Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Słabość Tesli aż razi w oczy! Poznaj wyniki elektrycznego giganta za miniony kwartał

Elon Musk nie ma powodów do radości! Jego oczko w głowie - motoryzacyjny hegemon Tesla notuje wyraźne spowolnienie, co doskonale widać po wynikach za IV kwartał 2023 roku.

Opublikowano:
Słabość Tesli aż razi w oczy! Poznaj wyniki elektrycznego giganta za miniony kwartał
Zdj.: depositphotos.com

Tesla stanęła w obliczu naprawdę trudnego czwartego kwartału 2023 r., kiedy to jej skorygowany zysk netto spadł o 39% rok do roku do nieco poniżej 2,5 mld USD, czyli 71 centów na akcję. Wynik ten był nieco niższy od oczekiwań analityków na poziomie 74 centów na akcję, co przypisuje się zmniejszonej wydajności operacyjnej i rosnącym kosztom. Marża operacyjna Tesli spadła do 8,2% z 16% w czwartym kwartale 2022 r., choć była nieco wyższa o 0,6 punktu procentowego niż w poprzednim kwartale.

Spadek popytu na elektryki godzi w wyniki finansowe Tesli. Kurs giełdowy reaguje znacznymi spadkami.

Pomimo spadku rentowności, przychody ze sprzedaży Tesli odnotowały jednak skromny, 3-procentowy wzrost rok do roku, osiągając łącznie prawie 25,2 miliarda dolarów, przy czym segment motoryzacyjny przyniósł prawie 21,6 miliarda dolarów. Dane te nie spełniły jednak oczekiwań analityków, którzy przewidywali przychody na poziomie ponad 25,6 mld USD. W czwartym kwartale Tesla sprzedała 484.500 pojazdów, co oznacza 20-procentowy wzrost w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku. Produkcja również wzrosła tymczasem do około 495.000 sztuk, z sumy 430.000 aut w III kwartale, o czym pisaliśmy niedawno w odrębnym artykule.

Słabe prognozy na 2024 rok

Zdj.: tesla.com
PIck-up Tesli
Najnowszy produkt Tesli to pick-up

Prognozy Tesli na 2024 r. zaniepokoiły inwestorów, ponieważ firma spodziewa się wolniejszego tempa wzrostu produkcji ze względu na rozpoczęcie prac nad nowym pojazdem elektrycznym przeznaczonym na rynek masowy. Ogłoszenie to było rozczarowaniem, szczególnie po znacznych obniżkach cen przez firmę w ubiegłym roku, aby utrzymać przewagę konkurencyjną.

Coraz bliżej 2 mln aut rocznie

W całym roku 2023 Tesla dostarczyła rekordową liczbę 1,8 miliona pojazdów elektrycznych, przewyższając liczbę ponad 1,3 miliona z poprzedniego roku i utrzymując pozycję światowego lidera w sprzedaży pojazdów elektrycznych. Jednak już w samym czwartym kwartale Tesla została wyprzedzona przez chińskiego producenta BYD.

Elon Musk złożył ambitne obietnice na przyszłość, w tym produkcję pojazdu elektrycznego dla mas. Ten nowy pojazd, nazwany “samochodem elektrycznym dla ludzi”, ma być wyceniony na 25.000 USD i powinien pomóc Tesli konkurować z tańszymi samochodami benzynowymi produkcji Toyoty i Volkswagena oraz tańszymi pojazdami elektrycznymi z Chin, zwłaszcza BYD.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że oprócz nowego pojazdu elektrycznego, Elon Musk poruszył również temat rozwoju humanoidalnego robota Optimus, sugerując, że może on potencjalnie przekroczyć wartość wszystkich innych produktów Tesli razem wziętych. Zaprawdę, brzmi to bardzo obiecująco!

 

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.