Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Bank Millennium z niższym zyskiem niż rok temu, ale nadal przebił prognozy

Wyniki Banku Millennium pokazują, że sektor bankowy ma się w Polsce świetnie. Poznaj szczegóły wyników finansowych, które pokazują solidny fundament finansowy tej instytucji!

Opublikowano:
Bank Millennium z niższym zyskiem niż rok temu, ale nadal przebił prognozy
Zdj.: depositphotos.com

Bank Millennium, jedna z bardziej popularnych instytucji finansowych w Polsce, odnotował w czwartym kwartale 2023 roku zysk netto w wysokości 115 mln zł, co oznacza znaczący spadek z 248,9 mln zł osiągniętych w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Pomimo spadku, wyniki przewyższyły oczekiwania rynkowe aż o 12,7%, przy konsensusie prognoz PAP Biznes przewidującym zysk netto na poziomie 102 mln zł.

BANK MILLENNIUM NOTUJE ZYSKI

Zysk netto banku za cały 2023 rok wyniósł 576 mln zł. Kluczowym czynnikiem wpływającym na wyniki finansowe banku były koszty związane z walutowymi kredytami hipotecznymi, które w samym czwartym kwartale wyniosły 778 mln zł.

Rezerwy na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi miały znaczący wpływ na wyniki banku, wynosząc łącznie 702 mln zł przed opodatkowaniem w ostatnim kwartale 2023 r., przy czym 620 mln zł dotyczyło portfela walutowych kredytów hipotecznych udzielonych przez bank.

Rezerwy te odzwierciedlają oczekiwania banku dotyczące dodatniego wyniku netto pomimo związanego z tym ryzyka prawnego.

Stabilna przyszłość popularnego banku

Zdj.: wikipedia.org
Filia Banku Millennium
Bank Millennium ma rozległą sieć placówek w całej Polsce

W czwartym kwartale bank doświadczył kilku pozytywnych i negatywnych pozycji. Odnotowano 55 mln zł wpływu ostatecznego rozliczenia z Grupą TU Europa, 14 mln zł rozwiązania rezerwy podatkowej oraz 9 mln zł wzrostu kosztów z tytułu opisywanych przez nas wakacji kredytowych.

Wynik odsetkowy za kwartał wyniósł 1,284 mld zł, czyli 4% poniżej oczekiwań, przy konsensusie prognoz na poziomie 1,337,2 mld zł (w końcu stopy procentowe spadają).

Warto dodać, że wynik odsetkowy spadł tym samym o 5% rok do roku i o 6% kwartał do kwartału, co jednak było już wycenione przez rynek.

Bank spodziewa się stabilizacji wyniku odsetkowego w przyszłości wraz ze stabilizacją rynkowych stóp procentowych. Kwartalna marża odsetkowa spadła do 424 punktów bazowych z 477 punktów bazowych w trzecim kwartale.

Wynik prowizyjny wyniósł 190 mln zł, nieco powyżej konsensusu, to jest na poziomie 188,4 mln zł, spadając o 6% rok do roku, ale rosnąc o 1% kwartał do kwartału.

 

Podobał Ci się ten artykuł?
1
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.