Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

SEC podnosi nowe, istotne żądania w sprawie przeciwko Ripple

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd nie daje za wygraną i zgłasza kolejny wniosek dowodowy w sprawie przeciwko Ripple. Jak właściwie SEC motywuje swoje żądania procesowe?

Opublikowano:
SEC podnosi nowe, istotne żądania w sprawie przeciwko Ripple
Zdj.: depositphotos.com

W zaskakującym posunięciu Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wystąpiła o nakaz zmuszenia Ripple do ujawnienia swoich sprawozdań finansowych za lata 2022-2023. Ten nieoczekiwany wniosek, dodaje nową warstwę złożoności do toczącej się walki prawnej między Ripple a SEC.

Ostatnie wydarzenia nastąpiły po orzeczeniu z minionego lata (13 lipca 2023 roku), w którym wyjaśniono, że sam XRP nie jest uważany za papier wartościowy, ale niektóre transakcje sprzedaży Ripple dokonywane na podstawie pisemnych umów kwalifikują się jako papiery wartościowe. Obie strony uzgodniły wspólny harmonogram rozpatrywania środków dowodowych, a sąd wyznaczył termin 12 lutego 2024 r. na zakończenie ujawniania informacji związanych z tymi środkami. W ciągu miesiąca będziemy mieć zatem komplet wiedzy.

Czego domaga się obecnie SEC?

Zdj.: pexels.com
Kryptowaluta Ripple (XRP)
Kapitalizacja Ripple przekracza 30 mld dolarów!

W najnowszym obrocie wydarzeń SEC złożyła wniosek o zmuszenie Ripple do ujawnienia kwoty wpływów ze sprzedaży instytucjonalnej kryptowaluty XRP, które otrzymała po złożeniu skargi dotyczącej umów zawartych przed złożeniem skargi.

Ripple odpowiedział na żądania SEC, składając wniosek o przedłużenie czasu, prosząc o dodatkowe dwa dni do 19 stycznia na sformułowanie odpowiedzi. Wskazuje to, że postępowanie sądowe jest dalekie od zakończenia, a zarówno Ripple, jak i SEC przygotowują się do kolejnej rundy manewrów prawnych w tej bitwie o wysoką stawkę. Amerykański regulator chce zaś wdrożyć liczne obostrzenia prawne.

Organ regulacyjny oskarżył Ripple o umyślną sprzedaż XRP jako niezarejestrowanych papierów wartościowych przy jednoczesnym gromadzeniu znacznych funduszy.

Trzyletni spór prawny między Ripple i SEC nie wykazuje żadnych oznak osiągnięcia rozwiązania, ponieważ sprawa nadal rozwija się z nieoczekiwanymi zmianami. Ostatnie przedłużenie i wniosek SEC o ujawnienie przez Ripple sprawozdań finansowych podkreślają złożoność i intensywność sporu prawnego. Obie strony przygotowują się na to, co wydaje się być kolejnym rozdziałem w tej przedłużającej się batalii prawnej. Kondycja Ripple wydaje się jednak bardzo dobra, co podkreślają notowania kryptowaluty:

Trzeba jednak zaznaczyć, że ewidentny wzrost wyceny XRP wynika przede wszystkim z hossy kryptowalutowej na jesień 2023 roku i spekulacji pod finalne zatwierdzenie ETF-ów typu spot na Bitcoina. Sprawa sądowa zapewne przyniesie jeszcze wiele niespodzianek!

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.