Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Czy Polska zaryzykuje wzrost gospodarczy, by walczyć z inflacją?

Polska gospodarka doświadcza osłabienia, a inflacja pozostaje palącym problemem. Wrześniowa stopa inflacji wyniosła 4,9% rok do roku, niemal dwukrotnie przekraczając cel NBP.

Czy Polska zaryzykuje wzrost gospodarczy, by walczyć z inflacją?
Zdj.: flickr.com

Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie. Główna stopa referencyjna pozostaje na niezmienionym poziomie 5,75%, co oznacza rok od ostatniej zmiany polityki pieniężnej.

Polska staje się wyjątkiem

Decyzja ta odzwierciedla utrzymujące się obawy o dynamikę inflacji i szersze otoczenie gospodarcze.

Na całym świecie otoczenie monetarne staje się mniej restrykcyjne. Amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła we wrześniu stopy procentowe o 50 punktów bazowych i oczekuje się dalszych obniżek.

Podobnie Europejski Bank Centralny łagodzi swoją politykę od czerwca, a do połowy 2025 r. spodziewane są cięcia o 150-175 punktów bazowych.

Jastrzębia polityka monetarna RPP

Zdj.: wikipedia.org
Adam Glapiński
Szef RPP – prof. Glapiński

Z kolei niezmienione stopy procentowe w Polsce sprawiają, że jej polityka pieniężna jest bardziej restrykcyjna w porównaniu z innymi krajami. Może to wywierać presję na wzrost złotego. Wahanie NBP przed poluzowaniem stóp wynika z wysokiej i rosnącej inflacji, zwłaszcza podwyższonej inflacji bazowej.

Od marca inflacja w Polsce znajduje się w trendzie wzrostowym, osiągając 4,9% rok do roku. Oczekiwania sugerują dalszy wzrost do około 6% na początku 2025 roku.

Czynniki obejmują potencjalne podwyżki cen energii, choć obecne ceny paliw i gazu pozostają stosunkowo niskie.

ING przewiduje lokalny szczyt inflacji CPI około marca 2025 r., a następnie stopniowe łagodzenie. Spodziewają się obniżki stóp o 25 punktów bazowych w drugim kwartale 2025 r., łącznie o 100 punktów bazowych w ciągu roku.

Decyzja RPP odzwierciedla równowagę między ograniczaniem inflacji a wspieraniem wzrostu gospodarczego. Ponieważ strefa euro stoi w obliczu stagnacji gospodarczej, polityka pieniężna Polski pozostaje kluczowa.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.