Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Alibaba zaskakuje spadkiem zysku netto – co to oznacza dla inwestorów?

Chiński gigant - Alibaba stoi w obliczu trudnego czasu po wynikach fiskalnych za ostatni kwartał, które ujawniły znaczny spadek zysku netto pomimo marginalnego wzrostu przychodów.

Opublikowano:
Alibaba zaskakuje spadkiem zysku netto – co to oznacza dla inwestorów?
Zdj.: Depositphotos.com

W kwartale kończącym się w marcu skorygowany zysk Alibaby na średnią akcję depozytową (EPADS) wyniósł 1,40 USD, o 2 centy mniej od konsensusu Wall Street i o 12 centów mniej niż rok wcześniej.

Przychody wykazały jednak 7% wzrost rok do roku, osiągając 30,73 mld USD, przewyższając średnią prognozę o 310 mln USD. Wzrost ten był napędzany głównie przez dobre wyniki AliExpress i Lazada.

PROBLEM Z ZYSKOWNOŚCIĄ

Pomimo wzrostu przychodów, zysk netto spółki przypadający na zwykłych akcjonariuszy spadł o 86% rok do roku do 3,3 mld juanów (około 495 mln USD).

Ten znaczący spadek był głównie spowodowany stratami netto z inwestycji Alibaby w spółki notowane na giełdzie w ciągu kwartału, w przeciwieństwie do zysku netto w tym samym kwartale ubiegłego roku, spowodowanego zmianami wyceny rynkowej.

Największy segment Alibaby, Taobao i Tmall Group, odnotował skromny wzrost przychodów o 4%, osiągając 12,9 mld USD. Co więcej, przychody z zarządzania klientami, obejmujące usługi takie jak marketing sprzedawane sprzedawcom na tych platformach, wzrosły o 5% rok do roku.

Cloud computing rośnie, ale relatywnie wolno

Zdj.: Depositphotos.com
Chmura obliczeniowa
Chmura to duża szansa dla Alibaby

Dział chmury obliczeniowej Alibaby, Cloud Intelligence Group, również odnotował wzrost przychodów o 3% rok do roku, osiągając wartość 3,5 mld USD.

Firma przekształca swoją działalność w chmurze, odchodząc od niskomarżowych kontraktów opartych na projektach i stawiając na produkty związane ze sztuczną inteligencją i usługi w chmurze dla klientów korporacyjnych, aby napędzać przyszły wzrost.

W marcowym kwartale przychody związane ze sztuczną inteligencją odnotowały “trzycyfrowy wzrost rok do roku”, co wskazuje, że strategiczna zmiana firmy może zacząć przynosić pozytywne rezultaty.

W odpowiedzi na krajowe spowolnienie i w celu uspokojenia inwestorów, Alibaba zintensyfikowała swoje wysiłki w zakresie ekspansji międzynarodowej i zwiększyła swój program wykupu akcji o 25 miliardów dolarów do końca marca 2027 roku.

Co więcej, firma przeszła jak dotąd najszerszy przegląd struktury korporacyjnej i we wrześniu mianowała weterana firmy Eddiego Wu na stanowisko dyrektora generalnego. Pomimo tych starań, prognozy akcji Alibaby wydają się niepewne.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.