Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Polskie obligacje na historycznym poziomie 6%! Czy to początek kryzysu?

Rentowność polskich 10-letnich obligacji skarbowych przekroczyła ostatnio 6%, co jest kamieniem milowym nienotowanym od października 2023 roku. Skąd taka skala wzrostów?!

Polskie obligacje na historycznym poziomie 6%! Czy to początek kryzysu?
Zdj.: depositphotos.com

Sytuacja ta wywołała debatę wśród inwestorów i analityków, którzy zastanawiają się, czy odzwierciedla ona wiarygodność finansową Polski, czy też szersze globalne trendy gospodarcze.

Co oznacza wysoka rentowność

Historycznie rzecz biorąc, rentowność polskich obligacji na poziomie 6% jest uważana za wysoką, zwykle obserwowaną podczas napięć gospodarczych, takich jak kryzys inflacyjny w latach 2022-2023.

Rentowność wzrosła z około 5,2% we wrześniu do ponad 6% w styczniu, sygnalizując zwiększoną ostrożność inwestorów.

Na całym świecie rynki obligacji doświadczają podobnych trendów. Rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosły z 3,6% we wrześniu do 4,8% w ostatnim czasie, napędzane dobrymi danymi gospodarczymi.

Rentowności rosną w całej Europie!

Zdj.: gov.pl
Obligacje Skarbu Państwa
Obligacje dają wyższy zwrot

W Europie widoczna jest podobna presja. Rentowności brytyjskich obligacji 10-letnich wzrosły w związku z nowymi strategiami finansowymi i znacznymi potrzebami pożyczkowymi.

Rentowności niemieckich obligacji, tradycyjnie postrzeganych jako bezpieczne, wzrosły do ponad 2,5% pod wpływem obaw o inflację w strefie euro.

Obserwowana realna tendencja do wzrostu rentowności obligacji ma charakter ogólnoeuropejski.

Polski rynek obligacji nie jest odizolowany od tej globalnej dynamiki. Spread między polskimi i niemieckimi obligacjami 10-letnimi pozostaje względnie stabilny.

Waha się on między 320 a 350 punktów bazowych od października, co sugeruje dostosowanie do globalnych trendów, a nie konkretnych lokalnych kwestii.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.