Start typing and search results will appear here...

PLN

Czy polityka dywidendowa SSP to tylko czcze zapowiedzi?

Czy polityka dywidendowa SSP to tylko czcze zapowiedzi?
Photo: gov.pl

Całkiem spora liczba inwestorów na rynku akcyjnym zgodnie potwierdza że powodem angażowania kapitału na tym, dosyć wymagającym, rynku jest chęć uzyskiwania regularnych i rosnących z czasem dywidend. Każda forma inwestycji narażona jest na pewne ryzyko, jednak spółki dywidendowe pozwalają w pewien sposób go limitować, zapewniając stały dopływ gotówki dla ich inwestorów. Dużym problemem wielu polskich firm z przeważającym udziałem Skarbu Państwa jest zaś to, że… nie zawsze można liczyć na tego typu dywidendę!

Zaszczytny tytuł “dywidendowego arystokraty” zarezerwowany jest dla przedsiębiorstw, które są niezawodne w realizacji z góry powziętej strategii dywidendowej. Rzecz jednak w tym, że spółki Skarbu Państwa wcale nie są aż tak chętne do dzielenia się zyskami z akcjonariatem!

Prześledźmy zatem losy dwóch wybranych, dużych państwowych podmiotów, funkcjonujących w obrębie indeksu giełdowego WIG-20, aby uświadomić sobie, że gigantyczny zysk niekoniecznie musi być przeznaczony na dystrybucję do akcjonariatu. Trzeba też dodać, że akcje firm, które zawiodą swoich udziałowców pod tym względem, mogą szybko ulec zaś dosyć drastycznej przecenie – pokazuje to wcale nieodległa historia.

Photo: nik.gov.pl
łączna wartość spółek Skarbu Państwa
NIK obliczył wartość nominalną SSP

Sprawa dywidendy od JSW S.A. w sądzie, obawy o PKN Orlen

Jaskrawym przykładem braku wypłaty dywidendy mimo relatywnie sprzyjających do tego warunków makroekonomicznych jest oczywiście Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. Górniczy gigant z Jastrzębia-Zdroju wyjaśnił w komunikacie giełdowym, że podział rekordowego zysku za rok 2022 nie nastąpił z uwagi na wcześniejsze zobowiązania umowne w relacji do ich kredytodawcy – Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. Akcje tąpnęły wówczas o dobrych kilkanaście procent!

Sęk w tym, że tego rodzaju zastrzeżenie nie przeszkodziło Skarbowi Państwa “posilić” się gigantyczną, wyliczoną na ponad 1,5 miliarda złotych daniną solidarnościową. Akcjonariusze otrzymali zaś okrągłe zero. Trudno mówić o tym, że tego rodzaju działanie stanowi realizację obowiązującej przecież w spółce polityki dywidendowej.

Note

Sama uchwała o braku wypłaty dywidendy JSW S.A., a przeznaczeniu zysku w całości na kapitał zapasowy, doczekała się zaś nawet pozwu sądowego o jej uchylenie (sprawa jest obecnie w toku przed sądem pierwszej instancji).

Inny, bardzo medialny przykład to oczywiście nasz rodzimy koncern multienergetyczny Orlen. Nad firmą, która również przyjęła i opublikowała odpowiednią strategię dywidendową, zawisły ciemne chmury polegające na zapowiadanym obciążeniu jej blisko 15 miliardowym (!) dodatkowym podatkiem! Tego domaga się obecna większość rządową, wedle której ten ruch pomoże sfinansować ochronę niższych stawek za nośniki energii. Można sobie tylko wyobrazić, jak mocno ten ruch nadszarpnie zaufanie rynku do tego konkretnego emitenta giełdowego. Akcjonariusz mniejszościowy nie będzie przecież uczestniczył w tym podziale pieniędzy z surowcowego potentata.

Firmy ze stabilną polityką dywidendową lepiej sobie radzą

Opisane powyżej wypadki wskazują wyraźnie, że notowania akcji spółek, które zawiodą oczekiwania w sprawie wypłaty zysku mogą wygenerować potężne straty na niejednym rachunku brokerskim! Stąd też, decydując się na inwestycje, musimy być świadomi, czy przypadkiem Skarb Państwa nie będzie miał innych planów co do dywidendy!

Note

CZYTAJ WIĘCEJ! Obawy przed upaństwowieniem firmy dobrze oddaje chociażby przejęcie infrastrukturalnej firmy Torpol. W artykule opisywaliśmy, jak rynek nerwowo zareagował na wieść, że pakiet kontrolny w tej kolejowej spółce wykupił Centralny Port Komunikacyjny.

Jeżeli zaś chcielibyśmy inwestować za granicą, to chociażby w ramach amerykańskich indeksów giełdowych znajdziemy wiele bardzo solidnych pozycji. Mowa tu przede wszystkim o spółkach takich jak Johnson & Johnson, PepsiCo oraz Wells Fargo.

How did you like this article?
0
0

Author

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Read more

Share this article

You might be interested in

Post discussion: 0 comments

Join the discussion

Nobody has commented yet. Log in and be the first! Post your thoughts and start the discussion.

Reviews
TOP Brokerzy giełdowi
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.