Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Dlaczego akcje CD Projekt spadają, mimo 5 mln sztuk sprzedanych Phantom Liberty?

Opublikowano:
Dlaczego akcje CD Projekt spadają, mimo 5 mln sztuk sprzedanych Phantom Liberty?
Zdj.: depositphotos.com

CD Projekt, znany polski producent i wydawca gier wideo, ujawnił niedawno imponujące wyniki sprzedaży rozszerzenia “Phantom Liberty” do popularnej gry “Cyberpunk 2077”. Pomimo przekroczenia prognoz rynkowych i sprzedaży ponad 5 milionów egzemplarzy w 2023 roku, akcje spółki nieoczekiwanie odnotowały spadek.

Rozszerzenie “Phantom Liberty“, wprowadzone na rynek 26 września 2023 r., szybko zyskało na popularności, sprzedając się w ponad 4,3 mln egzemplarzy w ciągu pierwszych dwóch miesięcy.

Grudniowa sprzedaż utrzymała się na stałym poziomie, sprzedając około 700 000 sztuk, przyczyniając się do ogólnego sukcesu rozszerzenia.

Pozytywny raport sprzedażowy nie przełożył się jednak na wzrosty giełdowe CD Projekt. Na początku stycznia 2024 r. akcje spółki spadły o 3,2% do 108,65 zł, przewodząc spadkom wśród komponentów indeksu WIG20 i osiągając jednomiesięczne minimum. Co ważne, dodatek nie tylko pokrył koszty produkcji, ale także odegrał kluczową rolę w odbudowie zaufania do firmy CD Projekt wśród graczy. Mimo to, kurs akcji Cd-Projekt pozostaje na naprawdę bardzo niskich poziomach!

Sprzedaż dodatku do Cyberpunka przebiła oczekiwania!

Analitycy handlu na giełdzie mieli różne oczekiwania co do sprzedaży rozszerzenia, przy czym październikowa ankieta Bloomberga sugerowała liczbę od 3 do 4,5 miliona egzemplarzy, podczas gdy krajowi analitycy przewidywali około 4,8 miliona. Ostatecznie, osiągnięcie przez CD Projekt poziomu 5 milionów egzemplarzy znacznie przekroczyło te prognozy, co jest rzadkim osiągnięciem w branży, zwłaszcza bez znaczących obniżek cen.

Notatka

Niedawno analizowaliśmy przyszły potencjał czołowego polskiego gamedewelopera – więcej w artykule: “Gdzie upatrywać nowych szans CD-Projektu?“.

Ten trend spadkowy kontynuuje niedźwiedzią trajektorię spółki, której akcje spadają od ponad trzech lat, w tym o 11,3% w 2023 r., 32,8% w 2022 r. i 29,8% w 2021 r., a nawet nieznacznie o 1,72% w 2020 r. Od szczytu w grudniu 2020 r., który zbiegł się z premierą gry “Cyberpunk 2077”, notowania akcji spółki straciły na wartości prawie 80%.

Pomimo słabej reakcji rynku, eksperci uważają, że fundamenty CD Projekt pozostają silne. Spółka jest chwalona za swoją rentowność i nadal generuje znaczne przychody ze swojego katalogu. Ponadto CD Projekt pracuje jednocześnie nad wieloma projektami, a kluczowy personel niedawno przeniósł się do Bostonu, co wskazuje na trwające inicjatywy strategiczne. Polski gamedev nadal jest silny i warto jeszcze wyróżnić CI Games, Ten Square Games oraz 11 Bit Studios.

Jaka będzie przyszłość Cd-Projektu?

Zdj.: screen z gry
Wiedźmin 3: Dziki Gon
Najpopularniejszą grą CD-Projektu pozostaje kultowy “Wiedźmin 3”

Patrząc w przyszłość, rynek oczekuje potencjalnych przyszłych katalizatorów dla akcji CD Projekt, takich jak kampania marketingowa “Polaris”, nadchodzącego projektu studia. Jednak w perspektywie krótkoterminowej oczekuje się, że niewiele czynników znacząco zakłóci obecny trend boczny.

Wycena spółki u brokerów giełdowych będzie prawdopodobnie zależeć od perspektyw przyszłej sprzedaży, które nie zostaną ujawnione w nadchodzących miesiącach.

W miarę jak CD Projekt porusza się po skomplikowanym krajobrazie branży gier, jego zdolność do wprowadzania innowacji i angażowania graczy przy jednoczesnym zarządzaniu oczekiwaniami inwestorów będzie nadal uważnie monitorowana zarówno przez rynki finansowe.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.