Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Złe wieści dla MicroStrategy! Bitcoinowe fundusze ETF to tak naprawdę rywal tej spółki.

Dotychczas wzrosty Bitcoina były świetną wieścią dla MicroStrategy. Obecnie okazuje się, że zatwierdzenie ETF-ów na BTC może być wielkim ciosem dla tej firmy! Czy MSTR da radę?

Opublikowano:
Złe wieści dla MicroStrategy! Bitcoinowe fundusze ETF to tak naprawdę rywal tej spółki.
Zdj.: depositphotos.com

W rezultacie decyzji SEC, liczne fundusze ETF, takie jak iShares Bitcoin Trust ETF, są teraz dostępne do zakupu i sprzedaży, oferując łatwiejszy dostęp do Bitcoina. Jednak te nowe fundusze ETF mogą potencjalnie stanowić wyzwanie dla niektórych firm działających w przestrzeni kryptowalut, takich jak Coinbase i MicroStrategy.

TRUDNOŚCI MICROSTRATETGY

MicroStrategy, firma specjalizująca się w sprzedaży oprogramowania do analityki biznesowej, stanęła w ostatnich latach w obliczu wyzwań w swoim segmencie oprogramowania. Pomimo rozkwitu sektora oprogramowania jako usługi (SaaS), dział oprogramowania firmy doświadczył stagnacji przychodów, które są nawet niższe w porównaniu do dekady temu.

Ponadto, segment ten nie był wcale konsekwentnie rentowny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 r. firma odnotowała stratę operacyjną w wysokości 72 mln USD przy przychodach w wysokości 372 mln USD. Pomimo tych wyzwań, akcje MicroStrategy wzrosły o ponad 250% w ciągu ostatnich pięciu lat, głównie ze względu na powiązanie z Bitcoinem.

Saylor przekształcił Microstrategy w zlewarowany fundusz BTC

Zdj.: wikipedia.org
Michael Saylor
Saylor należy do największych posiadaczy BTC

Były dyrektor generalny Michael Saylor zaaranżował znaczącą zmianę w celu pozycjonowania MicroStrategy jako narzędzia inwestycyjnego dla Bitcoina.

Obecnie firma posiada w swoim bilansie 189 000 Bitcoinów o wartości 7,77 miliarda dolarów. Biorąc pod uwagę powszechny entuzjazm dla kryptowalut, nie dziwi niezwykły wzrost akcji MicroStrategy w ostatnich latach.

Przed wprowadzeniem tych funduszy ETF uzyskanie ekspozycji na Bitcoina bez ponoszenia wysokich opłat transakcyjnych było trudnym zadaniem. Platformy takie jak Binance często pobierały wysokie opłaty prowizyjne. W związku z tym MicroStrategy służyła jako wygodna luka dla inwestorów poszukujących ekspozycji na Bitcoina.

Rynek zadaje sobie pytanie: po co kupować akcje MicroStrategy, skoro mamy obecnie ETF-y na Bitcoina?

Luka ta stała się jednak zbędna wraz z pojawieniem się nowych funduszy ETF, z których niektóre oferują roczne opłaty na poziomie zaledwie 0,20%. W rezultacie uzyskanie ekspozycji na Bitcoina stało się znacznie bardziej dostępne dla wszystkich. Rynek zaczął więc dyskontować tą sytuację, a papiery wartościowe MSTR zaliczyły niedawno spadek.

Microstrategy to coś innego, niż typowy fundusz ETF

Jeśli mielibyśmy uznać MicroStrategy za odpowiednik Bitcoin ETF, firma wydaje się przewartościowana. Wartość aktywów netto MicroStrategy wynosi 5,7 mld USD, podczas gdy jej kapitalizacja rynkowa wynosi około 7,6 mld USD. Chociaż wartość ta jest nieco niższa niż wartość spot Bitcoina w bilansie, MicroStrategy zaciągnęła długoterminowe zadłużenie w wysokości 2,1 mld USD, z szacowanymi rocznymi kosztami odsetek w wysokości 35,5 mln USD. Wraz z pojawieniem się tych prostszych metod za pośrednictwem Bitcoin ETF, jest prawdopodobne, że akcje MicroStrategy napotkają wyzwania w 2024 roku.

Co więcej, firma ma również nierentowną działalność w zakresie oprogramowania i bieżące płatności odsetek, z którymi musi się zmagać. Inwestorzy zasadniczo płacą znaczną premię, nabywając akcje MicroStrategy za ekspozycję na Bitcoin. Podsumowując, zatwierdzenie Bitcoin ETF przez SEC może potencjalnie zakłócić strategię Bitcoin MicroStrategy, stanowiąc wyzwanie dla akcji spółki w 2024 roku. Dzięki łatwiejszym możliwościom uzyskania ekspozycji na Bitcoin, które są teraz dostępne za pośrednictwem tych funduszy ETF, inwestorzy mogą znaleźć lepsze alternatywy niż inwestowanie w MicroStrategy w tym czasie.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.