Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Miedź na rozdrożu – czeka nas wielka hossa, czy załamanie rynku?

Rynek miedzi przeżywa okres bezprecedensowej zmienności, napędzany sprzecznymi siłami geopolitycznymi i fundamentalnymi. Co czeka inwestorów w drugiej połowie 2025 roku?

Miedź na rozdrożu – czeka nas wielka hossa, czy załamanie rynku?
Zdj.: depositphotos.com

Globalna sytuacja na rynku miedzi w 2025 roku kształtuje się pod wpływem złożonej mieszanki czynników ekonomicznych, geopolitycznych i przemysłowych.

Analitycy z wiodących instytucji finansowych, jak Goldman Sachs (GS), prognozują dalszy wzrost cen do poziomu 10 200 USD za tonę do końca roku!

Kontrakty na surowce, w tym miedź, znajdziesz na XTB!

74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.

Wojny handlowe rzucają cień na rynek

Bezspornie polityka handlowa administracji Trumpa stanowi poważne ryzyko dla rynku miedzi w trakcie całego aktualnego roku.

Ewentualne zaostrzenie się polityk celnych, może znacząco wpłynąć na globalny popyt na miedź i zakłócić istniejące łańcuchy dostaw.

Międzynarodowa Grupa Studiów nad Miedzią (ICSG) prognozuje, że globalna nadwyżka miedzi osiągnie 289 000 ton jeszcze w tym roku.

Transformacja energetyczna napędza popyt

Globalne dążenie do elektryfikacji i rozwój odnawialnych źródeł energii stanowią fundamentalny czynnik wzrostu popytu na miedź.

  • Sektor energii odnawialnej jest równie miedziochłonny, z instalacjami solarnymi i wiatrowymi wymagającymi znacznych ilości tego metalu.
  • Pojedyncza turbina wiatrowa może zawierać nawet 4 tony miedzi w generatorach, transformatorach i systemach okablowania.

Pojazdy elektryczne, w tym te od Tesli (TSLA), wymagają 2-4 razy więcej miedzi, niż tradycyjne samochody spalinowe, zawierając średnio około 83 kg miedzi.

Akcje KGHM dają solidną ekspozycję na cenę miedzi

Ładowanie
Ładowanie
Handluj z XTB! Twój kapitał może być zagrożony

Logo sponsora Kup akcje!

Chiny kluczowym graczem na rynku

Chiny pozostają kluczowym czynnikiem wpływającym na globalny rynek surowców, zarówno jako producent, jak i konsument.

Sektor nieruchomości w Chinach nadal stanowi jednak obciążenie, z nowymi rozpoczętymi budowami spadającymi o 23% rok do roku.

Wysokie zapasy widocznej miedzi w Chinach, wynoszące 779 000 ton w lutym, mogą ograniczać odbicie cen, szczególnie bez konkretnych środków stymulacyjnych.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.