Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Rekordowe wyniki Banku Pekao S.A. – zysk liczony w miliardach i stabilna sytuacja

Wyniki Grupy Banku Pekao za pierwszy kwartał 2024 r. pokazały znaczący wzrost zysku netto, który wyniósł 1,514 mld zł. Kolejny raz pokazuje to, że polska giełda bankami stoi!

Opublikowano:
Rekordowe wyniki Banku Pekao S.A. – zysk liczony w miliardach i stabilna sytuacja
Zdj.: depositphotos.com

Skonsolidowany zysk netto Pekao wzrósł rok do roku o 5%, ale był o 12% niższy niż w poprzednim kwartale 2023 roku. Wynik odsetkowy za pierwszy kwartał wyniósł 3,088 mld zł, zgodnie z prognozami analityków.

SZCZEGOŁOWE DANE

Wynik z tytułu prowizji dla banku wyniósł 668 mln zł, ściśle odpowiadając szacunkom rynkowym na poziomie 678,2 mln zł. Stanowiło to niewielki wzrost o 1% rok do roku i spadek o 9% w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Rezerwy na straty kredytowe bez ryzyka prawnego związane z walutowymi kredytami hipotecznymi wyniosły 176 mln zł, 17% poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 211,8 mln zł, przy czym rezerwy te wzrosły o 33% rok do roku.

Na wyniki Grupy w pierwszym kwartale 2024 r. wpłynęły przede wszystkim wyższe przychody operacyjne, w szczególności wzrost wyniku odsetkowego, pomimo inflacyjnego wzrostu kosztów operacyjnych. Wskaźnik ROE (Return on Equity) banku osiągnął w pierwszym kwartale imponujący poziom 19,6%.

Bank liczy na rządowe programy kredytowe

Zdj.: depositphotos.com
kredyt na mieszkanie
Kredyty hipoteczne napędzają wyniki

Prezes Banku Pekao SA, Leszek Skiba, podkreślił udaną nawigację banku przez okres wyższych stóp procentowych, co zaowocowało znacznymi zyskami.

Skiba zwrócił również uwagę na przygotowanie banku do rządowego programu “Bezpieczny Kredyt”, co doprowadziło do sześciokrotnego wzrostu sprzedaży kredytów hipotecznych w pierwszym kwartale.

Bank przekroczył swój cel na koniec 2024 r., zabezpieczając ponad 3,2 mln aktywnych klientów bankowości mobilnej, w porównaniu z 2,9 mln rok wcześniej.

W pierwszym kwartale odnotowano również znaczną liczbę nowych rachunków bieżących otwartych przez klientów, łącznie 167 tysięcy od stycznia do marca.

Założony w 1929 r. Pekao SA jest obecnie drugim co do wielkości bankiem uniwersalnym w Polsce, z aktywami na poziomie 317 mld zł i drugą co do wielkości siecią oddziałów, obsługującą 6,8 mln klientów.

Od 1998 r. Pekao jest notowany w indeksie WIG 20, a największym akcjonariuszem jest PZU, posiadający 20% akcji banku, a następnie Polski Fundusz Rozwoju z 12,80%.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.