Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Rekordowe wzrosty Amazona! Tymczasem Jeff Bezos sprzedaje akcje za miliardy

Ważny news! Założyciel Amazon, Jeff Bezos, planuje sprzedać akcje giganta technologicznego o wartości prawie 5 miliardów dolarów, zgodnie z niedawnym zgłoszeniem regulacyjnym.

Rekordowe wzrosty Amazona! Tymczasem Jeff Bezos sprzedaje akcje za miliardy
Zdj.: depositphotos.com

Ruch ten ma miejsce, gdy cena akcji Amazona wzrosła do rekordowego poziomu, umieszczając firmę w ekskluzywnym klubie z wyceną 2 bilionów dolarów. Warto wspomnieć, że Bezos założył Amazon w 1994 roku w garażu w Bellevue w stanie Waszyngton, kiedy Internet był jeszcze w powijakach.

SZCZEGÓŁY WYPRZEDAŻY AKCJI

Planowana sprzedaż 25 milionów akcji została ujawniona w zawiadomieniu złożonym po godzinach rynkowych, kiedy cena akcji wzrosła do 200,43 USD.

Stanowi to 30% wzrost od początku roku, znacznie przewyższając 4% średni wzrost indeksu giełdowego Dow Jones Industrial Average. Po zakończeniu sprzedaży, Bezos będzie posiadał około 912 milionów akcji Amazon, czyli 8,8% wyemitowanych akcji.

To nie pierwszy raz, kiedy Bezos sprzedał znaczną ilość akcji Amazon w tym roku; w lutym sprzedał akcje o wartości około 8,5 miliarda dolarów po tym, jak akcje wzrosły o 80% w 2023 roku.

Bezos, który ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego Amazona w 2021 roku, ale pozostaje jego największym akcjonariuszem, ma szacunkową wartość netto 214,4 miliarda dolarów według listy miliarderów Forbesa.

Dlaczego Amazon zyskuje na wartości?

Zdj.: Depositphotos.com
Inwestowanie w akcje Amazon
Amazon rozwija się na wielu polach

Istotnym czynnikiem stojącym za niedawnym wzrostem akcji Amazona jest rosnący popyt na technologię sztucznej inteligencji, która zwiększyła zyski spółki zależnej Amazon Web Services, zajmującej się przetwarzaniem w chmurze.

Bezos zna spółkę jak nikt inny. To za jego sprawą, Amazon stał się jedną z wiodących na świecie firm zajmujących się sprzedażą online i przetwarzaniem w chmurze.

Oprócz swoich przedsięwzięć w Amazon, Bezos jest także założycielem Blue Origin, firmy zajmującej się eksploracją kosmosu. W maju firma Blue Origin z powodzeniem wystrzeliła sześcioosobową załogę na krawędź kosmosu, co stanowi kolejny kamień milowy w zróżnicowanej przedsiębiorczej podróży Bezosa.

W miarę jak Bezos przenosi swoją uwagę na inne przedsięwzięcia, takie jak Blue Origin, przyszłość Amazona pod obecnym kierownictwem pozostaje obiecująca, napędzana strategicznymi inwestycjami w najnowocześniejsze technologie.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.