Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Coraz gorsze perspektywy na JSW! Shortujący ładnie rozgrywają spółkę

Dużo dzieje się na kursie giganta węglowego! Pomimo ogólnie świetnej kondyncji WIG-u 20, akcje JSW S.A. radykalnie tanieją. Przybywa obaw i... zaciekle shortujących funduszy!

Opublikowano:
Coraz gorsze perspektywy na JSW! Shortujący ładnie rozgrywają spółkę
Zdj.: jsw.pl

Jastrzębska Spółka Węglowa, największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej, stanęła w obliczu trudnego otoczenia rynkowego charakteryzującego się problemami operacyjnymi i wahaniami cen surowców.

WYZWANIA NA HORYZONCIE

W 2023 r. JSW doświadczyła mieszanki pozytywnych i negatywnych wyników. Chociaż spółka odnotowała zysk netto w wysokości miliarda złotych i nadwyżkę finansową w wysokości ponad 6 miliardów złotych, napotkała również poważne wyzwania operacyjne.

Wyzwania te obejmowały spadek przychodów o 24%, łącznie o 15,3 mld zł, oraz spadki cen węgla i koksu, co doprowadziło do spadku zysku netto z 7,6 mld zł w 2022 roku do 1 mld zł w 2023 roku.

Spadek przychodów i zysków wynikał przede wszystkim ze spadku cen węgla koksowego i koksu, a także z wpływu deprecjacji kursu USD/PLN. Koszty operacyjne wzrosły o 28% w 2023 r., co wynikało ze wzrostu świadczeń pracowniczych oraz wyższych kosztów materiałów i usług zewnętrznych.

Wyzwania te zostały spotęgowane przez otoczenie makroekonomiczne, w którym produkcja stali w Unii Europejskiej spadła o ponad 7%, a ceny różnych produktów spadły o 21-35%.

Drogie inwestycje drenują budżet spółki

Zdj.: jsw.pl
KWK Zofiówka
Kopalnie JSW stoją przed wyzwaniem

Poziom inwestycji JSW w 2023 roku był rekordowy i wyniósł 4,6 mld zł w ujęciu memoriałowym oraz aż 4,2 mld zł gotówkowo, z czego większość została przeznaczona na segment węglowy.

Nadwyżka finansowa spółki zaczęła się jednak zmniejszać, szczególnie pod koniec 2023 r., ze względu na spadającą rentowność i dodatkowe wydatki, takie jak płatności z tytułu nadzwyczajnego podatku. Od razu widać to po akcjach spółki, które potaniały!

W I kwartale 2024 r. odnotowano dalszy spadek produkcji węgla w JSW, na co wpływ miały trudności geologiczne.

Co gorsza, widzimy, jak mnożą się kolejne fundusze inwestycyjne shortujące i tak spadający kurs spółki. Akcjonariusze nie byli przyzwyczajeni do tak niskich wycen akcji JSW od ponad trzech lat!

Strategiczne reakcje spółki na te wyzwania będą uważnie monitorowane przez inwestorów i interesariuszy, ponieważ JSW porusza się w niezwykle zmieniającym się krajobrazie branżowym, jak przystało na rynek surowców.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.