.

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Reprezentatywne Organizacje Związkowe osiągnęły porozumienie w sprawie wzrostu funduszu płac na 2024 rok. Poznaj jego kluczowe szczegóły!

Koniec sporu w JSW! Dwuczęściowa premia zamiast stałej podwyżki.
Zdj.: lw.com.pl

Fundusz płac wzrośnie o 3,4% w stosunku do bazy ustalonej w zaktualizowanym Planie Techniczno-Ekonomicznym (PTE) na rok 2023, który wynosił 4,236 miliarda złotych. Po zwiększeniu, fundusz płac na 2024 rok zamknie się kwotą około 4,38 miliarda złotych, co jest o 93 miliony złotych mniej niż poprzedni fundusz płac.

KRYZYS ZAŻEGNANY

Zarząd JSW wyraził nadzieję, że zawarte porozumienie przyczyni się do poprawy atmosfery wśród pracowników oraz wpłynie pozytywnie na dalszy rozwój spółki.

“Pełna realizacja osobowego funduszu płac dokonana zostanie poprzez wypłatę świadczeń jednorazowych we wrześniu i grudniu 2024” – dodano w komunikacie giełdowym.

Podwyżka funduszu płac w JSW S.A. zostanie zrealizowana m.in. przez wdrożenie nowych tabel stawek płac zasadniczych od 1 czerwca 2024 roku. Szacunkowa kwota przeznaczona na te podwyżki wyniesie 175 milionów złotych.

Żądania związków zawodowych

Zdj.: freepik.com
Księgowy liczący podatek
Wzrost płac należało skalkulować

Początkowe żądania związków zawodowych były znacznie wyższe. Strona społeczna domagała się, aby wskaźnik wzrostu wynagrodzeń na rok 2024 był równy poziomowi inflacji za rok 2023 plus jeden punkt procentowy.

Średnioroczna inflacja w 2023 roku wyniosła według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) 11,4%. Ostateczna podwyżka jest więc znacznie mniejsza od początkowych żądań.

Premie przysługują wszystkim pracownikom JSW zatrudnionym na dzień 31 maja 2024 roku.

Wysokość premii w pierwszej transzy zależy od przynależności pracownika do danej grupy pracowniczej spółki węglowej na koniec maja i wynosi:

  • 5500 zł brutto dla pracowników dołowych,
  • 4750 zł brutto dla pracowników zakładu przeróbczego,
  • 4250 zł brutto dla pozostałych pracowników.

Podpisane porozumienie zakończyło spór zbiorowy dotyczący żądania wzrostu wynagrodzeń w 2024 roku i wyczerpało żądania płacowe Reprezentatywnych Organizacji Związkowych w surowcowym gigancie na ten rok.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.