Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Srebro pozostaje niedowartościowane, co daje szansę inwestycyjną

Opublikowano:
Srebro pozostaje niedowartościowane, co daje szansę inwestycyjną
Zdj.: depositphotos.com

Pomimo 20% spadku cen w ubiegłym roku, eksperci branżowi i analizy rynkowe wskazują, że srebro pozostaje silną inwestycją. Mennica Skarbowa S.A. zwraca uwagę na istotne niedowartościowanie cen srebra, co stanowi doskonałą okazję dla inwestorów. Sentyment rynkowy jest wspierany przez unikalne właściwości metalu i jego szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

Stosunek złota do srebra wynosi obecnie około 78, znacznie powyżej 30-letniej średniej wynoszącej 57.5, co wskazuje na niedowartościowanie srebra w porównaniu ze złotem.

Wewnętrzne właściwości srebra, w tym przewodność, plastyczność i wrażliwość na światło, sprawiają, że jest ono niezbędne w szybko rozwijających się sektorach, takich jak panele słoneczne (dynamiczna branża OZE), oświetlenie LED, elektronika i oczyszczanie wody. Popyt przemysłowy na srebro stanowi 58% rocznego zapotrzebowania, co wskazuje na jego znaczenie w różnych branżach.

Rozwój fotowoltaiki napędzi popyt na srebro

Wyłaniającym się trendem, który może znacząco wpłynąć na podaż i popyt na omawiany dziś surowiec, jest rosnąca liczba instalacji energii słonecznej. Analitycy szacują, że każdy gigawat zainstalowanej energii słonecznej wymaga około 30 ton metrycznych srebra, co zwiększa apetyt branży na srebro.

Notatka

WARTO WIEDZIEĆ! Oczekuje się, że nowe instalacje solarne osiągną 236 GW w 2023 r., co stanowi 11% całkowitego prognozowanego popytu na srebro, a zapotrzebowanie branży na srebro może znacznie podnieść ceny.

W miarę jak globalny popyt na srebro, w szczególności ze strony branży solarnej, nadal rośnie, szansa dla inwestorów na wykorzystanie potencjalnego wzrostu tego metalu szlachetnego staje się coraz bardziej atrakcyjna.

Ciągle niewielu inwestuje w srebro

Pomimo silnych fundamentów tylko 11% Polaków zainwestowało w srebro, przy czym większość z nich mieszka w południowo-zachodnim regionie Polski. Inwestycje w srebro są najbardziej powszechne wśród mężczyzn, osób w wieku od 25 do 34 lat oraz mieszkańców dużych miast. Ponad połowa inwestorów (64%) wybrała srebrne monety kruszcowe zamiast sztabek, z wyraźną zmianą preferencji wśród osób powyżej 45 roku życia, gdzie 81% wybrało monety.

Zdj.: suissegold.eu
Wskaźnik ceny złota do srebra
Obecnie złoto jest 81 razy droższe od srebra, podczas kiedy średnia to 57.5

Badanie Mennicy Skarbowej pokazuje, że cena, możliwość zakupu online i dostępność produktu w ciągu 24 godzin są kluczowymi czynnikami dla osób decydujących się na inwestycję w srebro. Obecnie cena srebra wynosi około 23 USD za uncję, ale inwestorzy muszą wziąć pod uwagę 23% podatek VAT obowiązujący w Polsce od 2011 roku. Podczas gdy złoto pozostaje nieco bardziej popularne niż srebro w Polsce, z 14% Polaków, którzy w nie zainwestowali, potencjał wzrostu srebra jest znaczący.

Wielość opcji inwestycyjnych w srebro

Inestorzy angażujący się w handlowanie srebrem, mają różne opcje, w tym bezpośredni zakup fizycznego kruszcu od dealerów po cenach rynkowych, inwestowanie w akcje spółek wydobywczych w celu uzyskania pośredniej ekspozycji lub handel na rynku kontraktów terminowych. Każda metoda wiąże się z własnym zestawem korzyści i zagrożeń, takich jak koszty przechowywania fizycznego srebra lub idiosynkratyczne ryzyko związane z poszczególnymi akcjami spółek wydobywczych (chociażby akcje KGHM).

Podsumowując, obecny scenariusz rynkowy sugeruje, że srebro jest niedowartościowanym aktywem o silnych podstawach i różnorodnych zastosowaniach przemysłowych. Przystępność cenowa i rosnąca dostępność srebra może wkrótce doprowadzić do tego, że większa liczba polskich inwestorów dostrzeże wartość i opłacalność włączenia srebra do swoich portfeli inwestycyjnych. Można w tym celu wykorzystać odpowiedni fundusz ETF, na przykład słynny iShares Physical Silver ETC (ISLN).

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.