Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Szokujące prognozy: 29% wzrost cen energii elektrycznej i 15% wzrost cen gazu!

Uwaga! Polski rząd planuje częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej i gazu w drugiej połowie 2024 r., co doprowadzi do znacznych podwyżek rachunków dla gospodarstw domowych.

Opublikowano:
Szokujące prognozy: 29% wzrost cen energii elektrycznej i 15% wzrost cen gazu!
Zdj.: depositphotos.com

Najnowszy scenariusz Ministerstwa Klimatu i Środowiska przewiduje 29% wzrost rachunków za energię elektryczną i 15% wzrost rachunków za gaz w porównaniu z pierwszą połową roku.

WZROŚNIE INFLACJA!

Oczekuje się, że ta zmiana polityki wpłynie na stopy inflacji, a wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) może wzrosnąć o około 1,7 punktu procentowego.

Ekonomiści z ING Bank przewidują potencjalny wzrost o 1 punkt procentowy w trajektorii inflacji w drugiej połowie 2024 r., a wskaźnik CPI w grudniu może zbliżyć się do 5,5% rok do roku.

Rządowy “Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027” przewiduje, że inflacja konsumencka wyniesie 5,2% w 2024 r., a w 2025 r. spadnie do 4,1%. Dane te opierają się na założeniu odwilży cenowej bez uwzględnienia potencjalnych działań ochronnych w tym obszarze.

Wzrost cen nośników energii jest pewny

Zdj.: pixabay.com
sieci przesyłowe prądu
Z roku na rok rachunki za prąd rosną

Projekt ustawy o premii energetycznej autorstwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska wskazuje, że większość odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych odnotuje wzrost rachunków o 29% w drugiej połowie 2024 r. w porównaniu z pierwszą połową.

Decyzja o umożliwieniu wzrostu cen energii wynika z konieczności przywrócenia mechanizmów rynkowych. Przez pewien czas polscy konsumenci byli chronieni przed rosnącymi cenami energii elektrycznej poprzez dotacje państwowe, finansowane głównie z opodatkowania producentów energii odnawialnej.

Rachunki gaz mają wzrosnąć o 15% w porównaniu do ceny płaconej w pierwszej połowie 2024 roku.

Wraz z ewolucją ram regulacyjnych odnośnie surowców, przedsiębiorstwa energetyczne są zobowiązane do składania wniosków o zmianę taryfy obrotu energią z przedłużonym okresem obowiązywania do 31 grudnia 2025 roku.

Podejście rządu będzie ściśle monitorowane zarówno przez opinię publiczną, jak i analityków finansowych, aby zapewnić, że przejście na ceny rynkowe nie obciąży nadmiernie przeciętnego obywatela.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.