Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Farmy Bałtyk II i Bałtyk III zatwierdzone – to kamień milowy dla polskiego OZE!

Długo oczekiwana decyzja środowiskowa w sprawie farm wiatrowych Bałtyk II i III w końcu została wydana! Czytaj więcej, aby dowiedzieć się, co to oznacza dla polskiej energetyki.

Opublikowano:
Farmy Bałtyk II i Bałtyk III zatwierdzone – to kamień milowy dla polskiego OZE!
Zdj.: depositphotos.com

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III otrzymały zgodę Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku, co jest znaczącym wydarzeniem dla energetyki odnawialnej w Polsce.

Oznacza to kamień milowy dla spółki joint venture Equinor i Polenergii, torując drogę do kolejnej fazy realizacji i przybliżając je do ostatecznej decyzji inwestycyjnej.

LOKALIZACJA FARM WIATROWYCH

Farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III, o łącznej mocy 1440 MW, mają powstać w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego.

Będą one zlokalizowane odpowiednio około 37 i 22 kilometrów od linii brzegowej w pobliżu Ustki i Łeby.

Infrastruktura przyłączeniowa będzie przebiegać przez kilka miejscowości, ostatecznie łącząc się z istniejącą stacją PSE Słupsk-Wierzbięcino.

Wykorzystując technologię bezwykopową, lądowa i morska infrastruktura elektryczna zostanie połączona z zachowaniem walorów środowiskowych i krajobrazowych polskiego wybrzeża.

Metoda ta gwarantuje, że kable, które zostaną ułożone na dnie morskim i zakopane, nie zakłócą obszaru plaży.

Coraz bliżej potężnych farm wiatrowych

Zdj.: polenergia.pl
Logotyp spółki Polenergia
Polenergia rozwija energetykę wiatrową

Skrupulatna ocena wpływu na środowisko doprowadziła do takiego zaprojektowania infrastruktury, które minimalizuje wpływ na środowisko i zakłócenia dla lokalnych społeczności.

Dla polskiego OZE to doskonała wiadomość. Partnerstwo Equinor i Polenergii jest kluczowym elementem transformacji energetycznej Polski, której celem jest stworzenie do 18 GW mocy morskiej energetyki wiatrowej do 2040 roku.

Ten ambitny cel jest częścią szerszej strategii Polski mającej na celu dywersyfikację źródeł energii i zmniejszenie zależności od tradycyjnych paliw kopalnych.

Oczekuje się, że pierwsza energia z farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III popłynie w 2027 r., a komercyjna faza ich działania zaplanowana jest na rok później.

Zaangażowanie Polski w odnawialne źródła energii jest widoczne w postępach tych projektów. Farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III, wraz z planowaną Bałtyk I, mają odegrać kluczową rolę w dążeniu kraju do czystszej i bardziej zrównoważonej przyszłości energetycznej.

Pomyślna integracja tych morskich farm wiatrowych z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym znacząco przyczyni się do bezpieczeństwa energetycznego Polski i realizacji celów w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.