FinlioObligacjePolskie obligacje na historycznym poziomie 6%! Czy to początek kryzysu?
Polskie obligacje na historycznym poziomie 6%! Czy to początek kryzysu?
Rentowność polskich 10-letnich obligacji skarbowych przekroczyła ostatnio 6%, co jest kamieniem milowym nienotowanym od października 2023 roku. Skąd taka skala wzrostów?!
Sytuacja ta wywołała debatę wśród inwestorów i analityków, którzy zastanawiają się, czy odzwierciedla ona wiarygodność finansową Polski, czy też szersze globalne trendy gospodarcze.
Co oznacza wysoka rentowność
Historycznie rzecz biorąc, rentowność polskich obligacji na poziomie 6% jest uważana za wysoką, zwykle obserwowaną podczas napięć gospodarczych, takich jak kryzys inflacyjny w latach 2022-2023.
Rentowność wzrosła z około 5,2% we wrześniu do ponad 6% w styczniu, sygnalizując zwiększoną ostrożność inwestorów.
Na całym świecie rynki obligacji doświadczają podobnych trendów. Rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosły z 3,6% we wrześniu do 4,8% w ostatnim czasie, napędzane dobrymi danymi gospodarczymi.
Rentowności niemieckich obligacji, tradycyjnie postrzeganych jako bezpieczne, wzrosły do ponad 2,5% pod wpływem obaw o inflację w strefie euro.
Obserwowana realna tendencja do wzrostu rentowności obligacji ma charakter ogólnoeuropejski.
Polski rynek obligacji nie jest odizolowany od tej globalnej dynamiki. Spread między polskimi i niemieckimi obligacjami 10-letnimi pozostaje względnie stabilny.
Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.
Dyskusja (0 komentarzy)
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.