Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Chińska gospodarka w kryzysie? Wyniki Tencentu, Alibaby i JD.com mówią wszystko

Wyniki finansowe chińskich gigantów technologicznych, takich jak Alibaba, Tencent i JD.com, rzucają światło na nierównomierne ożywienie drugiej największej gospodarki świata.

Chińska gospodarka w kryzysie? Wyniki Tencentu, Alibaby i JD.com mówią wszystko
Zdj.: freepik.com

Te trzy firmy, które kiedyś symbolizowały dynamicznie rozwijającą się innowacyjną gospodarkę Chin, obecnie odzwierciedlają jej złożone problemy i wyzwania.

Tencent może być dumny

Tencent, największa chińska spółka pod względem kapitalizacji rynkowej (445 mld dolarów), nie zawiodła oczekiwań inwestorów.

W II kwartale 2024 roku, gigant z Shenzhen zwiększył swój zysk netto przypadający na akcjonariuszy o imponujące 82% r/r, osiągając 6,64 mld dolarów.

Tymczasem Alibaba, czołowy chiński holding e-commerce, nie radził sobie równie dobrze co Tencent. Dochód netto spółki spadł o ok. 29% r/r do 3,39 mld dolarów.

Przychody Alibaby wyniosły 34 mld dolarów, rosnąc o 4% w ujęciu rocznym, co nie spełniło prognoz analityków, którzy spodziewali się wzrostu o 6%.

JD pokazuje silniejszy wzrost, niż Alibaba

Zdj.: pexels.com
Zarząd chińskiej firmy Alibaba
Alibaba to już nie ulubieniec giełdy

JD.com, mniejszy konkurent Alibaby, niemal podwoił swój zysk netto w drugim kwartale 2024 roku, osiągając wynik o 92% wyższy niż rok temu (12,64 mld juanów, czyli 1,77 mld dolarów).

Przychody spółki wzrosły w tym czasie o zaledwie 1,2% do 291,4 mld juanów (40,7 mld dolarów).

Wyniki finansowe tych trzech gigantów technologicznych ukazują złożony obraz chińskiej gospodarki.

Solidne wyniki Tencentu, rozczarowanie Alibabą i wzrost zysku przy spowolnieniu przychodów JD.com, odzwierciedlają różnorodne możliwości na chińskim rynku.

Według ekonomistów, wyniki gigantów e-commerce mówią wiele o chińskiej gospodarce. Konsumpcja detaliczna w Chinach wciąż nie nabiera tempa, a chińskie firmy stoją w obliczu znacznej zmiany nawyków konsumenckich.

Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych (inflacja) osiągnął w Chinach w lipcu poziom 0,5%, napędzany głównie rosnącymi cenami żywności.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.