FinlioFinanse osobisteDeweloperzy w tarapatach: największy spadek sprzedaży mieszkań od 2022 roku!
Deweloperzy w tarapatach: największy spadek sprzedaży mieszkań od 2022 roku!
Polski rynek nieruchomości przechodzi przez okres zmian. Po dynamicznych wzrostach cen mieszkań w ostatnich latach, mamy schłodzenie rynku. Dotyczy to cen i liczby transakcji.
W drugim kwartale 2024 roku sprzedaż mieszkań przez giełdowych deweloperów spadła o 11,7% w porównaniu do pierwszego kwartału 2024 roku. To największy kwartalny spadek od trzeciego kwartału 2022 roku, kiedy sprzedaż spadła o 20% z powodu dynamicznie rosnących stóp procentowych.
GUS INFORMUJE O WZROSTACH CEN
Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, średnia transakcyjna cena lokalu mieszkalnego w Polsce w 2023 roku wzrosła o 8,8%.
To mniejszy wzrost w porównaniu do 11,8% w 2022 roku. Nowe lokale mieszkalne podrożały o 10,5%, a te z drugiej ręki o 7,3%.
To oznacza, że choć ceny mieszkań rosły, to rosły one wolniej niż wynagrodzenia. Jednak dane dotyczące średniej ceny mieszkania mogą być zaburzone przez zmianę struktury sprzedaży nieruchomości.
Jednak brak jednoznacznych informacji o nowym programie “Kredyt na Start” powoduje, że część nabywców wstrzymuje się z decyzją o zakupie mieszkania.
Prognozy ekonomistów wskazują na hamowanie wzrostu średnich cen transakcyjnych mieszkań do 5-8% r/r.
Perspektywa ta obejmuje okres od drugiego kwartału 2024 roku do pierwszego kwartału 2025 roku. Wzrost cen mieszkań będzie również hamowany przez powoli rosnącą podaż.
Polski rynek nieruchomości przechodzi przez okres stabilizacji po dynamicznych wzrostach w ostatnich latach. Choć ceny mieszkań wciąż rosną, to ich wzrost jest wolniejszy niż w poprzednich latach. Dostępność mieszkań poprawia się dzięki wzrostowi wynagrodzeń.
Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.
Post discussion: 0 comments
Nobody has commented yet. Log in and be the first! Post your thoughts and start the discussion.