Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Bitcoinowy orędownik dobrowolnie zapłaci 40 milionów dolarów podatku!

Michael Saylor, założyciel firmy MicroStrategy, zawarł ugodę w wysokości 40 milionów dolarów, kończąc proces sądowy, w którym oskarżono go o unikanie płacenia podatku dochodowego.

Bitcoinowy orędownik dobrowolnie zapłaci 40 milionów dolarów podatku!
Zdj.: depositphotos.com

Ugoda oznacza największe odzyskanie podatku od oszustw podatkowych w historii Dystryktu i jest znaczącym wydarzeniem zarówno dla Saylora, jak i MicroStrategy.

Batalia prawna rozpoczęła się w sierpniu 2022 r., kiedy władze Dystryktu Kolumbii pozwały Saylora i MicroStrategy, twierdząc, że biznesmen nie płacił podatków dochodowych w dystrykcie przez co najmniej dekadę, kiedy tam mieszkał.

MIESZKAŁ, CZY NIE MIESZKAŁ

Początkowe zarzuty mogły skutkować karą w wysokości do 75 milionów dolarów dla Saylora. Jednak ugoda w wysokości 40 milionów dolarów kończy sprawę bez przyznania się do popełnienia wykroczenia.

Warto w tym momencie dodać, że Saylor publicznie zaprzeczył, że kiedykolwiek mieszkał w Dystrykcie Kolumbii, twierdząc, że przeprowadził się na Florydę w 2012 roku. Prawo podatkowe bywa jednak trudne w interpretacji.

Saylor, który ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego MicroStrategy w sierpniu 2022 r. po 33 latach u steru, przeszedł do roli prezesa wykonawczego i nadal pełnił funkcję prezesa zarządu.

Pomimo wyzwań prawnych pozostał znaczącą postacią w firmie, szczególnie znaną ze swojego poparcia dla bitcoina. Strategia Saylora polegająca na intensywnym inwestowaniu w bitcoiny sprawiła, że MicroStrategy stała się kluczowym graczem na rynku kryptowalut.

Droga Saylora do bitcoinowej potęgi

Zdj.: depositphotos.com
stos monet BTC
Saylor to słynny zwolennik Bitcoina

Bitcoinowa podróż MicroStrategy rozpoczęła się w 2020 roku, kiedy Saylor, początkowo sceptyk bitcoina, ogłosił osobisty zakup 17 732 BTC za 175 milionów dolarów. Był to punkt zwrotny dla Saylora, który wcześniej wyrażał wątpliwości co do przyszłości kryptowaluty.

Do zeszłego miesiąca MicroStrategy zgromadziła łącznie 214 400 bitcoinów, nabytych po średniej cenie 35 000 USD za BTC, co stanowi inwestycję o wartości około 7,5 mld USD.

Transformacja Saylora ze sceptyka bitcoina w głównego zwolennika wywarła znaczący wpływ na społeczność kryptowalut. Jego wczesna krytyka bitcoina, wyrażona w tweecie z 7 grudnia 2013 r., została zestawiona z jego obecnym statusem jednego z największych posiadaczy bitcoina.

Podsumowując, ugoda w sprawie o uchylanie się od opodatkowania przeciwko Michaelowi Saylorowi zamyka rozdział zawirowań prawnych dla firmy i jej założyciela. Podkreśla również złożoność przepisów podatkowych i konsekwencje strategicznych decyzji finansowych.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.