Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

W PKO BP S.A. rozpoczyna się strajk oddziałów agencyjnych

Opublikowano:
W PKO BP S.A. rozpoczyna się strajk oddziałów agencyjnych
Zdj.: pkobo.pl

Wraz ze zbliżającym się okresem świątecznym w polskim sektorze bankowym dochodzi do istotnego wydarzenia. Właściciele oddziałów agencyjnych PKO Banku Polskiego wdrożyli strajk rozpoczęty 18 grudnia 2023 roku. Jest to sygnał domagania się poprawy warunków finansowych w obliczu rosnących kosztów utrzymania działalności. Oczekuje się, że ruch ten doprowadzi do zamknięcia większości oddziałów agencyjnych w całym kraju, potencjalnie wpływając na klientów, którzy polegają na tradycyjnych usługach bankowych, zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie takie oddziały są często jedyną dostępną opcją bankową.

Strajk jest odpowiedzią na to, co właściciele agencji opisują jako nieproporcjonalny wzrost kosztów operacyjnych w porównaniu do przychodów.

Pomimo rosnącej popularności usług bankowości internetowej, co widzimy po instytucjach takich jak ING Bank Śląski czy mBank, właściciele agencji podkreślają trwałą wartość zaufania do bezpośrednich usług bankowych dla lokalnych społeczności. Wdrażane zamknięcie oddziałów jest strategicznym posunięciem mającym na celu zwrócenie uwagi na trudną sytuację tych przedsiębiorców, szczególnie w okresie przedświątecznym, krytycznym dla transakcji finansowych. Nikt nie zakłada, że potrwa ono specjalnie długo – jest jednak pewnym znakiem dla zarządzających największymi polskimi bankami.

Otoczenie reaguje na strajk w agencjach PKO BP

Grzegorz Kozub, prezes Izby Gospodarczej Pośrednictwa Finansowego zwrócił uwagę na wieloletnie pretensje właścicieli agencji do zarządu banku. Wypowiadając się na antenie Twojego Radia, Kozub wskazał, że warunki pracy właścicieli agencji nie uległy poprawie na przestrzeni lat, a nadchodzący strajk jest postrzegany jako niezbędny krok do zwrócenia uwagi zarówno banku, jak i nowo wybranych władz na problemy, z którymi borykają się ci właściciele firm, zwłaszcza wobec wysokiej wieloletniej inflacji.

Notatka

Jak pisaliśmy niedawno na łamach Finlio, ostatni rok był fenomenalny pod kątem wyników polskich banków. Więcej w artykule: “Banki na polskiej giełdzie radzą sobie znakomicie!

Konflikt został dostrzeżony przez PKO Bank Polski, który utrzymuje, że współpraca z właścicielami agencji jest stałym i kluczowym aspektem obsługi klienta. Bank uspokaja, że nie planuje likwidacji sieci partnerskiej. Wręcz przeciwnie, zachęca przedsiębiorców do współpracy wszędzie tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na nowy oddział. Zgodnie ze Strategią banku na lata 2023-2025, oddziały i agencje odgrywają istotną rolę w obsłudze obecnych klientów i pozyskiwaniu nowych.

Odpowiedź na obawy zgłaszane przez właścicieli agencji

Zdj.: pkobp.pl
Logotyp Banku PKO
Marka PKO BP

PKO Bank Polski poinformował ich o planowanych zmianach w zasadach współpracy, które w ocenie banku będą korzystne. Ponadto zaplanowano spotkanie z inicjatywy banku, którego celem będzie omówienie proponowanych zmian i kontynuacja dialogu z partnerami. Bank kładzie nacisk na przekazywanie pełnych informacji przed wprowadzeniem zmian, stąd trwające indywidualne spotkania przedstawicieli banku z agentami.

Aby złagodzić skutki inflacji, bank zapewnił tymczasowe wsparcie finansowe dla właścicieli agencji od marca do października. Warto również podkreślić, że dla klientów PKO Banku Polskiego wpłaty i wypłaty z urządzeń należących do banku są bezpłatne, a sieć obejmuje blisko 3 tys. bankomatów i ponad 1,3 tys. wpłatomatów. Dla większości kont darmowe są również wypłaty BLIK, nawet z bankomatów innych banków.

Notatka

W ciągu ostatniej dekady liczba oddziałów agencyjnych PKO Banku Polskiego spadła z ponad 1000 do 297, odzwierciedlając szerszy trend w branży w kierunku bankowości cyfrowej.

Bank zachęca swoich klientów do aktywnego korzystania z aplikacji mobilnej IKO oraz serwisu internetowego iPKO, które oferują całodobowy dostęp do szerokiej gamy funkcji bankowych i płatniczych. Za pośrednictwem aplikacji IKO użytkownicy mogą sprawdzać saldo i historię rachunku, wykonywać przelewy, spłacać zadłużenie na karcie kredytowej, otwierać lokaty i doładowywać telefony na kartę. Być może zatem strajk odbędzie się bez większego szwanku dla konsumentów.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.