Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Zaskakujące fakty o wzroście popytu na srebro. Polska w szczególnym położeniu!

Analitycy rynku metali szlachetnych dostrzegają ciekawy trend na rynku srebra. Popyt na srebro rośnie, a Polska jest jego kluczowym dostawcą! Czytaj, aby dowiedzieć się więcej!

Opublikowano:
Zaskakujące fakty o wzroście popytu na srebro. Polska w szczególnym położeniu!
Zdj.: depositphotos.com

Zapotrzebowanie na srebro wzrosło ze względu na jego kluczową rolę w przemyśle fotowoltaicznym przy produkcji popularnych paneli słonecznych.

Ten zwiększony popyt przemysłowy, wraz z silnym apetytem inwestycyjnym, doprowadził do znacznego deficytu na rynku srebra od 2021 r., w przeciwieństwie do nadwyżki obserwowanej w poprzedniej dekadzie.

Info

Polska, uznana przez United States Geological Survey (USGS) za lidera rezerw srebra, posiada szacunkowo 170 000 ton srebra, wycenianego na około 127 miliardów dolarów po obecnych cenach.

Co do tej ogromnej rezerwy, roczna produkcja w kraju wynosząca około 1300 ton sugeruje, że jego zapasy mogą wystarczyć na kolejne 130 lat bez wyczerpania.

Stabilizacja globalnej podaży srebra

Zdj.: wirestock na freepik.com
srebro biżuteryjne
Srebro jest wykorzystywane m.in. w jubilerstwie

Globalna podaż srebra utrzymywała się w ostatnich latach na stosunkowo stabilnym poziomie, nieco powyżej 1 miliona uncji, pochodzących z wydobycia i odzysku z recyklingu.

Większość wydobycia srebra jest powiązana z wydobyciem innych metali przemysłowych, takich jak miedź, cynk i nikiel, a zatem perspektywy wzrostu produkcji srebra są skorelowane z wydobyciem tych metali.

Pomimo stałej podaży, trwająca niepewność gospodarcza wpływająca na popyt sugeruje, że znaczący wzrost produkcji tego surowca jest mało prawdopodobny.

Inwestorzy i analitycy rynkowi uważnie monitorują rynek metali szlachetnych, szczególnie w obliczu zbliżających się cięć stóp procentowych w USA. Niższe stopy procentowe zazwyczaj zmniejszają atrakcyjność obligacji, potencjalnie zwiększając perspektywy wzrostu dla metali szlachetnych, takich jak srebro i złoto.

Biorąc pod uwagę stosunkowo niskie ceny srebra w porównaniu ze złotem i jego odległość od historycznych szczytów, pozostaje ono atrakcyjną długoterminową opcją inwestycyjną do dywersyfikacji portfela.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.