Zacznij pisać, a wyniki wyszukiwania pojawią się tutaj...

PLN

Dotacje do używanych elektryków – sprawdź, ile dostaniesz na używane auto!

Polska przyspiesza przejście na mobilność elektryczną dzięki nowemu programowi dotacji dla pojazdów elektrycznych, wprowadzonemu w ramach Krajowego Planu Naprawy Gospodarczej.

Opublikowano:
Dotacje do używanych elektryków – sprawdź, ile dostaniesz na używane auto!
Zdj.: depositphotos.com

Program ma na celu promowanie elektromobilności i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w sektorze transportu, zgodnie z kluczowymi etapami planu naprawy.

Notatka

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekształciło proponowany podatek od pojazdów z silnikami spalinowymi w program dotacji, który ma odegrać kluczową rolę w strategii naprawy gospodarczej Polski. Program jest gotowy do wdrożenia w oczekiwaniu na uruchomienie określonych transz z funduszy KPO.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Minister Funduszy i Rozwoju Regionalnego, potwierdziła, że program dopłat ma ruszyć jeszcze w tym roku, a dopłaty bazowe mają wynieść około 30 tys. zł dla pojazdów elektrycznych średniej klasy.

Będą dopłaty do samochodów elektrycznych

Zdj.: freepik.com
kobieta ładująca samochód ev
Czy elektryki staną się popularne?

Zmieniony KPO, zatwierdzony przez Radę Ministrów, ma na celu przekierowanie większej ilości środków na różne cele, w tym na program dopłat do pojazdów elektrycznych.

Na ten cel przeznaczono około 1,6 miliarda złotych, ułatwiając organizację finansów osobistych przez zakup nowych i używanych pojazdów elektrycznych, a także pokrycie kosztów leasingu i wynajmu długoterminowego pojazdów bezemisyjnych.

Będzie można liczyć na dotację w wysokości do 40 000 zł, z wsparciem na złomowanie starych pojazdów spalinowych i dla nabywców o niskich dochodach.

Aby zapobiec wykorzystywaniu dotacji na zakup najdroższych pojazdów elektrycznych, wprowadzony zostanie limit cenowy zarówno dla nowych, jak i używanych pojazdów.

Dodatkowo, używane pojazdy nie mogą być starsze niż cztery lata. Obecny program “Mój Elektryk” oferuje wsparcie finansowe na zakup zarówno osobowych, jak i użytkowych pojazdów zeroemisyjnych, z dopłatami w wysokości od 18 750 zł do 27 000 zł dla samochodów osobowych.

Polskie Stowarzyszenie Elektromobilności (PSEM) opowiedziało się za włączeniem używanych pojazdów elektrycznych do programu dopłat, z zadowoleniem przyjmując znaczny budżet przeznaczony na dopłaty.

Podobał Ci się ten artykuł?
0
0

Autor

Na rynkach giełdowych inwestuję już ponad 12 lat. Od 5 lat interesuję się również kryptowalutami. Na codzień pracuję w sektorze finansowym, więc mam bieżące rozeznanie w świecie gospodarki i ekonomii. Cenię przede wszystkim solidną analizę fundamentalną przedsiębiorstw oraz inwestowanie długoterminowe.

Czytaj więcej

Udostępnij ten artykuł

Może Cię zainteresować

Dyskusja (0 komentarzy)

Dołącz do dyskusji

Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Zaloguj się i bądź pierwszy! Opublikuj swoje przemyślenia i rozpocznij dyskusję.

Opinie
TOP Brokerzy giełdowi
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.
Twój kapitał narażony jest na ryzyko
51% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne.